Akt

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Akt

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  114

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  83-87730-61-0

 • EAN:

  9788387730611

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  III

 • Rok wydania:

  2006

 • Język:

  polsko-angielski

Akt

Wacław Wantuch  (fot.) | Janusz Głowacki  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Nastrojowe czarno-białe zdjęcia Wacława Wantucha ukazują piękno kobiecego ciała. Oryginalne, artystyczne ujęcia dyskretnie i za smakiem eksponują urok nagości, zasłaniając i odsłaniając, kryjąc w cieniu twarze modelek, które stają się anonimowe, ale zarazem niezwykle konkretne. Nie można tu mówić o odindywidualizowaniu, każda z nich ma jakiś znak szczególny, piękne długie blond włosy, tatuaż. Widać pietyzm i szacunek, z jakim fotografik traktuje swoje modelki, bez których cierpliwości, jak ładnie pisał w dedykacji, nie mógłby ten album powstać. Album ten przywodzi na myśl obrazy dawnych mistrzów, z równą estymą podchodzących do ciała kobiety. Doskonałym wprowadzeniem do zdjęć jest tekst Janusza Głowackiego.


Wacław Wantuch, urodził się w 1965 r., absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną, autor albumu fotograficznego Kraków oraz inscenizacji teatralnej Kamień, światło, dźwięk. Miał 8 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Janusz Głowacki, dramaturg, prozaik, współscenarzysta „Rejsu”, od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Światową sławę przyniosły mu sztuki teatralne Kopciuch, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Jorku i Czwarta siostra.

 

 

Pobierz PDF

Fragment wstępu:

Świat wkroczył właśnie w kolejne tysiąclecie, ale ciągle nie ma pewności czy nagość to stan naturalny, czy może jednak wyuzdanie. Piękno czy hańba. Miłość, bezbronność i niewinność czy jednak raczej obrzydliwość, bezwstyd i zepsucie. Kultury i religie, zatrudniając miliony odłupywaczy i zamalowywaczy, zamieszały nam kompletnie w głowach. Już niekoniecznie wiemy, patrząc na dobrze znajome piersi, pośladki, uda i biodra, cudownie przemienione przez Wacława Wantucha w trudne do rozszyfrowania poetyckie pejzaże, zimne kubizujące rzeźby czy martwe natury – oglądamy czy podglądamy? Budzą się w nas uczucia wyższe czy najniższe? Podziwiamy czy pożądamy?

Janusz Głowacki

Wacław Wantuch – (ur. 1965) absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, artysta fotografik i pisarz. Tworzy przede wszystkim akty kobiece. Miał osiem wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Znakiem rozpoznawczym jego aktów są zaskakujące ujęcia. Autor albumów fotograficznych Akt, Akt 2, Akty.

Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, współscenarzysta „Rejsu”, od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Światową sławę przyniosły mu sztuki teatralne „Kopciuch”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Autor nieznany 10-12-2012 01:00

Tytuły powiązane:

Akt 2

Wacław Wantuch

2010

Akty

Wacław Wantuch

2010

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót