Zamki. Kresowe strażnice Rzeczypospolitej
Nakład wyczerpany
DZIAŁ: HISTORIA
DZIAŁ: SZTUKI PLASTYCZNE » Architektura
-
Tytuł oryginalny:
Zamki. Kresowe strażnice Rzeczypospolitej
-
Liczba stron:
192
-
Liczba zdjęć:
160
-
Format:
300 x 235 mm
-
ISBN:
83-907436-7-1
-
EAN:
9788390743677
-
Oprawa:
twarda z obwolutą
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
1998
-
Język:
polsko-angielski
Zamki. Kresowe strażnice Rzeczypospolitej
Fotografie prezentujące 36 polskich zamków z terenu dzisiejszej Ukrainy. Nostalgiczne widoki Dniepru i stepów, ślady polskości. Twierdze znane z historii i literatury – Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy…
Fragment wstępu:
Czym jest ten album? I czy to tylko album? Czy to jedynie plon wędrówki artysty, który zamierzał utrwalić resztki murów niegdysiejszych dumnych zamków Rzeczpospolitej? Czy też może, urzeczony urodą krainy, zapragnął nagle migawką swego aparatu zaświadczyć, że dawne uniesienia poety zaręczającego, że „nie masz kraju nad Podole”, to nie metafora czy nagłe olśnienie, lecz sama prawda?
Myślę, że ten album odczytywany być może na wiele sposobów, w zależności od wieku, wiedzy i miejsca urodzenia nabywcy tej książki. Bo otóż dla ludzi rówieśnych mojemu pokoleniu, któremu czterdzieści lat nakazowego milczenia o tej ziemi nie odebrało jednak pamięci – album ten będzie pamięci tej wskrzeszeniem. Tym zaś, którzy w swoich metrykach wpisane mają te wszystkie Złoczowy, Brzeżany, Buczacze, Trembowle i Czortkowy, piękno Bujakowych fotografii niejeden raz zeszpeci i zamaże mgiełka łez, bo odczytywać je będą więcej sentymentem i nostalgią niż rozumem. Dla tych wreszcie, co o jakimś tam Zbarażu tyle wiedzieli akurat, co im polonista zapamiętać przykazał z panasienkiewiczowskich przygód Skrzetuskiego, będzie to korepetycja z lekcji prawdziwej historii.
Jerzy Janicki
Jerzy Janicki, ur. 10 sierpnia 1928 r. w Czortkowie na Podolu, zm. 15 kwietnia 2007 r. w Warszawie; pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Młodzieńcze lata spędził we Lwowie, mieście, któremu później poświęcił wiele filmów i książek. W 1924 roku rozpoczął pracę w redakcji literackiej Polskiego Radia, w którego historię wpisał się niezwykle popularną powieścią radiową Matysiakowie (byl także współautorem W Jezioranach). Uchodzi za twórcę polskiej szkoły serialu telewizyjnego; jest autorem scenariuszy takich seriali, jak: Akcja V, Umarłem, aby żyć, Ballada o Januszku, a przede wszystkim Polskie drogi i Dom (wspólnie z Andrzejem Mularczykiem). Jest także autorem 18 scenariuszy filmów fabularnych, m.in. Człowiek z M-3, Przerwany lot, Bumerang czy Trzy kroki po ziemi. Jako pisarz szczególnie upodobał sobie formę opowiadania. Napisał ich kilkadziesiąt, część z nich została sfilmowana. Opowiadania o tematyce bieszczadzkiej przyczyniły się do mitologizacji Bieszczadów - miejsca, gdzie Jerzy Janicki spędzał wiele czasu i z którym czuł się związany.
Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Tytuły powiązane:
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej