New York
Nakład wyczerpany
DZIAŁ: FOTOGRAFIA
DZIAŁ: FOTOGRAFIA » Archiwalna i dokumentalna
-
Tytuł oryginalny:
New York
-
Liczba stron:
128
-
Liczba zdjęć:
123
-
Format:
240 x 330 mm
-
ISBN:
83-87730-37-8
-
EAN:
9788387730376
-
Oprawa:
twarda
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2001
-
Język:
polski
New York
Album prezentuje urodę i niepowtarzalny charakter Nowego Jorku, a w kilku znamiennych fotografiach przywołuje tragedię, która wydarzyła się 11.09.2001 roku. Zdjęcia wykonał Jerzy Habdas, polski fotografik od wielu lat mieszkający w USA, a wstęp napisał Janusz Głowacki.
Fragment wstępu:
Wszyscy znają Nowy Jork. Z filmów, książek, pocztówek i piosenek. Nauczyli się od Billy Joela, co to jest „New York state of mind”; powtarzają za Sinatrą „If you can make it there, you'll make it anywhere” (Jeżeli ci się uda tutaj, to uda ci się wszędzie); Duke Ellington wytłumaczył im, dokąd dojeżdża „A train”; chętnie powtarzają „asfaltowa dżungla”. Ale tylko tym, którzy tu nigdy nie byli, wydaje się, że coś z Nowego Jorku rozumieją.
Dla większości nowojorczyków to miasto jest za duże, żeby je ogarnąć. Studenci z Uniwersytetu Columbia, położonego w górze miasta, rzadko zapuszczają się do Greenwich Village, South Street Seaport czy Soho. A studenci z NYU – do Harlemu czy Washington Heights. Wszyscy nowojorczycy wiedzą, że gdzieś obok, parę ulic na zachód albo południe jest świat gwaizd sportu i gwiazd biznesu, świat filmu, telewizji, mody, świat prasy i domów wydawniczych. Ale wiedzieć to niekoniecznie mieć z tym coś wspólnego.
Janusz Głowacki
Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, współscenarzysta „Rejsu”, od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Światową sławę przyniosły mu sztuki teatralne „Kopciuch”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”.
Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.
Dorota Szwarcman, „Wprost”, nr 994, 16 grudnia 2001 r. 01-01-1970 01:00
Wielkość i małość, perspektywa i detal, galeria gigantycznych rzeźb, jaką jest oglądany z oddali pejzaż Nowego Jorku, i życie kipiące na ulicach miasta – wszystko to można zobaczyć w pięknym albumie „New York” ze zdjęciami Jerzego Habdasa. Na okładce – jakżeby inaczej – prężą się dumnie Twin Towers. „Zastanawialiśmy się, czy po tym, co się stało, nie powinniśmy zmienić okładki. Czy album wydawany w czasie klęski i nieszczęścia powinien pokazywać wielkość i wspaniałość Nowego Jorku. Ale może właśnie tak trzeba” – pisze w przedmowie Janusz Głowacki. Rzeczywiście tak trzeba, bo przecież miasto nadal jest wielkie i wspaniałe, choć ciężko zranione. Publikację zamyka sekwencja zdjęć z 11 września i ruin World Trade Center. Zranione miejsce wraca powoli do życia – poprzez świeczki, kwiaty i papierowe epitafia, którymi jest usłane.
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej