New York

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  New York

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  123

 • Format:

  240 x 330 mm

 • ISBN:

  83-87730-38-6

 • EAN:

  9788387730383

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2001

 • Język:

  angielski

New York

Jerzy Habdas  (fot.) | Janusz Głowacki  (wstęp) | Robert Kopacz  (autor) | Lech Majewski  (proj. graf.)

Album prezentuje urodę i niepowtarzalny charakter Nowego Jorku, a w kilku znamiennych fotografiach przywołuje tragedię, która wydarzyła się 11.09.2001 r. Zdjęcia wykonał Jerzy Habdas, polski fotografik od wielu lat mieszkający w USA, a wstęp napisał Janusz Głowacki.

Fragment wstępu:
Wszyscy znają Nowy Jork. Z filmów, książek, pocztówek i piosenek. Nauczyli się od Billy Joela, co to jest „New York state of mind”; powtarzają za Sinatrą „If you can make it there, you'll make it anywhere” (Jeżeli ci się uda tutaj, to uda ci się wszędzie); Duke Ellington wytłumaczył im, dokąd dojeżdża „A train”; chętnie powtarzają „asfaltowa dżungla”. Ale tylko tym, którzy tu nigdy nie byli, wydaje się, że coś z Nowego Jorku rozumieją.
Dla większości nowojorczyków to miasto jest za duże, żeby je ogarnąć. Studenci z Uniwersytetu Columbia, położonego w górze miasta, rzadko zapuszczają się do Greenwich Village, South Street Seaport czy Soho. A studenci z NYU – do Harlemu czy Washington Heights. Wszyscy nowojorczycy wiedzą, że gdzieś obok, parę ulic na zachód albo południe jest świat gwaizd sportu i gwiazd biznesu, świat filmu, telewizji, mody, świat prasy i domów wydawniczych. Ale wiedzieć to niekoniecznie mieć z tym coś wspólnego.

Janusz Głowacki

Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, współscenarzysta „Rejsu”, od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Światową sławę przyniosły mu sztuki teatralne „Kopciuch”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”.

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Dorota Szwarcman, „Wprost”, nr 994, 16 grudnia 2001 r. 01-01-1970 01:00

Wielkość i małość, perspektywa i detal, galeria gigantycznych rzeźb, jaką jest oglądany z oddali pejzaż Nowego Jorku, i życie kipiące na ulicach miasta – wszystko to można zobaczyć w pięknym albumie „New York” ze zdjęciami Jerzego Habdasa. Na okładce – jakżeby inaczej – prężą się dumnie Twin Towers. „Zastanawialiśmy się, czy po tym, co się stało, nie powinniśmy zmienić okładki. Czy album wydawany w czasie klęski i nieszczęścia powinien pokazywać wielkość i wspaniałość Nowego Jorku. Ale może właśnie tak trzeba” – pisze w przedmowie Janusz Głowacki. Rzeczywiście tak trzeba, bo przecież miasto nadal jest wielkie i wspaniałe, choć ciężko zranione. Publikację zamyka sekwencja zdjęć z 11 września i ruin World Trade Center. Zranione miejsce wraca powoli do życia – poprzez świeczki, kwiaty i papierowe epitafia, którymi jest usłane.

+

„Rzeczpospolita”, 3 listopada 2001 r. 01-01-1970 01:00

Tytuły powiązane:

New York

Jerzy Habdas

2001

Nowojorski Świr

Hanna Bakuła

2004

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Kolejny album z fotografiami jednego z najbardziej uznanych fotoreporterów europejskich, Chrisa Niedenthala, poświęcony jest...

> więcej

«powrót