New York

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  New York

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  123

 • Format:

  240 x 330 mm

 • ISBN:

  83-87730-38-6

 • EAN:

  9788387730383

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2001

 • Język:

  angielski

New York

Jerzy Habdas  (fot.) | Janusz Głowacki  (wstęp) | Robert Kopacz  (autor) | Lech Majewski  (proj. graf.)

Album prezentuje urodę i niepowtarzalny charakter Nowego Jorku, a w kilku znamiennych fotografiach przywołuje tragedię, która wydarzyła się 11.09.2001 r. Zdjęcia wykonał Jerzy Habdas, polski fotografik od wielu lat mieszkający w USA, a wstęp napisał Janusz Głowacki.

Fragment wstępu:
Wszyscy znają Nowy Jork. Z filmów, książek, pocztówek i piosenek. Nauczyli się od Billy Joela, co to jest „New York state of mind”; powtarzają za Sinatrą „If you can make it there, you'll make it anywhere” (Jeżeli ci się uda tutaj, to uda ci się wszędzie); Duke Ellington wytłumaczył im, dokąd dojeżdża „A train”; chętnie powtarzają „asfaltowa dżungla”. Ale tylko tym, którzy tu nigdy nie byli, wydaje się, że coś z Nowego Jorku rozumieją.
Dla większości nowojorczyków to miasto jest za duże, żeby je ogarnąć. Studenci z Uniwersytetu Columbia, położonego w górze miasta, rzadko zapuszczają się do Greenwich Village, South Street Seaport czy Soho. A studenci z NYU – do Harlemu czy Washington Heights. Wszyscy nowojorczycy wiedzą, że gdzieś obok, parę ulic na zachód albo południe jest świat gwaizd sportu i gwiazd biznesu, świat filmu, telewizji, mody, świat prasy i domów wydawniczych. Ale wiedzieć to niekoniecznie mieć z tym coś wspólnego.

Janusz Głowacki

Janusz Głowacki – dramaturg, prozaik, współscenarzysta „Rejsu”, od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Światową sławę przyniosły mu sztuki teatralne „Kopciuch”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”.

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Dorota Szwarcman, „Wprost”, nr 994, 16 grudnia 2001 r. 01-01-1970 01:00

Wielkość i małość, perspektywa i detal, galeria gigantycznych rzeźb, jaką jest oglądany z oddali pejzaż Nowego Jorku, i życie kipiące na ulicach miasta – wszystko to można zobaczyć w pięknym albumie „New York” ze zdjęciami Jerzego Habdasa. Na okładce – jakżeby inaczej – prężą się dumnie Twin Towers. „Zastanawialiśmy się, czy po tym, co się stało, nie powinniśmy zmienić okładki. Czy album wydawany w czasie klęski i nieszczęścia powinien pokazywać wielkość i wspaniałość Nowego Jorku. Ale może właśnie tak trzeba” – pisze w przedmowie Janusz Głowacki. Rzeczywiście tak trzeba, bo przecież miasto nadal jest wielkie i wspaniałe, choć ciężko zranione. Publikację zamyka sekwencja zdjęć z 11 września i ruin World Trade Center. Zranione miejsce wraca powoli do życia – poprzez świeczki, kwiaty i papierowe epitafia, którymi jest usłane.

+

„Rzeczpospolita”, 3 listopada 2001 r. 01-01-1970 01:00

Tytuły powiązane:

New York

Jerzy Habdas

2001

Nowojorski Świr

Hanna Bakuła

2004

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach.

> więcej

Nowe wydanie niezwykłej urody albumu przedstawiającego współczesną Polskę z jej urokliwymi krajobrazami, zabytkami oraz...

> więcej

«powrót