Picasso. Przemiany

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Picasso. Przemiany

 • Liczba stron:

  240

 • Liczba zdjęć:

  314/79

 • Format:

  240 x 330 mm

 • ISBN:

  83-87730-55-6

 • EAN:

  9788387730550

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-angielski

Picasso. Przemiany

Dorota Folga-Januszewska  (autor) | Lech Majewski  (proj. graf.) | Joanna Holzman  (tłum.)

Album Picasso. Przemiany towarzyszy wystawie prac Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie. 314 zamieszczonych w albumie reprodukcji odpowiada zbiorom prezentowanym podczas tej ekspozycji. Znalazły się tu dzieła z różnych okresów twórczości, pochodzące z różnych kolekcji – obrazy, grafiki, ceramika, plakaty.
Wstęp Doroty Folgi-Januszewskiej przedstawia związki Picassa z Polską, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu Picassa na Kongresie Pokoju. Uzupełnieniem wstępu jest Kalendarium przybliżające całą biografię artysty. Tekst ilustrują niepublikowane dotąd archiwalne zdjęcia związane z osobą Picassa i jego pobytem w Polsce.

Fragment wstępu:

W ciągu długiego życia Pabla Picassa (1881-1973), a potem przez następne ćwierćwiecze po jego śmierci zrealizowano na całym świecie setki wystaw prezentujących dzieło tego wszechstronnego artysty. Tysiące grafik i rysunków, obrazy i malowidła ścienne, rzeźby, ceramika i mozaiki, plakaty, książki, tkaniny, dramaty, wiersze i realizacje teatralne, scenografie i projekty przedstawień – ta niebywała ilościowo spuścizna była w wieku dwudziestym i jest nadal synonimem sztuki współczesnej. Przemiany, których ucieleśnieniem był Picasso i prędkość zmian w sposobie tworzenia, nieustanna ewolucja formy przy odwiecznych, niezmiennych idées fixes – stały się częścią świadomości wykształconego Europejczyka.
Picasso uosabiał przy tym to wszystko, co innym udawało się tylko fragmentarycznie: był niepodległy, a jednocześnie otwarty, wywodził się z kultury śródziemnomorskiej, ale intelektualnie przyjmował prymitywizm i powab Afryki, skupienie Dalekiego i bogactwo Bliskiego Wschodu. Był kontynuatorem Wielkich Mistrzów i ich godnym w swej tożsamości uczniem. Bywał perfekcjonistą i szaleńcem formy. Tworzył materię lub wykorzystywał już istniejącą. Bywał śmiertelnie poważny, a zarazem przewrotnie dowcipny, autoironiczny i pełen dumy. Odważny i sparaliżowany lękiem. Miłość i sex istniały dlań na równi z kontemplacją i filozoficznym dystansem. Tworzył i niszczył, siły konstrukcji i destrukcji były na przemian reaktorem jego mocy. Przewędrował wiele dróg sztuki w XX wieku, od śmiertelnej dekadencji niebieskich obrazów kończącej minioną epokę, przez naukową analizę czasoprzestrzeni kubizmu, nawrót do klasycyzmu, poetycki rezerwuar surrealizmu, aż dotarł do czystej postaci indywidualności, gdzie życie zamienia się w sztukę, by zniweczyć wszelkie krytyczne formuły.
Takiego Picassa odnajdujemy w tej książce i na wystawie. Takiego Picassa odnajdywali też ci wszyscy, którzy od najwcześniejszych lat spotkali go na swej drodze. Było wśród nich niemałe grono Polaków, w tym artystów. Dla wielu z nich Picasso stał się punktem odniesienia i choć minęło ponad pół wieku wiele z tych śladów odnaleźć można dopiero teraz.

Dorota Folga-Januszewska

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Joanna Zawierucha-Gomułka Onet.pl – Polityka – czytelnia 01-01-1970 01:00

Tytuły powiązane:

Salvador Dali. Ilustrator

Dorota Folga-Januszewska

2005

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Sztuka od roku 1989 to bogato ilustrowany album poświęcony szeroko rozumianej sztuce III Rzeczypospolitej. Książka, autorstwa cenionej...

> więcej

„Zdrowi z natury” to bogato ilustrowane kompendium zawierające informacje o tym, jak odpowiedni sposób odżywiania...

> więcej

«powrót