Szopki krakowskie miniatura

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Szopki krakowskie miniatura

 • Liczba stron:

  64

 • Liczba zdjęć:

  45 szopek + detale

 • Format:

  160 x 180 mm

 • ISBN:

  83-87730-54-8

 • EAN:

  9788387730543

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-angielski

Szopki krakowskie miniatura

Anna Szałapak  (tekst) | Jacek Kubiena  (fot.) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

W albumie Szopki krakowskie, przygotowanym przez Wydawnictwo BOSZ, znalazły się wybrane prace krakowskich szopkarzy z całej powojennej historii Konkursu Szopek Krakowskich. Wstęp Anny Szałapak wprowadza czytelnika w dzieje krakowskiej szopki i historię konkursu, a słowo wstępne Kardynała Metropolity Krakowskiego Franciszka Macharskiego podkreśla kulturotwórczą rolę tej tradycji. W albumie zaprezentowano 85 szopek, zarówno całych prac, jak i szczególnie wartych uwagi detali. Znalazły się tam również archiwalne fotografie dokumentujące Konkurs Szopek od 1937 do 2002 roku oraz nastrojowe zdjęcia zabytków Krakowa.
Album jest efektem ścisłej współpracy wydawnictwa z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Fragment wstępu:

Szopka krakowska – smukły, wielopoziomowy, wieżowy, bogato zdobiony budyneczek, skonstruowany z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się on, zwłaszcza obecnie, nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych. Ma zaś służyć za godne miejsce przedstawienia wielkiej tajemnicy Narodzin Syna Bożego. (…)
Jakiś czas temu pewien cudzoziemiec wyznał mi, iż nie spotkał nic bardziej zdumiewającego niż szopka krakowska. Oburzyłam się. Nie wiedziałam o co mu chodzi. Dla mnie, krakowianki rodem z Krowodrzy, która większość życia przemieszkała przy ulicy Mazowieckiej, szopka była czymś naturalnym. Kilka domów dalej mieszkali Ezenekierowie, Tarnowscy, Szostakowie. Jeszcze w uszach mi brzmi szacunek, z jakim babcia wymawiała nazwisko Franciszka Tarnowskiego, a to co z benedyktyńską cierpliwością tworzyli ci artyści było cenioną umiejętnością, ale nie wzbudzało szczególnej sensacji. W dzieciństwie wyobrażałam sobie, że gdzieś tam, hen za górami, za lasami są jeszcze piękniejsze i znamienitsze bajeczne teatrzyki i marzyłam, żeby je kiedyś zobaczyć. I jakie było moje zdumienie, już w dorosłym życiu, gdy mogłam podróżować po świecie, że nasza szopka krakowska nie ma sobie równej i jest tak niezwykła, iż z żadną inną nie da się jej porównać. Jest w niej krakowski duch i urok, ale także ciepło i nadzieją jaką daje Boże Narodzenie. Podziwiając szopkę serce twoje wierzy, że tej cudownej nocy niebo łączy się z ziemią.
Bóg się rodzi, moc truchleje!
Aniołowie dają znać pasterzom, pasterze spieszą powitać Pana, a ta cudowna rzeczywistość w tej samej chwili odbywa się wszędzie, gdziekolwiek chęć odnowy istnieje.

Anna Szałapak

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

(JH), „Magazyn Literacki »Książki«”, nr 3/2003, marzec 2003, s. 62. 01-01-1970 01:00

Szopki krakowskie, połyskujące cudeńka, chyba w każdym są w stanie obudzić dziecko. To niezwykłe połączenie naiwnego realizmu z perfekcyjnym dopracowaniem szczegółów, treści biblijnych z namacalnością życia codziennego. Dla Krakowa są ponadto oznaką przywiązania do tradycji – organizowany od ponad 60 lat coroczny Konkurs Szopek Krakowskich, wystawianych na Rynku Głównym przy pomniku Mickiewicza, jest wydarzeniem przyciągającym całe rodziny. Album, wydany przez oficynę Bosz i opatrzony wstępem autorstwa kardynała Franciszka Macharskiego, wprowadza w bajkowy świat krakowskich szopek nie tylko dzięki licznym fotografiom, ale również za sprawą napisanego przez Annę Szałapak obszernego zarysu dziejów tego oryginalnego wytworu sztuki. Zdjęcia ułożono chronologicznie, by pokazać rozwój sztuki krakowskich szopkarzy w okresie powojennym.

Tytuły powiązane:

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kraków

Piotr Witosławski

2001

Kraków w Europie Środka

Jacek Purchla

2008

Kraków. Fotografie z dawnych lat

Jacek Purchla

2006

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Krakau. Mitten in Europa

Jacek Purchla

2008

aktualności

VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi 16-18 listopada 2018

Już jutro rusza Salon Ciekawej Książki . Zapraszamy Was serdecznie do odwiedzenia naszego stoiska na którym, tradycyjnie już,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Kolejny album ze znanej serii Plakaty tym razem poświęcony został Tomaszowi Bogusławskiemu, grafikowi projektantowi i pedagogowi...

> więcej

16 stycznia 2019 roku mija sto lat od powołania wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko...

> więcej

«powrót