Lasy i zwierzyna Gór Sanockich

Nakład wyczerpany

DZIAŁ: PRZYRODA

 • Tytuł oryginalny:

  Lasy i zwierzyna Gór Sanockich

 • Liczba stron:

  136

 • Liczba zdjęć:

  42

 • Format:

  148 x 209 mm

 • ISBN:

  83-87730-97-1

 • EAN:

  9788387730970

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polski

Lasy i zwierzyna Gór Sanockich

Wiktor Schramm  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. okł.)

Wiktor Schramm (1885-1958) – rolnik ekonomista, profesor Uniwersytetu i Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Studiował w Krakowie, Królewcu, Berlinie i Wrocławiu. Pracę doktorską „Powiat Liski, kolonizacja i stosunki gospodarcze do XVI wieku” obronił w 1917 roku. W czasie pierwszej wojny światowej walczył w Legionach. Od 1919 roku na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego organizował katedrę i zakład ekonomii rolnej. Habilitował się w 1921 roku, a pięć lat później otrzymał tytuł profesora. Gromadził i publikował liczne materiały naukowe, głównie z zakresu ekonomii rolnej oraz leśnictwa. Prowadził szeroką działalność społeczną i naukowo-organizacyjną. Redaktor naczelny „Roczników Nauk Rolniczych”, członek Polskiej Akademii Nauk Technicznych, Komisji Nauk Rolniczo-Leśnych, PAU i wielu innych organizacji naukowych. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta i Medalem Niepodległości.

Opublikowana powtórnie po latach książka „Lasy i zwierzyna Gór Sanockich" stanowi cenny materiał porównawczy, pozwalający śledzić jak zmieniało się środowisko przyrodnicze tej części Polski.

Zamiast wstępu:

Inne niż dziś były Bieszczady wówczas, gdy oglądał je i opisywał profesor Wiktor Schramm; wioski – gęsto zaludnione, lasy – nadmiernie eksploatowane, każdy kawałek gruntu wykorzystany przez człowieka… Czasy utrwalone w książce Lasy i zwierzyna Gór Sanockich są już dla nas odległą historią. Ale właśnie dzięki temu wydaniu możemy wejść w tę tajemniczą krainę sprzed lat i, poprzez historię tutejszych lasów, poznać fragment jej dziejów. To naprawdę rzadka okazja, by skonfrontować dzisiejszy obraz Bieszczadów z naszymi wyobrażeniami o ich wyglądzie, pochodzącymi z początku ubiegłego stulecia.
Książka ma szczególny wymiar właśnie tu, w Bieszczadach, albowiem tej ziemi starano się kiedyś zabrać jej historię. Tymczasem zaś piękny jej fragment ocalił od zapomnienia profesor Wiktor Schramm. Dla zobrazowania zmian, jakie zaszły w szacie leśnej gór i pogórza w drugiej połowie XX wieku, dołączamy suplement, który mówi o współczesnym leśnictwie w tej części Karpat.
Publikacja ta na pewno będzie szczególnie cenna dla leśników z Podkarpacia, którzy w roku 2004 świętują 80-lecie powstania swej firmy – Lasów Państwowych. Współdziałając z Oficyną Wydawniczą BOSZ przy wznowieniu „Lasów i zwierzyny Gór Sanockich”, chcemy zaakcentować doniosłość tego jubileuszu, a jednocześnie dać szerokim rzeszom miłośników Bieszczadów możliwość sięgnięcia do bardzo ciekawej poznawczo lektury. Powinna ona pomóc wielu ludziom w uświadomieniu sobie, że dzisiejszy znakomity stan lasów i zwierzyny na całym Podkarpaciu jest efektem długoletnich działań leśników. W ich imieniu serdecznie zapraszam do lektury.

mgr inż. Jan Kraczek
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Krośnie

Wiktor Schramm (1885–1958) – rolnik ekonomista, profesor Uniwersytetu i Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Studiował w Krakowie, Królewcu, Berlinie i Wrocławiu. Pracę doktorską „Powiat Liski, kolonizacja i stosunki gospodarcze do XVI wieku” obronił w 1917 roku. W czasie pierwszej wojny światowej walczył w Legionach. Od 1919 roku na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego organizował katedrę i zakład ekonomii rolnej. Habilitował się w 1921 roku, a pięć lat później otrzymał tytul profesora. Gromadził i publikował liczne materiały naukowe, głównie z zakresu ekonomii rolnej oraz leśnictwa. Prowadził szeroką działalność społeczną i naukowo-organizacyjną. Redaktor naczelny „Roczników Nauk Rolniczych", członek Polskiej Akademii Nauk Technicznych, Komisji Nauk Rolniczo-Leśnych, PAU i wielu innych organizacji naukowych. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta i Medalem Niepodległości.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Bieszczady

Jerzy Harasymowicz

2008

Bieszczady

Tadeusz Budziński

1999

Bieszczady miniatura

Tadeusz Budziński

2003

Bieszczadzki Park Narodowy

Tadeusz Budziński

1996

Sanok i ziemia sanocka

Tadeusz Budziński

2001

Sanok i ziemia sanocka miniatura

Tadeusz Budziński

2001

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Rafał Olbiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych malarzy surrealistycznych, którego twórczość...

> więcej

Dwudziesty pierwszy tomik w serii „Plakaty” poświęcony jest twórczości profesora Michała Klisia związanego...

> więcej

«powrót