Antoni Łyżwański 1904–1972

Cena:

19.90 zł
58.00 zł

Końcówka nakładu

 • Tytuł oryginalny:

  Antoni Łyżwański 1904–1972

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  20 zdjęć, 30 fotografii archiwalnych

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  83-87730-94-7

 • EAN:

  9788387730949

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polsko-angielsko-niemiecki

Antoni Łyżwański 1904–1972

Lech Majewski  (proj. graf.)

Album przygotowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje twórczość Antoniego Łyżwańskiego, malarza z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego, grafika, fotografika, pilota i żeglarza, wybitnego pedagoga, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W kolekcję ponad siedemdziesięciu dzieł artysty wprowadza obszerny esej Ireny Kossowskiej, komentujący charakter i główne wątki jego twórczości. W kolejnej części albumu znalazły się zdjęcia wykonane przez Antoniego Łyżwańskiego (ok. dwadzieścia prac), a o jego fotograficznych zainteresowaniach pisze Danuta Jackiewicz. Magda Łyżwańska–Klemm zebrała wspomnienia studentów Łyżwańskiego, w których profesor jawi się jako człowiek serdeczny, życzliwy, doskonały nauczyciel. Szczegółowe kalendarium życia i twórczości Antoniego Łyżwańskiego, wzbogacone zdjęciami i dokumentami archiwalnymi opracował Wojtek Klemm.

EGZEMPLARZE ZE ZWROTU, OKŁADKI LEKKO USZKODZONE LUB PORYSOWANE.


Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

(PD), „Magazyn Literacki »Książki«”, nr 7/2004 (94), lipiec 2004, str. 58 10-07-2004 01:00

Bohater i twórca prac zamieszczonych w nowej publikacji czołowego polskiego wydawcy albumów jest prawie zapomniany. Jego nazwisko pojawiało się w encyklopediach i historiach polskiej sztuki przed rokiem 1989, aby potem z tych leksykonów zniknąć. Nie omieszkano przy tym przy jego nazwisku zaznaczać, że malarz był "wieloletnim pracownikiem Wydziału Kultury KC PZPR". W wydanym pod koniec lat dziewięćdziesiątych "Nowym Leksykonie PWN" znalazła się jednak jeszcze wzmianka o artyście określająca go jako członka Grupy Realistów i autora scen rodzajowych, pejzaży, martwych natur oraz grafiki użytkowej. Zaskakujące dzisiaj połączenie roli artysty z obowiązkami funkcjonariusza partyjnego zapisało się chyba nieźle w dziejach polskiej plastyki lat PRL. W albumie cytowana jest wypowiedź Wincentego Kraśki, jednego z nielicznych inteligentów w kierownictwie PZPR: "Jeżeli w tym okresie nie doszło do drastycznych wypaczeń w dziedzinie plastyki, jeżeli była ona realizowana rozważnie, jeżeli pozwalano na różnorodne eksperymenty, raczej dalekie od tego co nazywamy sztuką realistyczną, jeżeli pięknie się rozwijała grafika, wystawiennictwo, polski plakat, ilustracja książkowa, tkanina artystyczna, niektóre dziedziny rzeźby i malarstwa – w dużej mierze trzeba to zawdzięczać profesorowi Antoniemu Łyżwańskiemu". Pamiętajmy, że mowa tu o czasach, które dzisiaj polscy artyści wspominają jako okres największych osiągnięć w wielu wspomnianych osiągnięć w wielu wspomnianych dziedzinach sztuki. I ktoś musiał wówczas o to dbać, myśleć, zabiegać i chronić. Z pewnością wielką rolę odegrał w tym Antoni Łyżwański. Album jak zwykle w przypadku bieszczadzkiego wydawcy jest przygotowany wzorowo, zawiera reprezentatywny przegląd najlepszych prac malarskich artysty, a także jego fotografie, obszerne komentarze, a także świetnie opracowaną i szczegółową bibliografię oraz liczne zdjęcia archiwalne. Brak jest może tylko wspomnianych w tekście obrazów o socrealistycznej wymowie, które jednak autorzy albumu taktownie opuścili, a w komentarzu zaznaczono tylko, że "wyróżniają się zupełnym brakiem malarskiego wyrazu".

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót