Polska Wschodnia

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Polska Wschodnia

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  88

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-89747-12-X

 • EAN:

  9788389747129

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2005

 • Język:

  polsko-angielski

Polska Wschodnia

Marek Strzałkowski  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Maciej Buszewicz  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.) | Magdalena Iwińska  (tłum.)

Album ten to wędrówka po wschodnim pograniczu naszego kraju, od Suwałk po Bieszczady, wyprawa w krainę wielu kultur i religii, wspaniałych zabytków, zapomnianych wiosek i dzikiej przyrody, krainę, gdzie czas jakby się zatrzymał. W świat ten wprowadza eseistyczny wstęp Olgierda Budrewicza.


Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Monika Grudzińska, „Echo Katolickie”, 8-14 grudnia 2005 r., s. 22 01-01-1970 01:00

Mieszkamy na wschodzie Polski, ale czy go znamy?

 

Zazwyczaj marzymy o dalekich, zagranicznych wojażach. Najchętniej odwiedzalibyśmy egzotyczne miejsca, które widujemy w telewizji. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że także w tym przypadku ulegamy wszechobecnej reklamie i promocji. A tego wciąż brakuje naszej ojczyźnie. Być może, choć w niewielkim stopniu, zmieni to najnowszy album Wydawnictwa BOSZ „Polska Wschodnia”. Zebrane w nim zdjęcia Marka Strzałkowskiego pokazują ten obszar w zupełnie nowym świetle. Polska wschodnia ciągnie się od morza aż po góry. To ogromny obszar: różnorodny, często nieznany i niedoceniany. M. Strzałkowski potrafił jednak dostrzec urok miejsca i zakląć w obraz piękno chwili. Na jego zdjęciach widać to, co z pewnością znamy: dzieci bawiące się przy ulicznej pompie w Sejnach, święto Chrztu Pańskiego i Jordanu w Drohiczynie, zmęczonego pielgrzyma w Grabarce, beczki do kiszenia ogórków z okolic Terespola, kapliczkę przy drodze z Komańczy do Dukli czy świątynię obrządku neounickiego w Kostomłotach. Miejsca dobrze nam znane, bo bliskie. Nieznane, bo zapomniane. Album „Polska Wschodnia” to podróż bez wychodzenia z domu. W jednej chwili można odwiedzić malowniczą Czarną Hańczę, Kanał Augustowski, Zamość, Mielnik i Białowieżę. To doskonały sposób, by na własne oczy przekonać się, że wschód Polski też może zachwycać.

Tytuły powiązane:

Bieszczady

Jerzy Harasymowicz

2008

Bieszczady

Tadeusz Budziński

1999

Bieszczady miniatura

Tadeusz Budziński

2003

Bieszczadzki Park Narodowy

Tadeusz Budziński

1996

Podkarpacie

Mariusz Wideryński

2010

Podlasie

Piotr Bułanow

2003

Przewodnik Podkarpackie

Stanisław Kłos

2005

San

Tadeusz Budziński

2003

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Komplet trzech przewodników po słowach i ich znaczeniach, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka.

> więcej

Wyjątkowy album wydany z okazji 40. rocznicy pamiętnego Sierpnia ’80 poświęcony strajkom na Wybrzeżu, które trwale zapisały...

> więcej

«powrót