Architektura

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Architektura

 • Liczba stron:

  200

 • Liczba zdjęć:

  300

 • Format:

  190 x 250 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-74-7

 • EAN:

  9788389747747

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polsko-angielski

Architektura

Wojciech Zabłocki  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Prof. Wojciech Zabłocki to postać niezwykła: architekt i znawca architektury, wykładowca, szermierz – kilkukrotny mistrz świata i olimpijczyk, pisarz, a także malarz – twórca akwarel i rysunków. Architektura ukazuje twórczą drogę Wojciecha Zabłockiego jako architekta. Towarzyszymy autorowi przy pierwszych pracach nad salami treningowymi, przyglądamy się realizacji niezwykłych projektów w Syrii, poznajemy wielkie wizje architektoniczne – m.in. wieżowców skrzydlatych i tulipanowych. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny.

(…) wydaje się, że u wielu twórców w trakcie procesu projektowania przeważa element emocjonalny, że intuicja ma tu znaczenie pierwszorzędne, a może nawet decydujące; ja sam jestem takim przypadkiem.

Niemniej pokusa „odkrycia siebie” jest dla architektów pociągająca, szczególnie w wieku dojrzałym, a i widz – odbiorca i czasem użytkownik, który chce przeżywać dzieło architektury, ma prawo domagać się – jeśli nie wyjaśnień, to chociażby wskazówek, które mogą przybliżyć mu drogę twórczą artysty. Jest to tym bardziej ważne, że indywidualizacja architektury w drugiej połowie XX wieku doprowadziła do powstania wielu, często nie mających
z sobą kontaktu ideologii. Niechęć do oceny piękna w dziedzinie architektury grozi całkowitą relatywizacją wartości estetycznych, a ostatecznie ich pomijaniem w ferowanych osądach.

Dążenie do wyjaśnienia motywów swojej twórczości może być także usprawiedliwione faktem, że twórca jest zarazem odbiorcą swego dzieła, a jeszcze wcześniej – odbiorcą swoich pomysłów.

Wojciech Zabłocki – jest z wykształcenia architektem (absolwent AGH), profesorem z bogatym dorobkiem akademickim, znawcą architektury sportowej. Jednocześnie przez długie lata zawodowo uprawiał sport: był szermierzem specjalizującym się w szabli. Wziął udział w czterech igrzyskach olimpijskich, zdobywając trzy medale. Na swoim koncie ma ponadto dziewięć medali mistrzostw świata i pięć tytułów mistrza Polski. Laureat wielu nagród i wyróżnień za dokonania sportowe i architektoniczne. Ceniony kolekcjoner oraz znawca starej broni.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu

Czesław Bielecki

2005

Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

Maciej Kluss

2010

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót