Polskie góry w fotografiach

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Polskie góry w fotografiach

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  113

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-73-0

 • EAN:

  9788389747730

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polsko-angielski

Polskie góry w fotografiach

Piotr Cieśla  (fot.) | Michał Jagiełło  (wstęp) | Marek Wajda  (proj. graf.) | Ireneusz Paternoga  (tłum.)

Majestat szczytów i piękno górskiej przyrody, wschody i zachody słońca za skalnymi ścianami, zawieszone nad urwiskami ruiny zamków – zdjęcia Piotra Cieśli odkrywają nieprzemijające piękno polskich gór, o których we wstępie opowiada ich znawca i miłośnik, Michał Jagiełło.

CZAS SKAMIENIAŁY, CZAS ŻYWY

Góry – a wolno powiedzieć: świat górski – to czas skamieniały i czas żywy. Ten pierwszy mierzymy geologiczną skalą, ten drugi – ludzkim kalendarzem, wydarzeniami historycznymi, otoczką cywilizacji i kultury symbolicznej. Górskie światy to odłamki kosmosu; to organizmy złożone ze skał i lodów, z deszczu i mgły, z miejscowej fauny i flory, z ludzkiej aktywności fizycznej i z człowieczych duchowych potrzeb. Góry to żywe wiązanie natury i kultury – w szerokim i artystycznym sensie tego drugiego słowa.

Trudno dostępne, dzikie i wyniosłe szczyty kojarzyły się od zawsze w umysłach ludzi z tym, co tajemnicze, groźne, nadzmysłowe – z bóstwem. Odzwierciedleniem tych wierzeń było lokowanie siedzib bóstw na szczytach górskich. Góra należy do wyrazistych symboli wyrażających związek między niebem a ziemią, odświętnością a powszedniością – u wszystkich prawie ludów i w różnych religiach spotyka się „święte” góry. Na ich szczytach odprawiano tajemnicze misteria połączone z paleniem świętego ognia i składaniem ofiar – także z ludzi. Olimpy i Synaje – pod różnymi nazwami – rozsiane są na wszystkich kontynentach; nie szukając daleko: na Ślęży, Raduni, Wieżycy i Łysej Górze odkryto resztki kultowych kręgów kamiennych.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Gabriel Leonard Kamiński 10-12-2012 01:00

Piotr Cieśla – Polskie Góry w fotografiach

 

 

Książki ukazujące piękno i mistykę gór od lat cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Od publikacji Sportu i Turystyki "W krainie skał i zamków", Bujaka "Orle gniazdo", po "Cuda Polski. Tajemnice gór. Skały i jaskinie" Podsiedlika minęło kilkanaście lat. Cała epoka jeśli chodzi o rozwój techniczny sprzętu fotograficznego, techniki wywoływania zdjęć. Pomimo tego nic nie zastąpi ludzkich wrodzonych umiejętności i talentu obserwowania, podpatrywania gór w całym ich przebogatym dzikim majestacie.

Jak mówił Andrzej Zawada, słynny himalaista, każdy z nas ma swoje własne osobne góry. Góry Kukuczki, Rutkowskiej, Lwowa, Kurtyki, Jagiełły były dla każdego z nich wielką osobistą sprawą, wyzwaniem i katharsis zarazem. Tak jest też z książką-albumem "Polskie góry w fotografiach" autorstwa Piotra Cieśli, z komentarzem znanego taternika, człowieka gór Michała Jagiełły.

Cieśla zaprasza nas na spontaniczną wędrówkę mierzoną okiem i obiektywem aparatu po polskich górach - od Bieszczad - Połoniny, Beskidy, Tatry - Pieniny, Karpaty - aż po łańcuch Sudetów - Karkonosze. Ale przede wszystkim są to jego własne tropy i ścieżki zapisane na kartach tego albumu po których możemy przejść tam i z powrotem kierując się li tylko własną wrażliwością.

Majestat, mistyka, tajemniczość i dzikość a także naturalizm górskiej przyrody coraz częściej niszczone przez masową turystykę oraz modę na zbiorowe górskie wycieczki, a także skażenia aż proszą się o utrwalenie na fotografiach i zatrzymanie w pędzącym wciąż naprzód czasie. Te chwile właśnie przywołuje w swoim fotograficznych obrazach Cieśli. Wybiera miejsca z jednej strony znane - w Bieszczadach: "Kopę Bukowską", "Połoninę Wetlińską", "Połoninę Caryńską", "Pogórze Rożnowskie", "Siklawę Czarnostawiańską", "Okolice Zalewu Solińskiego", Beskidy - Żywiecki, Niski, w Tatrach: "Dolnię Gąsienicową", "Dolinę Pięciu Stawów", "Potok Chochołowski, "Dolinę Kościeliską", "Rusinową Polanę", "Trzy Korony", a z drugiej te zakątki, ujmowane w taki sposób, iż osobiście dotykają nas swoim własnym naturalnym pięknem i mistyką - "Widok z Beskidu na Zielony Staw", "Zachód Słońca. Widok z Hali Rysianka", "Zadni Staw Polski w Dolinie Pięciu Stawów ujęty z Orlej Perci", "Widok z Suchej Przełęczy", "Sidło Przełęczy Zawrat - widok na Żółte Turnie", "Pieniny w porannej mgle uchwycone ze szczytu Czertezika" czy "Zachód Słońca nad Smerekiem", "Widok z Okolic Szczytu Roh", "Zmierzchające Niebo nad Giewontem" (szkoda, że nie w większym formacie), podobne do "ufologicznych" nieziemskich pejzaży.

Możnaby właściwie wyliczyć wszystkie spośród stu parę ujęć zgromadzonych w tych autorskich górskich perygrynacjach, gdyby nie to, iż one w tym albumie "opowiadają" się same. Stąd bardzo dobry pomysł Wydawcy, by ograniczyć się do krótkiego "Wstępu". Po nim "czas żywy, czas skamieniały" "baje" się sam, odsłaniając przed nami swoje ukryte czyste piękno: światłocienie, skaliste grzbiety, uskoki, percie, doliny i połoniny. Ta górska anatomia jak u dr. Tulpa na obrazie Rembrandta wyraźna, realistyczno-mistyczna wręcz dotykalna pokazana w przeróżnych ujęciach; raz jest lekka, wręcz ascetyczna, by nagle przekształcić się w majestatyczną "Płonącą Żyrafę" jak u Dalego otoczoną ulotną mgłą zachodzącego słońca.

Potem już można przejść boso "na Cejrowskiego" przez ścierniska Iglicznej, z "Krzemienia na Kopę Bukowską", i położyć się na łące w pobliżu Radkowa by kontemplować "Kolory jesieni w okolicach Zalewu Solińskiego". Casem zgrzyta w naszym pejzażu efekt kwaśnych deszczy w Górach Izerskich, ale można jeszcze ochłodzić twarz i stopy w "Potoku Chochołowskim" słuchając muzyki wody i wiatru lub tropić sine wiry "Potoku Wetlinka". Później już tylko wystarczy przejść mostkiem nad Potokiem Kościeliskim lub wybrać się nad wodospad Kamieńczyka, by w kroplach wody osiadłych na twarzy utrwalić energię, filozofię, siłę i piękno gór.

Tytuły powiązane:

Bieszczadzki Park Narodowy

Tadeusz Budziński

1996

Karpaty Wschodnie Międzynarodowy Rezerwat Biosfery

Tadeusz Budziński

1997

Pieniny

Olgierd Budrewicz

2006

Podhale Tatry

Piotr Witosławski

2004

Polska od morza do gór

Olgierd Budrewicz

2011

Przewodnik Świętokrzyskie

Jarosław Swajdo

2008

Przewodnik. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Maciej Pinkwart

2007

Sudety

Andrzej Raj

2003

Sudety

Andrzej Raj

2003

Świętokrzyskie

Paweł Pierściński

2004

Świętokrzyskie miniatura

Paweł Pierściński

2007

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót