Wawel

Cena:

19.90 zł
49.00 zł

 • Tytuł oryginalny:

  Wawel

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  98

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-98-3

 • EAN:

  9788389747983

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polsko-angielski

Wawel

Jan Bułhak  (fot.) | Jerzy T. Petrus  (wstęp) | Olga Charzewska  (tekst) | Weronika Rostworowska  (tekst) | Lech Majewski  (proj. graf.) | Joanna Holzman  (tłum.)
Wawel widziany oczami Jana Bułhaka. Niezwykłe, inspirowane grafiką i malarstwem zdjęcia wybitnego fotografa, twórcy polskiej fotografii artystycznej, współzałożyciela i posiadacza legitymacji członkowskiej nr 1 ZPAF. Wykonane w roku 1921 podczas pobytu w Krakowie fotografie wawelskie ukazują to miejsce w harmonijnej całości i intrygującym szczególe.

Fragment wstępu:

Z dzisiejszej perspektywy nie ulega wątpliwości, iż bez twórczości Jana Bułhaka, jego znaczącego wpływu na kilka pokoleń polskich fotografów, postawy trafnie określonej mianem „estetyki bułhakowskiej”, podatnej – dzięki oddziaływaniu Ferdynanda Ruszczyca – na wpływ malarstwa i grafiki, dzieje polskiej fotografii byłyby znacznie uboższe w twórcze kreacje. Wyjątkowa wrażliwość na światło, skłonność do malowniczości kompozycji, otwartość na przyrodę, przy jednoczesnym emocjonalnym stosunku do rodzimej przeszłości i dziedzictwa kulturowego, połączone z wielką pracowitością, stworzyły imponujący dorobek artystyczny Bułhaka. Jego fotografiom zawdzięczamy, iż nasza wiedza o utraconym świecie jest nie tylko bogata w inwentaryzatorskie zapisy przedmiotu, ale i ożywiona niebywale sugestywnie oddanymi nastrojami.

(…)

Druga wizyta Bułhaka w Krakowie przypadła na rok 1921 i wiązała się z podjętymi w tym czasie artystycznymi podróżami po odrodzonej Ojczyźnie. Na Wawelu trwały intensywne prace renowacyjne, podjęte już w roku 1905, po odzyskaniu Wzgórza przez Polaków, a mające za cel przywrócenie świetności dawnej monarszej rezydencji. Od roku 1916 działaniami tymi kierował architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Jan Bułhak nie mógł pozostać obojętnym na tę wyjątkową sytuację. O jego wielkiej fascynacji niezwykłym miejscem świadczy zbiór powstałych wówczas zdjęć, z których sto osiemdziesiąt pięć złożyło się na cztery albumy dedykowane Szyszko-Bohuszowi. Zdjęcia zostały wykonane niejako z trzech punktów widzenia, prezentujących niebywale trafnie całą skomplikowaną problematykę Wzgórza. Widzimy więc Wawel od strony miasta, poznajemy jego najważniejsze budowle – katedrę i zamek oraz otaczającą je przestrzeń, wreszcie patrzymy na Kraków ze Wzgórza.

Jerzy T. Petrus

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Katarzyna Bik, „Gazeta Wyborcza w Krakowie” 20-12-2007 01:00

Ojczyste fotografie Bułhaka

Fotografia ojczysta Jana Bułhaka wzięła się z tego samego, co na przykład styl zakopiański Stanisława Witkiewicza w architekturze. Z patriotyzmu i z chęci stworzenia rodzimego, narodowego stylu w sztuce. Ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza jeszcze pod koniec XIX wieku wymyślił styl zakopiański. Opierał się on na konstrukcji góralskiej chałupy i ornamentyce rzemiosła podhalańskiego.

Na zakopiańskim Kozińcu 100 lat temu Witkiewicz zaprojektował m.in. Dom pod Jedlami - dziś najlepszy przykład stylu, który tak się spodobał Polakom, gdy nasz kraj odzyskał niepodległość, że zaproponowano nawet, by uznać go za styl państwowy. W rodzimej sztuce, rzemiośle, architekturze inspiracji szukało na początku XX wieku i w okresie międzywojennym wielu artystów: Zofia Stryjeńska, Kazimierz Brzozowski, Władysław Skoczylas, Karol Stryjeński, Stanisław Wyspiański, Tymon Niesiołowski. Jan Bułhak z kolei tworzył i propagował ideę "fotografii ojczystej". "Ojciec polskiej fotografii", jak go nazywają, stworzył tysiące zdjęć przedstawiających polskie pejzaż i architekturę.

Bułhak stworzył nastrojowe ikony Wilna, które ponoć tak silnie zapadły w pamięć naszych rodaków, że gdy Polska znowu była wolna, pielgrzymowali do tego miasta śladami Bułhakowego widzenia. Dwukrotnie odwiedził też Kraków. W 1897 roku studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim historię i literaturę. Musiał być wtedy na zdewastowanym przez Austriaków Wawelu zamienionym w koszary. Drugi raz przyjechał tu w 1921 roku - w innej epoce. Akurat odnawiano całe wzgórze. Ta wielka patriotyczna akcja musiała zafascynować wileńskiego fotografika. Stworzył cztery albumy, 185 fotografii urzekających, zapomnianych. Wydawnictwo Bosz wydało je właśnie po raz pierwszy w albumie "Jan Bułhak. Wawel".

To nie tylko piękne fotograficzne obrazy, ale też ciekawy dokument o mieście i jego najważniejszym zabytku - Wawelu. Są na nich miejsca, które zniknęły, rudery kojarzące się z austriacką okupacją. Ale w albumie warto to zobaczyć. Teksty do fotografii napisały pracownice Wawelu: Weronika Rostworowska, Olga Charzewska i Anna Stolzman-Michta, a album opracował graficznie Lech Majewski.

Tytuły powiązane:

Cracow in the European Core

Jacek Purchla

2008

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kraków

Piotr Witosławski

2001

Kraków w Europie Środka

Jacek Purchla

2008

Kraków. Fotografie z dawnych lat

Jacek Purchla

2006

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Krakau. Mitten in Europa

Jacek Purchla

2008

Małopolska

Michał Grychowski

2006

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót