Dolnośląskie
Cena:
24.90 zł
79.00 zł
Końcówka nakładu
-
Tytuł oryginalny:
Dolnośląskie
-
Liczba stron:
144
-
Liczba zdjęć:
187
-
Format:
240 x 300 mm
-
ISBN:
978-83-89747-68-6
-
EAN:
9788389747686
-
Oprawa:
twarda z obwolutą
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2007
-
Język:
polsko-angielski
Dolnośląskie
Olgierd Budrewicz (fragment wstępu)
Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.
Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Gabriel Leonard Kamiński, Portal Księgarski 08-02-2008 01:00
Dolnośląskie – album wydawnictwa Bosz
Dolnośląskie należy w większości do dwóch wielkich regionów geograficznych: Sudetów i ich Przedgórza oraz Niżu Śląskiego (Niziny Śląskiej i Śląsko-Łużyckiej). Jego południową granicę wyznaczają wododziałowe grzbiety Sudetów na pograniczu polsko-czeskim, zachodnią granicę stanowi Nysa Łużycka, północną pradolina Baryczy i południowe rubieże Wielkopolski. Granicę wschodnią stanowiła kiedyś leśna przesieka, jednak obecnie biegnie ona wzdłuż doliny dolnej Nysy Kłodzkiej, doliny Stobrawy przez Namysłów i Syców do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy.
Tą piękną krainę w obiektywach swoich aparatów ukazali Adam Hawałej związany z Wrocławiem, Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Marek Czasnojć, którego album "Bałtyk" prezentowaliśmy niedawno i Janusz Monkiewicz ceniony fotografik przyrody i zabytków związany z Mazurami.Ich własne spojrzenie na Dolny Śląsk to połączenie fascynacji, daru obserwacji i doświadczenia.
Album opublikowało wydawnictwo BOSZ w serii: "Regiony"
Dolny Śląsk, gdzie ścierały się różne wpływy: brandenburskie, czeskie, niemieckie, to mozaika różnych geograficznych i historycznych atrakcji. Każda trasa turystyczna, którą sobie wybierzemy dostarczy nam niezwykłych wrażeń. Czy to będzie stolica Dolnego Śląska Wrocław, którzy przez większość uznawany jest za najbardziej atrakcyjne i dynamicznie rozwijające się polskie miasto. Czy okolice Wrocławia, w kierunku Ślęzy, a potem dalej już na Kotlinę Kłodzką, Jeleniogórską z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Każda z nich ma swój własny niepowtarzalny urok.
Wiele zabytków dolnośląskich figuruje na liście światowego dziedzictwa Kultury UNESCO, m.in.: drewniane kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Dolnośląskie to też setki zabytkowych budowli, twierdza kłodzka, Zamek Otmuchów, obiekty i zespoły urbanistyczne; Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, pałac Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim Bagno, pałac - seminarium pałac w Krobielowicach. To tereny murowanych warowni, twierdz i zamków: Książ, Bolczów, Zamek w Bolkowie, Chojnik, Grodno, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, które powstawały tu od średniowiecza. Liczne pałace i dworki. Znajduje się tu również wiele zabytków architektury sakralnej - opactwa i zespoły klasztorne, jak: największy w Europie zespół poklasztorny w Lubiążu, opactwo w Krzeszowie i Henrykowie.
Ale przede wszystkim jest to obszar największych w Polsce, pięciu dużych kompleksów leśno-puszczańskich zwanych "Borami Dolnośląskimi", o powierzchni ok. 1650 km². Rozciąga się on pomiędzy Pogórzem Izerskim i Pogórzem Kaczawskim na południu a morenowymi Wzniesieniami Żarskimi i Wzgórzami Dalkowskimi na północy. Na wschodzie sąsiaduje z Wysoczyzną Lubińską, Równiną Legnicką i Równiną Chojnowską. Później już tylko Karkonosze, Góry Stołowe, Śnieżnicki Park Krajobrazowy czy Przemkowski Park Krajobrazowy.
Każde z tych miejsc sfotografowane w albumie ukazane w zmiennej kolorystyce pór roku, zachęca do wycieczki, ba włóczęgi z plecakiem w te górzyste tereny; Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe i Karkonosze Sztolnie "Włodarza", Góry Bialskie, Złote i Jesioniki. Setki kilometrów zapierających dech widoków nie z tej ziemi.
W albumie przyważają zdjęcia zabytkowych miejsc, miasteczek, budowli, mimo, to każdy z autorów po chwili zbacza z drogi by zagłębić się piękno krajobrazowej pinakoteki: Góra Ślęza, Zbiornik Pilichowicki i okolice, Dolina Bobru, Wąwóz Myśliborski, Rudawy Janowickie, Sokolnik, Igliczna pokazana w Masywie Śnieżka czy wodospad Wilczki w Międzygórzu.
Autorzy nie zapominają o jednej z najpięknieszych pór roku w górach - zimie. Dolnośląskie zimowe pejzaże to przede wszystkim trasy narciarskie Gór Sowich, Bardzkich, Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej, Schronisko Szrenica czy obserwatorium na Śnieżce.
Pielgrzymy skalne na krawędzi Karkonoszy, "Końskie Łby" na stoku Śzrenicy, "Diabelski Kamień" w G&´rach Kamiennych oraz kaplica czaszek w Czermnej koło Kudowy przypominają o kruchości naszej ziemskiej egzystencji wobec odwiecznych sił natury, upływu czasu i tajemnic ciągle jeszcze kryjących się w podziemiach Walimskich, kompleksie Osówka, Górach Sowich czy trasie turystycznej pod ulicami Kłodzka.
Warto zainspirować się w swoich globtroterskich marzeniach i planach albumem Dolnośląskie.
Tytuły powiązane:
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej