Dolnośląskie

Cena:

24.90 zł
79.00 zł

Końcówka nakładu

 • Tytuł oryginalny:

  Dolnośląskie

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  187

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-68-6

 • EAN:

  9788389747686

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polsko-angielski

Dolnośląskie

Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Marek Czasnojć  (fot.) | Adam Hawałej  (fot.) | Janusz Monkiewicz  (fot.) | Andrzej Raj  (fot.) | Władysław Pluta  (proj. graf.)
Nowy album z serii BOSZ-region prowadzi czytelnika od pełnego zabytków Wrocławia przez historyczne miasta Dolnego Śląska aż po wspaniałe pejzaże Kotliny Kłodzkiej i szczyty Sudetów.
Kiedy mówisz Dolny Śląsk, bez trudu dostrzeżesz też kilkadziesiąt miast o wielowiekowych tradycjach, świetne zabytki gotyku, baroku, renesansu. Przetrwały stare mury, zachowały się ślady kultury materialnej. Masz także przed oczami – lub powinieneś mieć – ofertę cenionych od lat uzdrowisk, gdzie znów przyjeżdżają kuracjusze z całej Europy. A przede wszystkim otwierają się wokół przepiękne krajobrazy: malownicze, przeważnie łagodnie pofałdowane niziny, perspektywy gór i wzgórz, strumienie, rzeki, stawy i jeziora.

 

Olgierd Budrewicz (fragment wstępu)

 

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Gabriel Leonard Kamiński, Portal Księgarski 08-02-2008 01:00

Dolnośląskie – album wydawnictwa Bosz

 

Dolnośląskie należy w większości do dwóch wielkich regionów geograficznych: Sudetów i ich Przedgórza oraz Niżu Śląskiego (Niziny Śląskiej i Śląsko-Łużyckiej). Jego południową granicę wyznaczają wododziałowe grzbiety Sudetów na pograniczu polsko-czeskim, zachodnią granicę stanowi Nysa Łużycka, północną pradolina Baryczy i południowe rubieże Wielkopolski. Granicę wschodnią stanowiła kiedyś leśna przesieka, jednak obecnie biegnie ona wzdłuż doliny dolnej Nysy Kłodzkiej, doliny Stobrawy przez Namysłów i Syców do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy.

Tą piękną krainę w obiektywach swoich aparatów ukazali Adam Hawałej związany z Wrocławiem, Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Marek Czasnojć, którego album "Bałtyk" prezentowaliśmy niedawno i Janusz Monkiewicz ceniony fotografik przyrody i zabytków związany z Mazurami.Ich własne spojrzenie na Dolny Śląsk to połączenie fascynacji, daru obserwacji i doświadczenia.
Album opublikowało wydawnictwo BOSZ w serii: "Regiony"

Dolny Śląsk, gdzie ścierały się różne wpływy: brandenburskie, czeskie, niemieckie, to mozaika różnych geograficznych i historycznych atrakcji. Każda trasa turystyczna, którą sobie wybierzemy dostarczy nam niezwykłych wrażeń. Czy to będzie stolica Dolnego Śląska Wrocław, którzy przez większość uznawany jest za najbardziej atrakcyjne i dynamicznie rozwijające się polskie miasto. Czy okolice Wrocławia, w kierunku Ślęzy, a potem dalej już na Kotlinę Kłodzką, Jeleniogórską z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Każda z nich ma swój własny niepowtarzalny urok.

Wiele zabytków dolnośląskich figuruje na liście światowego dziedzictwa Kultury UNESCO, m.in.: drewniane kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Dolnośląskie to też setki zabytkowych budowli, twierdza kłodzka, Zamek Otmuchów, obiekty i zespoły urbanistyczne; Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, pałac Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim Bagno, pałac - seminarium pałac w Krobielowicach. To tereny murowanych warowni, twierdz i zamków: Książ, Bolczów, Zamek w Bolkowie, Chojnik, Grodno, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, które powstawały tu od średniowiecza. Liczne pałace i dworki. Znajduje się tu również wiele zabytków architektury sakralnej - opactwa i zespoły klasztorne, jak: największy w Europie zespół poklasztorny w Lubiążu, opactwo w Krzeszowie i Henrykowie.
Ale przede wszystkim jest to obszar największych w Polsce, pięciu dużych kompleksów leśno-puszczańskich zwanych "Borami Dolnośląskimi", o powierzchni ok. 1650 km². Rozciąga się on pomiędzy Pogórzem Izerskim i Pogórzem Kaczawskim na południu a morenowymi Wzniesieniami Żarskimi i Wzgórzami Dalkowskimi na północy. Na wschodzie sąsiaduje z Wysoczyzną Lubińską, Równiną Legnicką i Równiną Chojnowską. Później już tylko Karkonosze, Góry Stołowe, Śnieżnicki Park Krajobrazowy czy Przemkowski Park Krajobrazowy.

Każde z tych miejsc sfotografowane w albumie ukazane w zmiennej kolorystyce pór roku, zachęca do wycieczki, ba włóczęgi z plecakiem w te górzyste tereny; Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe i Karkonosze Sztolnie "Włodarza", Góry Bialskie, Złote i Jesioniki. Setki kilometrów zapierających dech widoków nie z tej ziemi.

W albumie przyważają zdjęcia zabytkowych miejsc, miasteczek, budowli, mimo, to każdy z autorów po chwili zbacza z drogi by zagłębić się piękno krajobrazowej pinakoteki: Góra Ślęza, Zbiornik Pilichowicki i okolice, Dolina Bobru, Wąwóz Myśliborski, Rudawy Janowickie, Sokolnik, Igliczna pokazana w Masywie Śnieżka czy wodospad Wilczki w Międzygórzu.

Autorzy nie zapominają o jednej z najpięknieszych pór roku w górach - zimie. Dolnośląskie zimowe pejzaże to przede wszystkim trasy narciarskie Gór Sowich, Bardzkich, Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej, Schronisko Szrenica czy obserwatorium na Śnieżce.

Pielgrzymy skalne na krawędzi Karkonoszy, "Końskie Łby" na stoku Śzrenicy, "Diabelski Kamień" w G&´rach Kamiennych oraz kaplica czaszek w Czermnej koło Kudowy przypominają o kruchości naszej ziemskiej egzystencji wobec odwiecznych sił natury, upływu czasu i tajemnic ciągle jeszcze kryjących się w podziemiach Walimskich, kompleksie Osówka, Górach Sowich czy trasie turystycznej pod ulicami Kłodzka.

Warto zainspirować się w swoich globtroterskich marzeniach i planach albumem Dolnośląskie.

Tytuły powiązane:

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Sudety

Andrzej Raj

2003

Sudety

Andrzej Raj

2003

Wrocław

Adam Hawałej

2002

Wrocław

Adam Hawałej

2002

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót