Kraków

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Kraków

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  83

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-29-7

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2001

 • Język:

  polsko-angielski

Kraków

Piotr Witosławski  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Kolejny album z serii BOSZ-Polska. Królewski Kraków w obiektywie młodego fotografika Piotra Witosławskiego odkrywa swe nieznane dotąd uroki.
Słowo wstępne napisał Olgierd Budrewicz.
Zdjęcia Piotr Witosławski.

Fragment wstępu:

Ja, zakuty warszawiak, mówię i piszę przy każdej okazji: gdyby nie było Krakowa, nie byłoby Polski. Tej Polski z górą tysiącletniej, bogatej w pomniki i dzieła kultury, w historię dumną i chmurną. Gdy przymknie się oczy i wyobraźnią poszybuje do Krakowa, widzi się przede wszystkim Rynek z kościołem Mariackim i Sukiennicami, a także siatkę wąskich ulic w zielonych ramach Plant. Pod powieką pojawia się też wzgórze wawelskie z królewskim zamkiem. A przecież Kraków to dzisiaj obszar 327 kilometrów kwadratowych i około 750 tysięcy mieszkańców, nie tylko w jego pięknym epicentrum żyjących. Pod Kraków podszywa się zresztą sporo okolicznych gmin i pól, w tym również Nowa Huta, odległa o 12 kilometrów od Rynku Głównego. Wymyślili ją mędrcy spod znaku sierpa i młota z nadzieją na sproletaryzowanie się miasta, tego, co już w pierwszym powojennym referendum powiedziało komunie „nie”; sproletaryzować się nie udało, bo ludzie z Nowej Huty ulegli urokom królewskiego grodu i stali się jego rzetelnymi obywatelami. Udała się natomiast byłym włodarzom sztuka stworzenia z Huty ogromnego komina, który od lat z powodzeniem nadgryza mury starożytnego miasta i skutecznie truje jego mieszkańców. Jakaś tajemnicza chemia krakowskiego powietrza pozostaje wszelako nieskażona. Pamięć wielkich monarchów i mądrych kronikarzy, znakomitych artystów, rzemieślników, uczonych światowej sławy nie przestaje magnetyzować milionów Polaków i cudzoziemców, którzy tu dzisiaj zjeżdżają lub po prostu bawią często na: Sławkowskiej, Floriańskiej, Reformackiej, Grodzkiej. Niezbadane są wyroki boskie: Kraków przetrwał przez wieki, ocalał – chyba cudem jakimś – w latach drugiej wojny światowej. Zachowały się zabytki na miarę Florencji! Nie tylko dostojne pałace i omszałe wiekiem Świątynie – także setki kamieniczek z gotyckimi piwnicami, wspaniałości dech zapierające. Są podstawy, aby mówić o magii oddziaływania tych murów, które tyle w swoich dziejach przeżyły i widziały. UNESCO nie musiało zbyt długo medytować, by stary Kraków wpisać na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Jerzy Brukwicki, „Kaleidoscope – Magazyn pokładowy PLL LOT SA” 01-01-1970 01:00

Krakowskie oblicza

Siedemdziesiąt lat temu Tadeusz Boy-Żeleński tak pisał o Krakowie: „miasto malarzy, miasto witraży, miasto poezji, miasto sztuki, miasto życia”. Słowa te znakomicie zilustrował Piotr Witosławski. Młody, utalentowany fotograf krakowski spojrzał na osobliwe miejsca podwawelskiego grodu w sposób wyjątkowy, urokliwy. Fotografował je o różnych porach dnia i nocy, w słońcu i deszczu. W jego obiektywie wielowiekowy Kraków to miasto magiczne, wypełnione dostojnymi pałacami i kamieniczkami, wspaniałymi kościołami, niepowtarzalnym Rynkiem i nostalgicznym Kazimierzem. Polsko-angielska wersja językowa.
 

+

(JH), „Magazyn Literacki »Książki«”, maj 2001, s. 47 01-01-1970 01:00

Kolejny album w serii „Bosz Polska”. Dotychczas ukazały się „Tatry”, w przygotowaniu są „Bieszczady”. Autorem zdjęć do albumu o Krakowie jest młody, utalentowany fotografik Piotr Witosławski, tekst zaś napisał Olgierd Budrewicz – „zakuty warszawiak”, ale nieprzejednany miłośnik Krakowa. Autorzy albumu pokazali nam tylko to, co w Krakowie najlepsze i najładniejsze, nie chcąc dręczyć czytelnika wizerunkami chociażby Nowej Huty, wymyślonej przez „mędrców spod znaku sierpa i młota z nadzieją na sproletaryzowanie się miasta”. Podróż sentymentalna na kartach albumu wiedzie nas przez uliczki Starego Miasta, na Rynek, potem na Skałkę, na Kazimierz i w inne zakątki miasta. Pokazane są znane zabytki i detale tworzące klimat dawnej stolicy. W książce zamieszczono tekst po polsku i po angielsku.

Tytuły powiązane:

Kazimierz krakowski

Janusz Leśniak

2004

Kraków w Europie Środka

Jacek Purchla

2008

Kraków. Fotografie z dawnych lat

Jacek Purchla

2006

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Krakau. Mitten in Europa

Jacek Purchla

2008

Małopolska

Michał Grychowski

2006

Przewodnik Kraków MINI

Mariusz Gotfryd

2007

Przewodnik Kraków MINI

Mariusz Gotfryd

2007

Przewodnik Kraków MINI

Mariusz Gotfryd

2007

Wawel

Kazimierz Kuczman

2010

Wawel

Jan Bułhak

2007

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót