Sandomierz

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Sandomierz

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  83

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-014-9

 • EAN:

  9788375760149

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polsko-angielski

Sandomierz

Piotr Witosławski  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Fotografie w albumie ukazują piękno zabytków Sandomierza, bogactwo jego historii i urodę otaczającego miasto krajobrazu.

Fragment wstępu:
To miasto wiekiem dorównuje niemal Polsce całej; wzmianki o nim sięgają XI wieku. A i wydarzenia dziejowe, także te wielce dramatyczne, dzieliło ono z Ojczyzną zawsze sprawiedliwie. Prawie środek kraju, wysoki brzeg Wisły, skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych, również – niestety – punkt strategiczny na mapie Europy; miasto dwukrotnie stratowali Mongołowie i Tatarzy, zmaltretowała w XVII wieku epidemia, zalał potop szwedzki, strawił wielki pożar, niszczyli Austriacy, dopadły obie wojny światowe. Bardzo długa litania nieszczęść!
Dość popatrzeć na dominikański konwent i kościół czy na szesnastowieczny renesansowy ratusz, na rozsypane po całym miejskim obszarze świątynie, większość omszałych starością, by uświadomić sobie, że wszystkie te obiekty przechowują prawdziwe cuda sztuki sakralnej i świeckiej. Można wejść na taras Bramy Opatowskiej i ogarnąć wzrokiem rozległą przestrzeń lessowych pól i zielonych łąk, zacisznych wąwozów, obserwować spokojny bieg Wisły.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

J.D., „Rzeczpospolita”, nr 156, 6 lipca 2002 r. 01-01-1970 01:00

Serce Polski

 

W serii albumów wydawanych przez Wydawnictwo Bosz, a zatytułowanej po prostu „Polska”, ukazały się już tomy o Tatrach i Bieszczadach oraz o Krakowie i Gdańsku. Teraz przyszedł czas na Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast polskich. Autorem zamieszczonych w albumie fotografii jest Piotr Witosławski, natomiast wprowadzającego tekstu Olgierd Budrewicz, który słusznie zauważa, że: „nie tylko zabytki sztuki i architektury urzekają w Sandomierzu, sama atmosfera tego miejsca udziela się wszystkim. Gdy stajesz na łagodnie spadzistym rynku, na jego bruku czy dolomitowych płytach, wpatrujesz się w leciwe dwupiętrowe kamieniczki, ich attyki, podcienia, zakamarki, ozdoby, rozumiesz nagle zachwyty dla tego miasta ze strony Stefana Żeromskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, całego zastępu poetów, malarzy". W książce rzecz oczywista znajdziemy poświęcone Sandomierzowi cytaty z pism Żeromskiego i Iwaszkiewicza, ale również Pawła Jasienicy i urodzonego w podsandomierskich Dwikozach Wiesława Myśliwskiego, którego powieść „Widnokrąg” rozgrywa się właśnie w – niewymienionym z nazwy – Sandomierzu. Fotografie Piotra Witosławskiego ukazują Sandomierz w całej krasie, a więc wiosną i latem, jesienią i zimą. Mamy tu rzadkiej urody fotografie jedynego w swoim rodzaju rynku i ratusza zaprojektowanego przez Giana Marię Padovano, mamy kamienicę Oleśnickich i kamienicę Pod Ciżemką, Dom Mikołaja Gomółki i Dom Jana Długosza, ale również Bramę Opatowską i pałac biskupi, dzwonnicę i Ucho Igielne, czyli furtę w obwodzie miejskich murów, zamek i synagogę, Collegium Gostomianum i Wąwóz Królowej Jadwigi, jeden z zapierających dech dziwów natury. Świetnie obfotografowane zostały również sandomierskie świątynie: ceglany romański kościół św. Jakuba, XIV-wieczna bazylika katedralna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a także św. Pawła, św. Józefa, św. Michała, wreszcie św. Ducha. Wielkie wrażenie robią z jednej strony fotogramy przedstawiające panoramę miasta od strony Wisły, natomiast z drugiej zdjęcia wąskich uliczek i zaułków, w których kryje się duch miasta, o którym Jarosław Iwaszkiewicz dawno, dawno temu napisał: „Serce to jest Polski, sam środek”.

Tytuły powiązane:

Potężni wiarą

Tadeusz Budziński

1999

Przewodnik Świętokrzyskie

Jarosław Swajdo

2008

Świętokrzyskie

Paweł Pierściński

2004

Świętokrzyskie miniatura

Paweł Pierściński

2007

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Kolejny album z fotografiami jednego z najbardziej uznanych fotoreporterów europejskich, Chrisa Niedenthala, poświęcony jest...

> więcej

«powrót