Znaki na papierze. Zbigniew Herbert
Nakład wyczerpany
DZIAŁ: LITERATURA
DZIAŁ: SZTUKI PLASTYCZNE » Rysunek i grafika
-
Tytuł oryginalny:
Znaki na papierze. Zbigniew Herbert
-
Liczba stron:
180
-
Liczba zdjęć:
94
-
Format:
190 x 250 mm
-
ISBN:
978-83-7576-012-5
-
EAN:
9788375760125
-
Oprawa:
twarda
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2008
-
Język:
polski
Znaki na papierze. Zbigniew Herbert
Książka tworzy komplementarną całość z albumem – Cyprian Norwid. Znaki na papierze.
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fragment słowa wstępnego Myśli, słowa i obrazy:
Gdy wiadomo, że wszechstronnie utalentowany artysta, znany przede wszystkim z jednej dziedziny twórczości, zajmował się także innymi gałęziami sztuki, wielką pokusą staje się próba skonfrontowania tych artystycznych dokonań. Jeśli zaś mamy do czynienia z osobowościami naprawdę wybitnymi, efekt takich zestawień może być wyjątkowy. Tak stało się w przypadku dwóch albumów, które oddajemy w ręce czytelników.
Niezwykle ciekawie przedstawia się efekt tej konfrontacji w twórczości Zbigniewa Herberta. Wydaje się, jakby myśl, słowo, rysunek wprost uzupełniały się wzajemnie, komentowały. Eseje i poezje poświęcone sztuce – a obok szkice architektury, rzucone kilkoma kreskami na papier detale prac wielkich mistrzów, odręczne notatki na kartkach zwykłego zeszytu. Stajemy tu wobec uchwyconego w jednym wyjątkowym momencie twórczego działania artysty – twórcy wszechstronnego, otwartego na świat, człowieka, sztukę i starającego się w różnych formach utrwalić swoje przemyślenia i refleksje. W jednym z przywołanych tekstów Zbigniewa Herberta czytamy: „Moje przygotowania do książki to przede wszystkim rysunki. Nie robię zdjęć, uprościłbym przez to mój kontakt z przedmiotem”. Zebrane w książce prace są doskonałą ilustracją tego stwierdzenia.
Monika Kuc, „Rzeczpospolita”, Rzecz o książkach, 5-6 kwietnia 2008 05-04-2008 01:00
Herbert i Norwid: poezja znaku
Dwa ukazujące się razem tomy poświęcone twórczości Zbigniewa Herberta i Cypriana Kamila Norwida skłaniają do pytania, co łączy obu poetów – współczesnego klasycyzującego moralistę i romantyka?
Wydawca tłumaczy, że podobne zainteresowania. Obaj uzupełniali literacką twórczość rysunkami, stąd wspólny tytuł albumów: „Znaki na papierze”.
Potęga słowa zwykle przesłania artystyczny dorobek tych twórców. Tymczasem mało kto wie, że w rękopisach Herberta znajduje się około 5 tysięcy rysunków, więc obecna książka to wybór z tej pokaźnej spuścizny. Herbert uważał poezję i sztukę za bliższe oku niż uchu. I wyjaśniał, że nie robi zdjęć z podziwianych dzieł sztuki, tylko je rysuje, bo to tak „jak gdybym wdawał się w ten sam rytm artystyczny”. Norwid twierdził podobnie: „żaden fotograf nie zastąpi prawdziwego szkicu”. Pierwszy wyznawał: „byłbym chyba szczęśliwszy będąc malarzem”. Drugi studiował malarstwo w szkole Aleksandra Kokulara.
Oba albumy mają wysmakowaną oprawę graficzną Macieja Buszewicza. Tworzy ona iluzję obcowania z oryginałami szkiców i rękopisów. Natomiast pracujący przy ich wyborze badacze: Henryk Citko oraz Edyta i Piotr Chlebowscy działali osobno. Pewnie dlatego albumowe portrety Herberta i Norwida podkreślają inne aspekty ich twórczości. Autor „Pana Cogito” pokazany został jako poeta-podróżnik szukający inspiracji w sztuce antyku, gotyku, włoskiego renesansu i w malarstwie flamandzkim – zarówno dla swej poezji, jak i estetycznych szkiców. A Norwid jako twórca, którego mniej zajmuje estetyka, a bardziej bezpośrednia refleksja nad człowiekiem. (Co prowokuje do polemiki, bo przecież pisał o pięknie w „Promethidionie”!).
„Znaki na papierze” zapowiadają jedną z największych wystaw Roku Herbertowskiego – „Herbert i Norwid”, też odwołującą się do rysunków. Jednak z innym kluczem. Kwietniowy pokaz w Pałacu Krasińskich w Warszawie skupi się na motywach śródziemnomorskich. Przy okazji warto przypomnieć słowa Jarosława Iwaszkiewicza. To on jako pierwszy mówił, że na Norwida patrzy przez Herberta.
Tytuły powiązane:
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej