Prawosławie w Polsce

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Prawosławie w Polsce

 • Liczba stron:

  240

 • Liczba zdjęć:

  300

 • Format:

  190 x 250 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-87-7

 • EAN:

  9788389747877

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polsko-angielski

Prawosławie w Polsce

ks. Henryk Paprocki  (tekst) | Piotr Sawicki  (fot.) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Celem twórców albumu było ukazanie bogactwa i różnorodności religii, tradycji i kultury polskiego prawosławia. Służy temu zarówno bogaty i różnorodny materiał fotograficzny, jak też tekst, wprowadzający czytelnika w historię, obrzędowość, dogmat i tajemnicę ikony. Słowem wstępnym opatrzył książkę Arcybiskup Sawa, Metropolita Kościoła Prawosławnego w Polsce.  

 

Wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej przyznane przez Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych.

Fragment wstępu:

Słowo prawosławie (gr. orthodoxía – „prawidłowy kult”, „prawidłowa wiara”), oznacza jedną z trzech wielkich gałęzi chrześcijaństwa, charakteryzującą się ciągłością tradycji, własną liturgią i niezależnością lokalnych Kościołów.

Korzeni prawosławia szukać należy w Ziemi Świętej, w Bizancjum uzyskało ono jedynie swój kształt ostateczny, a Katolicki Kościół Prawosławny (pełna nazwa oficjalna) rozwijał się w oparciu o kulturę i tradycję: judeochrześcijańską, helleńską, syryjską i egipską.

Wschód i Zachód to nie tylko dwie różne eklezjologie. To przede wszystkim dwie różne wizje chrześcijaństwa. Słowo Boże, będące objawieniem dla człowieka, przełamuje się w ludzkim żywiole. Wschód kładzie nacisk na wspólnotowy charakter odczytania Słowa – i tylko taka forma (np. podczas soborów) ma walor wyjawienia prawdy. Człowiek jako jednostka odczytuje Biblię w kontekście wspólnotowym i tylko w taki sposób może również zostać wyjawiona nauka Kościoła.

ks. Henryk Paprocki

Ks. Henryk Paprocki - teolog, duchowny prawosławny, kierownik Redakcji Ekumenicznej TVP, wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, rzecznik prasowy Kościoła prawosławnego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Patrystycznych, członek Rady Programowej Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Autor licznych publikacji z zakresu teologii prawosławnej, liturgii, historii Kościoła i filozofii.

Piotr Sawicki - fotograf, fotoreporter. Uprawia fotografię: socjologiczną, teatralną, zajmuje się fotografią lotniczą, od 40 lat fotografuje polskie prawosławie. Autor plakatów teatralnych, około 100 wystaw i pokazów indywidualnych, 16 albumów, uczestnik licznych wystaw zbiorowych. Członek rzeczywisty ZPAF, wykładowca fotografii na Politechnice Białostockiej.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Jan Ciecierski, „Gazeta Wyborcza”; Dział Turystyka 22-12-2008 01:00

Nie przypadkiem z nowości Wydawnictwa BOSZ wybrałem "Prawosławie w Polsce". Parę miesięcy temu uczestniczyłem w pogrzebie na cmentarzu prawosławnym na Woli. Smutne to wydarzenie było jednym z moich piękniejszych przeżyć religijnych. Niezwykły nastrój i muzyczna oprawa uroczystości, uroda bogatego wnętrza cerkwi mieniącego się w półmroku głębokimi kolorami i złotem - wszystko składało się na niezwykłą atmosferę. W dymie kadzideł, przy dźwiękach wspaniałego chóru toczył się obrzęd pełen tajemniczych zdarzeń, których znaczenie było dla mnie zakryte. Zapragnąłem je zrozumieć.


Mimo że bogato ilustrowane, "Prawosławie w Polsce" trudno nazwać albumem. Autorem książki jest ks. dr Henryk Paprocki, teolog prawosławny, wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie, rzecznik Kościoła prawosławnego w Polsce. Cztery rozdziały książki (także w wersji angielskiej) dotyczą różnych aspektów religii prawosławnej. Pierwszy to historia prawosławia i jego rozwoju w świecie oraz (w podrozdziale) w Polsce. Rozdział drugi dotyczy wiary, trzeci traktuje o prawosławnej architekturze sakralnej, a czwarty omawia rolę ikony w obrządku prawosławnym. Na końcu znajduje się słownik pojęć, również tłumaczonych na angielski. Album jest bogato ilustrowany zdjęciami Piotra Sawickiego, wykładowcy fotografii na Politechnice Białostockiej, który od czterdziestu lat fotografuje polskie prawosławie. Są m.in. zdjęcia z Grabarki, najsławniejszego miejsca pielgrzymek polskich prawosławnych, cykl zdjęć reportażowych z koncelebry Świętej Liturgii - Eucharystii, z procesji paschalnej, zaślubin, poświęcenia wody, złożenia ślubów zakonnych i pogrzebu.


To, co najbardziej mnie zainteresowało w tej książce albumie, poza wnikliwym, popularyzatorskim tekstem, to zdjęcia ukazujące współczesną architekturę prawosławną, m.in. cerkiew w Krynicy Górskiej, Bielsku Podlaskim, Wojnowie, w Białymstoku. Piękne są zdjęcia zespołów klasztornych pamiętających czasy przedwojenne, np. w Supraślu oraz powstałych po 1990 r. w Białymstoku (cerkiew św. Jerzego i Zmartwychwstania Pańskiego). Wszystkie charakteryzują się cebulastymi wieżami, kapiącymi od złota ikonostasami, malarstwem ściennym opartym na wzorach bizantyjskich oraz dominującej w ich wnętrzach ikonie.


W ostatnich latach współczesna sztuka sakralna prawosławia osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny. Liczne cerkiewne wnętrza wyszły spod ręki Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich. I tak w Bielsku Podlaskim artysta zaprojektował budynek oraz ozdobił malowidłami baptysterium, w Hajnówce stworzył ikonostas, w Gródku - Królewskie wrota, w Kętrzynie - polichromię czy ramę ołtarza ze scenami z życia św. Mikołaja w krakowskiej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Warto o tym wiedzieć i przy najbliższej okazji naocznie się przekonać o maestrii mistrza, zwiedzając zdobione przez niego cerkwie.

+

„Gazeta Współczesna”, dział Książki 23-05-2008 01:00

Polska Cerkiew

 

 

Piękne albumowe wydanie stanowiące ilustrowaną monografię Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Autorem tekstu jest znany teolog, duchowny prawosławny, a zarazem rzecznik prasowy Kościoła prawosławnego w Polsce, ks. Henryk Paprocki. Fotografie są dziełem znanego fotografika, wykładowcy fotografii na Politechnice Białostockiej Piotra Sawickiego. Gwarantuje to rzetelność i wysoki poziom publikacji.

 

Album posiada też duże walory poznawcze. Mało kto wie, na przykład, że polski Kościół prawosławny dwukrotnie otrzymywał autokefalię (niezależność). Po raz pierwszy udzielił jej patriarcha  Konstantynopola w 1924 roku, po raz drugi Kościół rosyjski w 1948 roku. Aktualnie Kościół prawosławny w Polsce dzieli się na sześć diecezji, a ponadto do Kościoła polskiego przyjęto parafie we Włoszech i w Brazylii.

 

Oczywiście podstawą albumu są wizerunki świątyń i ich wnętrz, a jest co pokazać! Od niewielkiej, zabytkowej cerkwi w Kożanach z 1889 r., poprzez monumentalny zespół klasztorny w Supraślu, błyszczący złotymi dachami męski klasztor św. Onufrego w Jabłecznej, czy też Sobór Świętego Ducha na białostockim Antoniuku (najwyższa świątynia prawosławna w Polsce, aż po największą świątynię – dwupoziomową cerkiew Świętej Trójcy w Hajnówce, goszczącą międzynarodowe festiwale muzyki cerkiewnej i – wreszcie ­­– najbardziej chyba znany, zespół cerkiewny na Świętej Górze Grabarce.

 

Prawosławie to także malownicza obrzędowość. Dużo jest zdjęć pielgrzymów z Grabarki, ale także możemy podziwiać udzielenie Sakramentu Chrztu Świętego, Sakramentu Małżeństwa, Sakramentu Pokuty. Jest oczywiście Dzień Chrztu Pańskiego – procesyjne przejście ze świątyni nad rzekę, gdzie dokonuje się poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Są też nabożeństwa wielkopostne, m.in. procesja z Płaszczanicą i święcenie pokarmów paschalnych.

 

No i wreszcie ikona – zderzenie teologii ze sztuką. W albumie mamy dużo pięknych ikon z różnych epok, obok starych z Lipia, Grabarki i Supraśla, są nowe, głównie pisane przez Jerzego Nowosielskiego i uczniów szkoły ikonopisania w Bielsku Podlaskim.

Tytuły powiązane:

Ikony. Najpiękniejsze ikony w zbiorach polskich

Barbara Dąb-Kalinowska

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót