Sandomierz

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Sandomierz

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  83

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-40-8

 • EAN:

  9788387730406

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-angielski

Sandomierz

Piotr Witosławski  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Fotografie w albumie ukazują piękno zabytków Sandomierza, bogactwo jego historii i urodę otaczającego miasto krajobrazu.

Fragment wstępu:

To miasto wiekiem dorównuje niemal Polsce całej; wzmianki o nim sięgają XI wieku. A i wydarzenia dziejowe, także te wielce dramatyczne, dzieliło ono z Ojczyzną zawsze sprawiedliwie. Prawie środek kraju, wysoki brzeg Wisły, skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych, również – niestety – punkt strategiczny na mapie Europy; miasto dwukrotnie stratowali Mongołowie i Tatarzy, zmaltretowała w XVII wieku epidemia, zalał potop szwedzki, strawił wielki pożar, niszczyli Austriacy, dopadły obie wojny światowe. Bardzo długa litania nieszczęść!
Dość popatrzeć na dominikański konwent i kościół czy na szesnastowieczny renesansowy ratusz, na rozsypane po całym miejskim obszarze świątynie, większość omszałych starością, by uświadomić sobie, że wszystkie te obiekty przechowują prawdziwe cuda sztuki sakralnej i świeckiej. Można wejść na taras Bramy Opatowskiej i ogarnąć wzrokiem rozległą przestrzeń lessowych pól i zielonych łąk, zacisznych wąwozów, obserwować spokojny bieg Wisły.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

J.D., „Rzeczpospolita”, nr 156, 6 lipca 2002 r. 01-01-1970 01:00

Serce Polski

 

W serii albumów wydawanych przez Wydawnictwo Bosz, a zatytułowanej po prostu „Polska”, ukazały się już tomy o Tatrach i Bieszczadach oraz o Krakowie i Gdańsku. Teraz przyszedł czas na Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast polskich. Autorem zamieszczonych w albumie fotografii jest Piotr Witosławski, natomiast wprowadzającego tekstu Olgierd Budrewicz, który słusznie zauważa, że: „nie tylko zabytki sztuki i architektury urzekają w Sandomierzu, sama atmosfera tego miejsca udziela się wszystkim. Gdy stajesz na łagodnie spadzistym rynku, na jego bruku czy dolomitowych płytach, wpatrujesz się w leciwe dwupiętrowe kamieniczki, ich attyki, podcienia, zakamarki, ozdoby, rozumiesz nagle zachwyty dla tego miasta ze strony Stefana Żeromskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, całego zastępu poetów, malarzy". W książce rzecz oczywista znajdziemy poświęcone Sandomierzowi cytaty z pism Żeromskiego i Iwaszkiewicza, ale również Pawła Jasienicy i urodzonego w podsandomierskich Dwikozach Wiesława Myśliwskiego, którego powieść „Widnokrąg” rozgrywa się właśnie w – niewymienionym z nazwy – Sandomierzu. Fotografie Piotra Witosławskiego ukazują Sandomierz w całej krasie, a więc wiosną i latem, jesienią i zimą. Mamy tu rzadkiej urody fotografie jedynego w swoim rodzaju rynku i ratusza zaprojektowanego przez Giana Marię Padovano, mamy kamienicę Oleśnickich i kamienicę Pod Ciżemką, Dom Mikołaja Gomółki i Dom Jana Długosza, ale również Bramę Opatowską i pałac biskupi, dzwonnicę i Ucho Igielne, czyli furtę w obwodzie miejskich murów, zamek i synagogę, Collegium Gostomianum i Wąwóz Królowej Jadwigi, jeden z zapierających dech dziwów natury. Świetnie obfotografowane zostały również sandomierskie świątynie: ceglany romański kościół św. Jakuba, XIV-wieczna bazylika katedralna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a także św. Pawła, św. Józefa, św. Michała, wreszcie św. Ducha. Wielkie wrażenie robią z jednej strony fotogramy przedstawiające panoramę miasta od strony Wisły, natomiast z drugiej zdjęcia wąskich uliczek i zaułków, w których kryje się duch miasta, o którym Jarosław Iwaszkiewicz dawno, dawno temu napisał: „Serce to jest Polski, sam środek”.

Tytuły powiązane:

Potężni wiarą

Tadeusz Budziński

1999

Przewodnik Świętokrzyskie

Jarosław Swajdo

2008

Świętokrzyskie

Paweł Pierściński

2004

Świętokrzyskie miniatura

Paweł Pierściński

2007

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album pokazuje wspaniałą twórczość Zofii Stryjeńskiej z wyróżniającą ją dynamiką ujęć, wielobarwnością,...

> więcej

Minialbum zawiera blisko 60 prac Józefa Mroszczaka, jednego z najznakomitszych przedstawicieli grafiki plakatowej, twórcy...

> więcej

«powrót