Andrzej Pityński. Rzeźba

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Andrzej Pityński. Rzeźba

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  150

 • Format:

  270 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-011-8

 • EAN:

  9788375760118

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polski

Andrzej Pityński. Rzeźba

Irena Grzesiuk-Olszewska  (wstęp) | Andrzej K. Olszewski  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.)
Album poświęcony twórczości wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, mieszkającego i tworzącego w Stanach Zjednoczonych, stara się ukazać bogactwo i wielowymiarowość dokonań artysty. Dominantę stanowią najbardziej charakterystyczne rzeźby monumentalne, reprezentowane są też jednak płaskorzeźby i prace kameralne oraz medale. Tematyka patriotyczna, portrety wielkich Polaków, pamięć o ojczystej historii stanowią charakterystyczne walory prac artysty. Andrzej Pityński jest również autorem Pomnika Książki, który zostanie uroczyście odsłonięty w Lesku 12 lipca 2008 roku.
Pobierz PDF

Fragment wstępu:

Andrzej Pityński jest bez wątpienia najbardziej znanym polskim rzeźbiarzem w Stanach Zjednoczonych. Sławę zyskał dzięki realizacji kilkunastu pomników, wielu dzieł monumentalnych i kameralnych – popiersi, płyt i medali – wykonanych dla uczczenia polskich, i nie tylko polskich osobistości ze świata polityki, historii, nauki, kultury i sztuki oraz upamiętnienia ważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach narodów polskiego i amerykańskiego.

 Po wyjeździe z kraju w 1974 roku znalazł w Ameryce drugą ojczyznę, której poświęcił swój talent i wiele lat pracy. Jako wykładowca w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville, NJ od przeszło dwudziestu pięciu lat przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom adeptów rzeźby monumentalnej, którzy ściągają tu z całego świata.

 Pityński, jako twórca, jest zdecydowanym wyznawcą realizmu – jako idei i jako metody artystycznej, oraz swoiście rozumianego symbolizmu; nie jest natomiast zwolennikiem abstrakcji i skrajnych eksperymentów. Sztuka, jego zdaniem, musi być zrozumiała dla wszystkich. Ideę taką przekuwa w dzieło plastyczne.

 Duch zaklęty w spiżu. Wielki ładunek patriotyzmu, wyniesiony z domu rodzinnego, stanowił o podstawach jego twórczości.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Andrzej Pityński. Sculpture

Irena Grzesiuk-Olszewska

2008

Jan Jerzy Pinsel

Borys Woźnicki

2007

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót