Andrzej Pityński. Rzeźba

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Andrzej Pityński. Rzeźba

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  150

 • Format:

  270 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-011-8

 • EAN:

  9788375760118

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polski

Andrzej Pityński. Rzeźba

Irena Grzesiuk-Olszewska  (wstęp) | Andrzej K. Olszewski  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.)
Album poświęcony twórczości wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, mieszkającego i tworzącego w Stanach Zjednoczonych, stara się ukazać bogactwo i wielowymiarowość dokonań artysty. Dominantę stanowią najbardziej charakterystyczne rzeźby monumentalne, reprezentowane są też jednak płaskorzeźby i prace kameralne oraz medale. Tematyka patriotyczna, portrety wielkich Polaków, pamięć o ojczystej historii stanowią charakterystyczne walory prac artysty. Andrzej Pityński jest również autorem Pomnika Książki, który zostanie uroczyście odsłonięty w Lesku 12 lipca 2008 roku.
Pobierz PDF

Fragment wstępu:

Andrzej Pityński jest bez wątpienia najbardziej znanym polskim rzeźbiarzem w Stanach Zjednoczonych. Sławę zyskał dzięki realizacji kilkunastu pomników, wielu dzieł monumentalnych i kameralnych – popiersi, płyt i medali – wykonanych dla uczczenia polskich, i nie tylko polskich osobistości ze świata polityki, historii, nauki, kultury i sztuki oraz upamiętnienia ważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach narodów polskiego i amerykańskiego.

 Po wyjeździe z kraju w 1974 roku znalazł w Ameryce drugą ojczyznę, której poświęcił swój talent i wiele lat pracy. Jako wykładowca w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville, NJ od przeszło dwudziestu pięciu lat przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom adeptów rzeźby monumentalnej, którzy ściągają tu z całego świata.

 Pityński, jako twórca, jest zdecydowanym wyznawcą realizmu – jako idei i jako metody artystycznej, oraz swoiście rozumianego symbolizmu; nie jest natomiast zwolennikiem abstrakcji i skrajnych eksperymentów. Sztuka, jego zdaniem, musi być zrozumiała dla wszystkich. Ideę taką przekuwa w dzieło plastyczne.

 Duch zaklęty w spiżu. Wielki ładunek patriotyzmu, wyniesiony z domu rodzinnego, stanowił o podstawach jego twórczości.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Andrzej Pityński. Sculpture

Irena Grzesiuk-Olszewska

2008

Jan Jerzy Pinsel

Borys Woźnicki

2007

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Był rok 1928. Amsterdam uroczyście celebrował w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia Igrzyska IX Olimpiady. Po raz pierwszy w historii...

> więcej

„Kobiety” to album zawierający ponad 90 prac autorstwa uznanego fotografika Radosława Pujana. Jego koncepcja skupia się...

> więcej

«powrót