Przewodnik Gdańsk

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Przewodnik Gdańsk

 • Liczba stron:

  408

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-023-1

 • EAN:

  9788375760231

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polski

Przewodnik Gdańsk

Andrzej Januszajtis  (autor) | Stanisław Składanowski  (fot.) | Bogumiła Piazza  (fot.) | Tadeusz Nuckowski  (konc. graf.)
Przewodnik Gdańsk autorstwa prof. Andrzeja Januszajtisa – znawcy i pasjonata Gdańska – jest lekturą nieodzowną zarówno dla tych, którzy chcą dopiero poznać to niezwykłe miasto, jak też i dla tych, którzy Gdańsk już widzieli i pokochali. Autor prowadzi czytelnika po pełnym zabytków Gdańsku, ukazując dzieje i współczesność tego bogatego, portowego miasta. Przewodnik zawiera także propozycje wycieczek po najbliższej okolicy, informacje praktyczne oraz indeks. Ilustrację stanowią piękne fotografie Stanisława Składanowskiego i Bogumiły Piazzy.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Olga Dębicka, Wirtualna Polska 10-12-2012 01:00

Gdańsk Januszajtisa

 

Gdańsk ma wspaniałe majestatyczne zabytki i dumną 1000-letnią historię. I właśnie to odcisnęło piętno na wizerunku miasta. Turyści tu przyjeżdżający widzą wyłącznie Gdańsk hanzeatycki. "Miasto kościołów", "miasto dzwonów i carillonów", "miasto zegarów", Wenecję Północy.

 

Oglądają zrekonstruowane po wojnie zabytki "bałtyckiego" gotyku, złotego renesansu, niderlandzkiego manieryzmu. Podziwiają dzieła gdańskich artystów i budowniczych Antoniego van Obberghena, klanu van den Blocków: Wilhelma i jego synów: Abrahama, Izaaka i Jakuba; Hansa Kramera. Turyści postrzegają Gdańsk Anno Domini 2008 jako muzealny eksponat. Ale można zobaczyć inny Gdańsk - oczami profesora Andrzeja Januszajtisa - wielkiego pasjonata (rzadko kto wie, że profesor Januszajtis z wykształcenia jest fizykiem a nie historykiem). Januszajtis oprowadza po zabytkach rozmieszczonych w Głównym i w Starym Mieście, (choć zniszczonych w marcu 1945 roku przez Rosjan w 80 procentach, ale odbudowanych), z pasją, z miłością, z charakterystyczną sobie drobiazgowością, dociekliwością i rzetelnością. Na Gdańsk patrzy holistycznie (patrz "Z uśmiechem przez Gdańsk", "Koroną herb twój ozdobiono...", "Wielka Księga Gdańska" "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony", "Dzieciństwo i młodość Danela Gabriela Fahrenheita", "Legendy dawnego Gdańska"). Podkreśla, że to palimpsest, na który przez stulecia nakładane były kolejne zapiski. Czyta miasto z cegieł, cierpliwie warstwa po warstwie. Jego wielka wiedza jest oparta na prywatnych historycznych śledztwach, to robota na poły detektywistyczna, dziennikarska i archeologiczna. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej hasła Gdańsk liczba znalezionych odnośników wynosi 626 tysięcy! Wśród tej masy informacji obok naprawdę wartościowych stron są też strony przypadkowo związane z miastem. My polecamy tę książkę, zarówno miłośnikom Gdańska jak i turystom, którzy planują wpaść i zaliczyć, jeszcze nieświadomi, że z takim przewodnikiem, rozkochają się w Gdańsku i na pewno tu powrócą.

Tytuły powiązane:

Gdańsk

Stanisław Składanowski

2009

Kaszuby

Stanisław Składanowski

2002

Kaszuby

Stanisław Składanowski

2002

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót