Wrocław

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Wrocław

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-45-9

 • EAN:

  9788387730451

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-angielski

Wrocław

Adam Hawałej  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Wrocław to miasto szczególne. Ostrów Tumski, Rynek, wyjątkowy w swej urodzie ratusz, parki i ogrody. Turysta, który przyjeżdża do Wrocławia staje zauroczony – nie tylko samym pięknem zabytków i krajobrazu, ale też pietyzmem, z jakim miasto to odrestaurowano. Rynek wrocławski tętni życiem przez całą dobę, imprezy kulturalne, które tutaj się odbywają słyną w całej Polsce.
Taki jest właśnie Wrocław w naszym albumie. Zdjęcia Adama Hawałeja oddają w pełni jego niezwykły charakter. Nie zabrakło na nich katedry, Ogrodu Botanicznego, Rynku, Ratusza, Parku Szczytnickiego, Ogrodu Japońskiego; pojawiły się też miejsca mniej znane, ale równie godne uwagi. Fotografie wykonane w różnych porach roku uzmysławiają, jak różne oblicze może mieć Wrocław, wystarczy, że zmieni się sceneria.
Eseistyczny wstęp, nawiązujący do trudnej ale też bardzo ciekawej historii miasta napisał znany podróżnik i reportażysta Olgierd Budrewicz.
Mamy nadzieję, że album ten zachęci wszystkich do odwiedzenie Wrocławia, a tych, którym Wrocław jest bliski przypomni, jak piękne to miasto…

Fragment wstępu:

Nie bardzo wiadomo, czy opowieść o Wrocławiu powinno zacząć się od zachwytów dla jego urody i zabytków, czy od przypomnienia dopustów Bożych, które na to piękne miasto przez stulecia spadały.
Już samo geograficzne położenie Wrocławia, miejsce spotkań kilku narodów, determinowało wydarzenia. Początkowo byli tu Piastowie, od 1335 roku Czesi, od 1526 Habsburgowie, a od 1741 – Prusacy. W końcu, po drugiej wojnie światowej, miasto znalazło się ponownie w granicach państwa polskiego.
Ale w jakiejż kondycji przywitał Wrocław swój come-back! Latem 1944 roku, kiedy już Rzesza waliła się aż po fundamenty, został przez hitlerowskich decydentów ogłoszony twierdzą, co równoznaczne było z wyrokiem śmierci na kilkusettysięczną metropolię. Dwie trzecie miasta legło wtedy w gruzach. Wysadzano w powietrze całe ciągi domów, by – jak na przykład na dzisiejszym placu Grunwaldzkim – przygotować lądowisko dla samolotów; wystartowała stąd później jedna maszyna: odleciał nią gauleiter Hanke, ten który osobiście wydał rozkaz obrony Festung Breslau do ostatniej kropli krwi.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Wrocław

Adam Hawałej

2002

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót