Przewodnik Świętokrzyskie

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Przewodnik Świętokrzyskie

 • Liczba stron:

  408

 • Liczba zdjęć:

  ponad 400

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-037-8

 • EAN:

  9788375760378

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polski

Przewodnik Świętokrzyskie

Jarosław Swajdo  (tekst) | Paweł Pierściński  (fot.) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)
Łagodne grzbiety górskie, potężne lasy, pomniki architektury, ślady aktywności ludzkiej sprzed tysięcy lat, pozostałości dziewiętnastowiecznych założeń przemysłowych są w stanie ściągnąć na Kielecczyznę rzesze turystów i krajoznawców. Na obszarze województwa świętokrzyskiego wydzielić można kilka subregionów: zalesione obszary Gór Świętokrzyskich, zindustrializowana dolina Kamiennej, lessowa Sandomierszczyzna oraz stepowo-gipsowe Ponidzie. Świętokrzyskie to także ojczyzna Reja i Kochanowskiego, Kołłątaja i Staszica, Kolberga i Dygasińskiego, Żeromskiego i Sienkiewicza. To również kraina Stefana Czarnieckiego, Piotra Ściegiennego, Mariana Langiewicza. Ziemia styczniowej epopei 1863 roku, ziemia partyzanckich walk lat 1939–1945. Wszystko to sprawia, że warto poświęcić trochę czasu na poznanie tej jakże ważnej części naszej Ojczyzny – Kielecczyzny. Bogaty w piękne zdjęcia, mapy i plany, uzupełniony indeksem nazw miejscowości przewodnik znakomicie to czytelnikowi i turyście ułatwi.

Panorama Sandomierza oglądana znad brzegów wielkiej rzeki wyjaśnia niesłabnące powodzenie tego miejsca wśród kolejnych pokoleń turystów. Usytuowane na styku krain geograficznych, na stromej wiślanej skarpie, miasto tworzy jeden z najcenniejszych zespołów urbanistycznych Europy Środka, którego zwiedzanie zwykle rozpoczyna się od zabytkowej starówki, a kończy przechadzką w lessowe wąwozy i na Góry Pieprzowe. W dobie Piastów zaliczane było do głównych ognisk politycznych Polski, a pośród grodów w Małej Polsce plasowało się tuż za stołeczno-królewskim Krakowem. Największy rozkwit przypada na Złoty Wiek, kiedy przedstawiano Sandomierz jako miasto zewsząd otoczone przez sady tak rozległe, że sprawiające wrażenie lasów. Na lessowych stokach zakładano winnice, żyzna gleba dostarczała ogromnych ilości jabłek, gruszek, śliwek, wiśni, orzechów, zaś bliższe i dalsze sąsiedztwo obfitowało w grubego zwierza, ryby, miód, zboża i inne specjały. W XII wieku Sandomierz został stolicą księstwa dzielnicowego, by po zjednoczeniu kraju przez Łokietka stać się stolicą największego obszarowo województwa na ziemiach etnicznie polskich, sięgającego od Radomia na północy przez Kielce i Tarnów po przedmieścia Krosna na południu.
Współczesne miasto znacznie wykracza poza swój historyczny rdzeń, przechodząc na prawy brzeg wielkiej rzeki. Leżące niegdyś w Galicji przemysłowe Nadbrzezie scalone jest z zabytkową starówką na lewym brzegu wygodnym mostem drogowym, któremu przypadają także istotne funkcje w ruchu tranzytowym. Sandomierz liczy około 25 tysięcy mieszkańców, pełni rolę centrum kulturalnego i gospodarczego tej części Kielecczyzny oraz zaplecza usługowego dla rolniczych okolic – jak przed wiekami, tak i dziś znanych w kraju z upraw owoców i warzyw (…).


Jarosław Swajdo

Jarosław Swajdo – historyk, krajoznawca, publicysta. Autor przewodników turystycznych po Polsce i Europie.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Sandomierz

Piotr Witosławski

2007

Sandomierz

Piotr Witosławski

2002

Świętokrzyskie

Paweł Pierściński

2004

Świętokrzyskie miniatura

Paweł Pierściński

2007

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót