Ikony. Najpiękniejsze ikony w zbiorach polskich

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Ikony. Najpiękniejsze ikony w zbiorach polskich

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  135

 • Format:

  270 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-036-1

 • EAN:

  9788375760361

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2008

 • Język:

  polsko-angielski

Ikony. Najpiękniejsze ikony w zbiorach polskich

Barbara Dąb-Kalinowska  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Janusz Rosikoń  (repr.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach. Arcydzieła sztuki Kościoła Wschodniego pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku, niezwykłe przedstawienia Chrystusa Pantokratora, Matki Boskiej, wizerunki świętych. Usystematyzowany tematycznie zbiór opatrzony został wstępem przez prof. Barbarę Dąb-Kalinowską, wybitnego znawcę bizantologa. Album wydany został na najwyższym poziomie edytorskim, odpowiadającym wielkości sztuki, którą przedstawia.

Fragment wstępu:

Oddając w ręce czytelników album Ikony, mamy nadzieję, że pozwoli on wniknąć w tajemniczy świat ikon, dostrzec ich piękno i niezwykłość, a jednocześnie przybliżyć się do tego, co realizują jedynie ikony, do „teologii w kolorach”. W ostatnich latach pojęcie ikony zrobiło zaskakującą i niebywałą karierę. Stało się terminem powszechnie nadużywanym, „słowem kluczem”, stosowanym w dziedzinach całkowicie od siebie odległych, poczynając od programów komputerowych, przez wizerunki wielkich przywódców, czy aktorów, na dziełach sztuki mających z ikonami niewiele wspólnego kończąc. Uległo spowszednieniu i nieuchronnej wulgaryzacji. Bardzo trudno orzec, jakie są przyczyny tego zjawiska. Być może wynika to z najczęściej intuicyjnego wyczucia wielkości, tajemnicy tkwiącej w ikonach, ich odmienności od wszystkiego, co we współczesnym świecie nas otacza. To zainteresowanie odbiorców malarstwem ikonowym zaowocowało rosnącą liczbą publikacji, kolekcji muzealnych i prywatnych, chociaż ciągle wiele jest jeszcze ikon ukrytych w magazynach muzealnych, klasztorach i cerkwiach. Być może, między innymi, to zainteresowanie odbiorców przyczyniło się także do tego, że badania nad ikonami są najszybciej rozwijającą się dziedziną historii sztuki.


Barbara Dąb-Kalinowska

 

 

Prof. dr hab. Barbara Dąb-Kalinowska – historyk sztuki, wybitny znawca bizantolog, autorka licznych prac poświęconych przede wszystkim sztuce ruskiej i rosyjskiej oraz metodologii sztuki. Opublikowała między innymi  „Między Bizancjum a Zachodem. Ikony rosyjskie XVII-XIX wieku”, Warszawa 1990; „Ziemia. Piekło. Raj”  Warszawa 1994; „Ikony i obrazy” Warszawa 2000. Od początków swojej działalności naukowej związana jest z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Ikona i Muzyka Cerkiewna CD

2002

Prawosławie w Polsce

ks. Henryk Paprocki

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót