Gdańsk

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Gdańsk

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-043-9

 • EAN:

  9788375760439

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2009

 • Język:

  polsko-angielski

Gdańsk

Stanisław Składanowski  (fot.) | Bogumiła Piazza  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Kolejny album z serii BOSZ-Polska. Doskonałe zdjęcia Stanisława Składanowskiego, oddające urodę i klimat miasta. Architektura, zabytki, miejsca symboliczne. Fotografie uzupełnione literackimi impresjami o Gdańsku autorstwa wybitnych twórców.

Pobierz PDF

Fragment wstępu:
Współczesna historia przytłumiła, przesunęła na dalszy plan wielkie wartości, wdzięk i piękno tego miasta. To, co się stało we wrześniu 1939 roku, a potem w sierpniu 1980, kazało zapomnieć na chwilę o stuleciach kwitnącej w Gdańsku kultury i nauki, o wysokiej randze tego miasta w dziejach gospodarki i problemów społecznych państwa polskiego. Strzały z krążownika „Schlezwig-Holstein” rozpoczęły drugą wojnę światową – potężny głos robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej otworzył nową epokę w Polsce, sprawił jej powrót do niepodległości i demokracji.
To dwa dziejowe słupy milowe. Ale tysiąc z górą lat istnienia Gdańska, licząc od pierwszych zapisków kronikarskich, związanych w końcu X wieku ze świętym Wojciechem, wypełniało wiele innych wydarzeń historycznych, całych epok życia miasta i ujścia Wisły, tego ważnego ośrodka wielokulturowości. Stulecia członkostwa w sławnej Hanzie, światowym związku międzynarodowego handlu, który był może – kto wie – pierwszą próbą wykreowania Unii Europejskiej. Cała Polska podziwiała nieraz potem odwagę i zdolność przetrwania czasu łupieżczych najazdów pogańskich Prusów, panowania krzyżackiego, w końcu „śmierć kliniczną” z rąk Armii Czerwonej.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Baltic

Jarosław Swajdo

2007

Gdańsk

Stanisław Składanowski

2009

Kaszuby

Stanisław Składanowski

2002

Kaszuby

Stanisław Składanowski

2002

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Przewodnik Gdańsk

Andrzej Januszajtis

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót