Gdańsk
Nakład wyczerpany
-
Tytuł oryginalny:
Gdańsk
-
Liczba stron:
80
-
Liczba zdjęć:
87
-
Format:
210 x 280 mm
-
ISBN:
978-83-7576-043-9
-
EAN:
9788375760439
-
Oprawa:
twarda z obwolutą
-
Numer wydania:
II
-
Rok wydania:
2009
-
Język:
polsko-angielski
Gdańsk
Kolejny album z serii BOSZ-Polska. Doskonałe zdjęcia Stanisława Składanowskiego, oddające urodę i klimat miasta. Architektura, zabytki, miejsca symboliczne. Fotografie uzupełnione literackimi impresjami o Gdańsku autorstwa wybitnych twórców.
Fragment wstępu:
Współczesna historia przytłumiła, przesunęła na dalszy plan wielkie wartości, wdzięk i piękno tego miasta. To, co się stało we wrześniu 1939 roku, a potem w sierpniu 1980, kazało zapomnieć na chwilę o stuleciach kwitnącej w Gdańsku kultury i nauki, o wysokiej randze tego miasta w dziejach gospodarki i problemów społecznych państwa polskiego. Strzały z krążownika „Schlezwig-Holstein” rozpoczęły drugą wojnę światową – potężny głos robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej otworzył nową epokę w Polsce, sprawił jej powrót do niepodległości i demokracji.
To dwa dziejowe słupy milowe. Ale tysiąc z górą lat istnienia Gdańska, licząc od pierwszych zapisków kronikarskich, związanych w końcu X wieku ze świętym Wojciechem, wypełniało wiele innych wydarzeń historycznych, całych epok życia miasta i ujścia Wisły, tego ważnego ośrodka wielokulturowości. Stulecia członkostwa w sławnej Hanzie, światowym związku międzynarodowego handlu, który był może – kto wie – pierwszą próbą wykreowania Unii Europejskiej. Cała Polska podziwiała nieraz potem odwagę i zdolność przetrwania czasu łupieżczych najazdów pogańskich Prusów, panowania krzyżackiego, w końcu „śmierć kliniczną” z rąk Armii Czerwonej.
Olgierd Budrewicz
Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.
Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Tytuły powiązane:
aktualności
W poniedziałek 21.01.2019 odbył się pogrzeb wybitnego chopinologa i znawcy muzyki romantycznej prof. Mieczysława Tomaszewskiego.
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej