Stanisław Wyspiański
Nakład wyczerpany
DZIAŁ: MUZEA
DZIAŁ: SZTUKI PLASTYCZNE » Malarstwo
-
Tytuł oryginalny:
Stanisław Wyspiański
-
Liczba stron:
96
-
Liczba zdjęć:
92
-
Format:
210 x 280 mm
-
ISBN:
978-83-7576-048-4
-
EAN:
9788375760484
-
Oprawa:
twarda z obwolutą
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2009
-
Język:
polsko-angielski
Stanisław Wyspiański
Album z serii Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje dzieła jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Stanisława Wyspiańskiego.
Wszechstronnie utalentowany w dziedzinie literatury i sztuk pięknych, wizjoner i historiozof, stworzył cykl dramatów narodowych nieustannie obecnych we współczesnym repertuarze polskich teatrów, a swoją oryginalną twórczością plastyczną rozpoczął nową epokę w dziejach polskiej sztuki. Zajmował się malarstwem monumentalnym – polichromią kościelną i witrażem, malarstwem sztalugowym – portretem i pejzażem, a także sztuką użytkową – projektowaniem wnętrz, typografią, grafiką. Perfekcyjnie posługiwał się techniką pastelu, rzadziej olejną. Projektował scenografię i kostiumy do własnych dramatów. Trudnił się konserwacją zabytkowych polichromii i witraży kościołów krakowskich. Planował i projektował odnowę Wzgórza Wawelskiego znaną jako Wawel – Akropolis.Zgromadzone przez MNK prace Wyspiańskiego prezentowane są przede wszystkim w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11. Ideą muzeum jest przedstawienie wszystkich dziedzin twórczości artysty: rysunków, portretów, pejzaży, malarstwa monumentalnego, rzemiosła artystycznego, projektów scenograficznych i typograficznych, projektów wnętrz i ich realizacji.
Portrety i pejzaże malował przez całe życie. Stworzył własną, odrębną i bardzo indywidualną koncepcję portretu, realizowaną głównie w technice pastelu. Wrażliwość artysty od początku wyczulona była na rejestrowanie i opisywanie dostrzeganych w modelu obszarów doznań wewnętrznych. Ten podskórny wątek, widoczny we wszystkich portretach artysty, skutkował skupieniem uwagi na głowie portretowanego i odrzuceniem całego zewnętrznego sztafażu. Wyspiański tło pozostawiał najczęściej puste lub wypełniał je jednolitą barwą. W portretach męskich nawet ubiorowi nie poświęcał uwagi, koncentrując się na głowie i twarzy. Szczególną atencją artysta otaczał modelki. Fascynowała go różnorodność typów i charakterów, biologiczność i zdolność prokreacji, tajemnica odrębności płci, wreszcie wdzięk. Dostrzegał zmysłowość ciała, malowniczość strojów, powab włosów, które rozpuszczał, wplatając w nie wstążki i kwiaty. Chętnie malował dojrzewające dziewczynki, zdziwione swoją nagłą kobiecością, w momencie wahań nastrojów, zadumane, smutne. Doskonale rejestrował ów nieuchwytny moment pomiędzy dzieciństwem i młodością, bolesną chwilę dojrzewania i przeobrażania, zmierzającą nieuchronnie ku niewiadomemu losowi, a ostatecznie ku śmierci. Stworzył także niepowtarzalną galerię portretów dziecięcych, w której modelami było jego własne potomstwo.
Marta Romanowska
Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Tytuły powiązane:
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej