Stanisław Wyspiański

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Stanisław Wyspiański

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  92

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-048-4

 • EAN:

  9788375760484

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2009

 • Język:

  polsko-angielski

Stanisław Wyspiański

Marta Romanowska  (tekst) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album z serii Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje dzieła jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Stanisława Wyspiańskiego.

Wszechstronnie utalentowany w dziedzinie literatury i sztuk pięknych, wizjoner i historiozof, stworzył cykl dramatów narodowych nieustannie obecnych we współczesnym repertuarze polskich teatrów, a swoją oryginalną twórczością plastyczną rozpoczął nową epokę w dziejach polskiej sztuki. Zajmował się malarstwem monumentalnym – polichromią kościelną i witrażem, malarstwem sztalugowym – portretem i pejzażem, a także sztuką użytkową – projektowaniem wnętrz, typografią, grafiką. Perfekcyjnie posługiwał się techniką pastelu, rzadziej olejną. Projektował scenografię i kostiumy do własnych dramatów. Trudnił się konserwacją zabytkowych polichromii i witraży kościołów krakowskich. Planował i projektował odnowę Wzgórza Wawelskiego znaną jako Wawel – Akropolis.

Zgromadzone przez MNK prace Wyspiańskiego prezentowane są przede wszystkim w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11. Ideą muzeum jest przedstawienie wszystkich dziedzin twórczości artysty: rysunków, portretów, pejzaży, malarstwa monumentalnego, rzemiosła artystycznego, projektów scenograficznych i typograficznych, projektów wnętrz i ich realizacji.

Portrety i pejzaże malował przez całe życie. Stworzył własną, odrębną i bardzo indywidualną koncepcję portretu, realizowaną głównie w technice pastelu. Wrażliwość artysty od początku wyczulona była na rejestrowanie i opisywanie dostrzeganych w modelu obszarów doznań wewnętrznych. Ten podskórny wątek, widoczny we wszystkich portretach artysty, skutkował skupieniem uwagi na głowie portretowanego i odrzuceniem całego zewnętrznego sztafażu. Wyspiański tło pozostawiał najczęściej puste lub wypełniał je jednolitą barwą. W portretach męskich nawet ubiorowi nie poświęcał uwagi, koncentrując się na głowie i twarzy. Szczególną atencją artysta otaczał modelki. Fascynowała go różnorodność typów i charakterów, biologiczność i zdolność prokreacji, tajemnica odrębności płci, wreszcie wdzięk. Dostrzegał zmysłowość ciała, malowniczość strojów, powab włosów, które rozpuszczał, wplatając w nie wstążki i kwiaty. Chętnie malował dojrzewające dziewczynki, zdziwione swoją nagłą kobiecością, w momencie wahań nastrojów, zadumane, smutne. Doskonale rejestrował ów nieuchwytny moment pomiędzy dzieciństwem i młodością, bolesną chwilę dojrzewania i przeobrażania, zmierzającą nieuchronnie ku niewiadomemu losowi, a ostatecznie ku śmierci. Stworzył także niepowtarzalną galerię portretów dziecięcych, w której modelami było jego własne potomstwo.

Marta Romanowska

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański

Anna Chudzik

2012

Józef Mehoffer

Anna Zeńczak

2006

Jan Matejko

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2005

Jan Stanisławski

Urszula Kozakowska-Zaucha

2006

Juliusz Kossak

Wacława Milewska

2005

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Maria Jarema

Agata Małodobry

2008

Piotr Michałowski

Anna Zeńczak

2008

Stanisław Wyspiański. Myśli i obrazy

Elżbieta Morawiec

2008

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót