Od Giotta do Van Gogha

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Od Giotta do Van Gogha

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  119

 • Format:

  250 x 290 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-050-7

 • EAN:

  9788375760507

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2009

 • Język:

  polski

Od Giotta do Van Gogha

Charlie Ayres  (autor) | Agnieszka Topornicka  (tłum.) | Tadeusz Nuckowski  (proj. okł.)

Fascynujące opowieści o życiu i twórczości dwudziestu najwybitniejszych europejskich malarzy od Giotta do Van Gogha, przygotowane specjalnie dla młodego czytelnika. Dzięki świetnie poprowadzonej narracji, postacie artystów i ich dzieła dosłownie ożywają na kartach książki, a sztuka odkrywa swoje
tajemnice. Liczne barwne ilustracje pozwalają na pełny kontakt z arcydziełami malarstwa. Książka ta może stać się pierwszym spotkaniem ze sztuką przez wielkie S; jej lekturę ułatwia przystępny styl, ciekawy projekt graficzny, lubiane przez dzieci różnorodne wyróżnienia w tekście. Jedna z ramek – Zadanie dla Ciebie – zachęca do samodzielnych prób malarskich, inna zaprasza na strony internetowe poświęcone poszczególnym artystom. Poziom merytoryczny, bogactwo informacji i reprodukcji oraz precyzyjne dostosowanie książki do potrzeb młodego czytelnika sprawiają, że pozycja ta jest jedyną tego rodzaju na polskim rynku książki.


Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

  Monika Janusz-Lorkowska, Rzeczpospolita online 29-08-2009 01:00

Dlaczego Rembrandt malował autoportrety
 

Życie, twórczość i losy dzieł 20 najwybitniejszych artystów europejskich opowiedziane tak, że zrozumie je i polubi nawet pięciolatek. To największa wartość książki Charlie Ayres „Od Giotta do Van Gogha”.

 


Ayres pisze nie tylko o tym, kim był dany artysta, gdzie i jak tworzył, ale świetnie też oddaje atmosferę jego pracowni, ducha czasów, w jakich żył.

"Z warsztatu Michała Anioła dobiega łoskot odłupywanego kamienia" - czytamy. Zasady prasy drukarskiej na której powiela się grafiki, poznajemy przyglądając się pracy Albrechta Durera. Czytając i oglądając książkę "Od Giotta do Van Gogha" dzieci są świadkami powstawania największych dzieł sztuki nowożytnej i współczesnej, mogą oglądać ich reprodukcje, poznawać twarze ich autorów na reprodukowanych tu portretach i autoportretach.

Autorka operuje językiem bardzo prostymi. O Leonardo da Vinci pisze "lubił eksperymenty. Żeby rozszyfrować zagadkę mechanizmu latania, podglądał ptaki i owady. Zaprojektował wiele urządzeń,budynków, rodzajów broni. Rozcinał nawet ludzkie ciała, a następnie rysował to, co zobaczył wewnątrz. Ciekawiło go wszystko i wszystko chciał zbadać".

Przy tej prostocie przekazu traktuje młodego czytelnika poważnie i po partnersku. Nie powstrzymuje się przed dzieleniem się z dziećmi prawdą o życiu: "ludzie możni i bogaci zamawiali obrazy przedstawiające sceny biblijne, by zademonstrować światu swoją pobożność (…). Szczycili się również tym co posiadali i pragnęli, by ich ziemie, pałace, ogrody i rodziny, drogocenne klejnoty i wspaniałe szaty zostały uwiecznione na obrazach". Potrafi przy tym wciągnąć dzieci w swoją opowieść, zaciekawić je sylwetką artysty. Opowiadając o Rembrandcie zdradza, że ten namalował mnóstwo obrazów przedstawiających samego siebie (autoportretów), by klienci przychodząc do jego pracowni mogli od razu porównać autora z jego dziełem i dokonać oceny.

"Czy wiesz że Leonardo da Vinci był wegetarianinem i najczęściej posługiwał się tylko lewą ręką?" - pyta pisząc o tym artyście. Albo, przy biografii Moneta: "Czy wiesz, że wyznał kiedyś, że tak bardzo kocha wodę iż po śmierci chciałby być pogrzebany pod boją na morzu?"


  Myślę, tę książkę brytyjska autorka mogła napisać tak ciekawie i przystępnie z trzech powodów: jest historykiem sztuki, dziennikarką i matką dwójki dzieci jednocześnie.

Tytuły powiązane:

1000 języków

Peter K. Austin

2009

Arcydzieła i mistrzowie. Siedemdziesiąt spotkań ze sztuką

Christofer Dell

2010

Design Sztuka projektowania XX wieku

Catherine McDermott

1999

Najwspanialsze miasta w dziejach świata

John Julius Norwich

2009

Opowieść o arcydziełach malarstwa

Charlie Ayres

2010

Transalpinum. From Giorgione and Dürer to Titian and Rubens

Antoni Ziemba

2004

Transalpinum. Po obu stronach Alp. Malarstwo w Europie od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa miniatura

Katarzyna M. Rokosz

2004

Wielcy odkrywcy

Robin Hanbury-Tenison

2011

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót