Śladami Chopina. Przewodnik
Cena:
14.90 zł
39.90 zł
DZIAŁ: PRZEWODNIKI
SERIA: PRZEWODNIKI
-
Tytuł oryginalny:
Śladami Chopina. Przewodnik
-
Liczba stron:
168
-
Liczba zdjęć:
190
-
Format:
120 x 220 mm
-
ISBN:
978-83-7576-078-1
-
EAN:
9788375760781
-
Oprawa:
zintegrowana
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2009
-
Język:
polski
Śladami Chopina. Przewodnik
Interesujące syntetyczne opisy miejsc związanych z genialnym kompozytorem, bogaty materiał ilustracyjny, mapki i plany.
Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.
(DMA) Marek Długopolski, „Dziennik Polski” 12-06-2010 09:59
Śladami Chopina
Czy Fryderyk Chopin kojarzy nam się z Szafarnią, Kikołem,Oborami, Poturzynem, a może Strzyżewem? Pewnie niewielu! Właśnie dlatego warto wyruszyć „Śladami Chopina”. A miejscowości, które odwiedził nasz młody wirtuoz przez siedem młodzieńczych lat, jest zaskakująco dużo. Wypada zacząć klasycznie – od Żelazowej Woli, gdzie narodził się 1 marca 1810 r. (lub też 22 lutego – jak chce metryka)i Warszawy, w której zamieszkał jako półoczne dziecko (na drugim piętrze prawego skrzydła Pałacu Saskiego), a spędził prawie połowę życia. Na naszej drodze znajdzie się tu i Ogród Saski, i Pałac Kazimierzowski (rodzina przeniosła się do niego w 1817 r.), „Botanika”, Pałac Czapskich–Krasińskich, kościół Wizytek („Gram co tydzień, w niedzielę, u Wizytek na organach, a reszta śpiewa”), Szkoła Główna Muzyki, Łazienki, Belweder (zapraszał go Wielki Książe Konstanty), liczne salony, stacja Poczty Saskiej (wyruszył z niej 2 listopada 1830 r. na emigrację), a także Oberża pod Wolą, gdzie pożegnał go Józef Elsner ze studentami (jej fragmenty przetrwały do dziś), a także pała Zamoyskich skąd rosyjscy gwardziści wyrzucili fortepian Chopina w 1863 r. (co C.K. Norwid tak opisał: „Ideał sięgnął bruku”), Pałac Ostrogskich (dziś Muzeum Chopinowskie), a wreszcie kościół św. Krzyża, w którym spoczęło serce genialnego kompozytora. Wędrujemy przez Mazowsze – od Żelazowej Woli (pięknie odnowionej i z gustem wielkim rozbudowanej), przez Brochów (tu ochrzczono Fryderyka 23 kwietnia 1810 r., tu ślub brali jego rodzice, a kościół warty odwiedzenia jest też ze względu na architekturę i historię), Sochaczew (wspólny koncert z gen. Piotrem Szembekiem), po Sanniki (tu spędzał wakacje 1828 r.). Nie ominiemy Ziemi Płockiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej, Ziemi Chełmskiej, Śląska, Pomorza i Wielkopolski. Młody wirtuoz zawitał również do Małopolski. – Tydzień pierwszy zszedł nam w Krakowie na samych spacerach i zwiedzaniu okolic krakowskich. (...) Kraków mię zajął tak, że mało chwil na myślenie o domu i Tobie poświęcić mogłem – pisał do Tytusa Wojciechowskiego w Poturzynie. – To dla tej prawdziwej piękności Ojcowa warto było zmoknąć... – pisał już z Wiednia do rodziny. Odwiedził także Wieliczkę – w księdze gości zachował się jego własnoręczny wpis z datą 23 lipca 1929 r. I tak krok za krokiem, wędrujemy po Polsce z młodym Chopinem. O naszą wiedzę dbają mini–eseje, o marszrutę – mapki, a o przeżycia estetyczne – wysmakowane zdjęcia. Do tego wszystko pięknie skomponowane w jedną całość przez Wydawnictwo BOSZ. Ruszając „Śladami Chopina” poznamy ścieżki naszego genialnego kompozytora, a także całkiem sporą część Polski.
Alicja Bębenek, Czytelnia.onet.pl 01-01-2010 09:58
Tropiąc ślady Fryderyka
Rozpoczynający się właśnie Rok Chopinowski będzie zapewne bogaty w wydawnictwa związane z najbardziej znanym kompozytorem polskim – Fryderykiem Chopinem.
Geniusz polskiego kompozytora przejawił się w twórczym syntetyzowaniu elementów ówczesnej kultury muzycznej (styl brillant, polska muzyka ludowa) oraz wytyczeniu nowych dróg w twórczości fortepianowej poprzez nowatorstwo w dziedzinie harmoniki i techniki pianistycznej, a przede wszystkim w stworzeniu niepowtarzalnego stylu muzycznego.
Książka Wydawnictwa Boch, "Śladami Chopina" jest świetnym przewodnikiem po miejscach związanych z wielkim Polakiem. Dzięki publikacji możemy zaplanować wycieczkę po Polsce tropami Fryderyka.
Kalendarium podróży kompozytora, pozwala na cofnięcie się w czasie i podróż dyliżansem, bryczką konną, czyli dokładnie takimi środkami lokomocji, jakimi na początku XIX wieku, młody kompozytor wybierał się na wakacje, podróże z przyjaciółmi, w odwiedziny do okolicznych dworów czy też na oficjalne wizyty w majątkach należących do rodziny.
Chopin jako dwudziestolatek wyjechał z Polski, żeby nigdy już do niej nie powrócić. Przez lata młodzieńcze zdążył przemierzyć i poznać różne regiony polskiej ziemi – od Gdańska po Kraków, od Poznania po Wrocław.
W przewodniku znajdziemy kalendarz podróży młodego kompozytora, mapki oraz informacje o miejscach odwiedzanych przez kompozytora, wszystkie opisy zilustrowane są pięknymi zdjęciami, których autorami są Waldemar i Zbigniew Panów.
Współczesne fotografie uzupełniają ilustracje, zdjęcia, reprodukcje obrazów rodzinnych Fryderyka.
Dzięki zamiłowaniu Chopina do pisaniu listów mamy doskonały ilustrację obserwacji, które czynił młody pianista podczas wypadów z rodzicami do krewnych czy znajomych. Zresztą cała jego twórczość pełna jest dźwięków kraju, w którym się urodził, a który poznawał podczas swoich młodzieńczych podróży.
Każdy miłośnik twórczości pianisty może spędzić w przewodnikiem "Śladami Chopina" uroczy weekend, tropiąc ślady wielkiego Polaka.
Tak jak głosi napis na tablicy umieszczonej w Szkole Podstawowej w Poturzynie:
"Pamięci Fryderyka Chopina, który w Puturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 roku. Tutejsze pieśni ludu uwożąc w sercu, gdy niebawem opuszczał kraj na zawsze…" warto pojechać w miejsca, które kochał kompozytor, próbując odnaleźć w dźwiękach Jego muzyki klimat i charakter miejsc, które odwiedzał w czasach młodości.
Rozpoczynający się właśnie Rok Chopinowski będzie zapewne bogaty w wydawnictwa związane z najbardziej znanym kompozytorem polskim – Fryderykiem Chopinem. Geniusz polskiego kompozytora przejawił się w twórczym syntetyzowaniu elementów ówczesnej kultury muzycznej (styl brillant, polska muzyka ludowa) oraz wytyczeniu nowych dróg w twórczości fortepianowej poprzez nowatorstwo w dziedzinie harmoniki i techniki pianistycznej, a przede wszystkim w stworzeniu niepowtarzalnego stylu muzycznego.Książka Wydawnictwa Boch, "Śladami Chopina" jest świetnym przewodnikiem po miejscach związanych z wielkim Polakiem. Dzięki publikacji możemy zaplanować wycieczkę po Polsce tropami Fryderyka.Kalendarium podróży kompozytora, pozwala na cofnięcie się w czasie i podróż dyliżansem, bryczką konną, czyli dokładnie takimi środkami lokomocji, jakimi na początku XIX wieku, młody kompozytor wybierał się na wakacje, podróże z przyjaciółmi, w odwiedziny do okolicznych dworów czy też na oficjalne wizyty w majątkach należących do rodziny.Chopin jako dwudziestolatek wyjechał z Polski, żeby nigdy już do niej nie powrócić. Przez lata młodzieńcze zdążył przemierzyć i poznać różne regiony polskiej ziemi – od Gdańska po Kraków, od Poznania po Wrocław.W przewodniku znajdziemy kalendarz podróży młodego kompozytora, mapki oraz informacje o miejscach odwiedzanych przez kompozytora, wszystkie opisy zilustrowane są pięknymi zdjęciami, których autorami są Waldemar i Zbigniew Panów. Współczesne fotografie uzupełniają ilustracje, zdjęcia, reprodukcje obrazów rodzinnych Fryderyka. Dzięki zamiłowaniu Chopina do pisaniu listów mamy doskonały ilustrację obserwacji, które czynił młody pianista podczas wypadów z rodzicami do krewnych czy znajomych. Zresztą cała jego twórczość pełna jest dźwięków kraju, w którym się urodził, a który poznawał podczas swoich młodzieńczych podróży. Każdy miłośnik twórczości pianisty może spędzić w przewodnikiem "Śladami Chopina" uroczy weekend, tropiąc ślady wielkiego Polaka.Tak jak głosi napis na tablicy umieszczonej w Szkole Podstawowej w Poturzynie: "Pamięci Fryderyka Chopina, który w Puturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 roku. Tutejsze pieśni ludu uwożąc w sercu, gdy niebawem opuszczał kraj na zawsze…" warto pojechać w miejsca, które kochał kompozytor, próbując odnaleźć w dźwiękach Jego muzyki klimat i charakter miejsc, które odwiedzał w czasach młodości.
Tytuły powiązane:
aktualności

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej