Śladami Chopina. Przewodnik

Cena:

14.90 zł
39.90 zł

 • Tytuł oryginalny:

  Śladami Chopina. Przewodnik

 • Liczba stron:

  168

 • Liczba zdjęć:

  190

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-078-1

 • EAN:

  9788375760781

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2009

 • Język:

  polski

Śladami Chopina. Przewodnik

Przewodnik prowadzi czytelnika śladami Fryderyka Chopina po Polsce – od Warszawy i Żelazowej Woli, przez dwory Mazowsza i Ziemi Chełmińskiej, na Śląsk, do Wielkopolski, aż po Kraków.
Interesujące syntetyczne opisy miejsc związanych z genialnym kompozytorem, bogaty materiał ilustracyjny, mapki i plany.
Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

(DMA) Marek Długopolski, „Dziennik Polski” 12-06-2010 09:59

Śladami Chopina

 

Czy Fryderyk Chopin kojarzy nam się z Szafarnią, Kikołem,Oborami, Poturzynem, a może Strzyżewem? Pewnie niewielu! Właśnie dlatego warto wyruszyć „Śladami Chopina”. A miejscowości, które odwiedził nasz młody wirtuoz przez siedem młodzieńczych lat, jest zaskakująco dużo. Wypada zacząć klasycznie – od Żelazowej Woli, gdzie narodził się 1 marca 1810 r. (lub też 22 lutego – jak chce metryka)i Warszawy, w której zamieszkał jako półoczne dziecko (na drugim piętrze prawego skrzydła Pałacu Saskiego), a spędził prawie połowę życia. Na naszej drodze znajdzie się tu i Ogród Saski, i Pałac Kazimierzowski (rodzina przeniosła się do niego w 1817 r.), „Botanika”, Pałac Czapskich–Krasińskich, kościół Wizytek („Gram co tydzień, w niedzielę, u Wizytek na organach, a reszta śpiewa”), Szkoła Główna Muzyki, Łazienki, Belweder (zapraszał go Wielki Książe Konstanty), liczne salony, stacja Poczty Saskiej (wyruszył z niej 2 listopada 1830 r. na emigrację), a także Oberża pod Wolą, gdzie pożegnał go Józef Elsner ze studentami (jej fragmenty przetrwały do dziś), a także pała Zamoyskich skąd rosyjscy gwardziści wyrzucili fortepian Chopina w 1863 r. (co C.K. Norwid tak opisał: „Ideał sięgnął bruku”), Pałac Ostrogskich (dziś Muzeum Chopinowskie), a wreszcie kościół św. Krzyża, w którym spoczęło serce genialnego kompozytora. Wędrujemy przez Mazowsze – od Żelazowej Woli (pięknie odnowionej i z gustem wielkim rozbudowanej), przez Brochów (tu ochrzczono Fryderyka 23 kwietnia 1810 r., tu ślub brali jego rodzice, a kościół warty odwiedzenia jest też ze względu na architekturę i historię), Sochaczew (wspólny koncert z gen. Piotrem Szembekiem), po Sanniki (tu spędzał wakacje 1828 r.). Nie ominiemy Ziemi Płockiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej, Ziemi Chełmskiej, Śląska, Pomorza i Wielkopolski. Młody wirtuoz zawitał również do Małopolski. – Tydzień pierwszy zszedł nam w Krakowie na samych spacerach i zwiedzaniu okolic krakowskich. (...) Kraków mię zajął tak, że mało chwil na myślenie o domu i Tobie poświęcić mogłem – pisał do Tytusa Wojciechowskiego w Poturzynie. – To dla tej prawdziwej piękności Ojcowa warto było zmoknąć... – pisał już z Wiednia do rodziny. Odwiedził także Wieliczkę – w księdze gości zachował się jego własnoręczny wpis z datą 23 lipca 1929 r. I tak krok za krokiem, wędrujemy po Polsce z młodym Chopinem. O naszą wiedzę dbają mini–eseje, o marszrutę – mapki, a o przeżycia estetyczne – wysmakowane zdjęcia. Do tego wszystko pięknie skomponowane w jedną całość przez Wydawnictwo BOSZ. Ruszając „Śladami Chopina” poznamy ścieżki naszego genialnego kompozytora, a także całkiem sporą część Polski.

+

Alicja Bębenek, Czytelnia.onet.pl 01-01-2010 09:58

Tropiąc ślady Fryderyka


Rozpoczynający się właśnie Rok Chopinowski będzie zapewne bogaty w wydawnictwa związane z najbardziej znanym kompozytorem polskim – Fryderykiem Chopinem.
Geniusz polskiego kompozytora przejawił się w twórczym syntetyzowaniu elementów ówczesnej kultury muzycznej (styl brillant, polska muzyka ludowa) oraz wytyczeniu nowych dróg w twórczości fortepianowej poprzez nowatorstwo w dziedzinie harmoniki i techniki pianistycznej, a przede wszystkim w stworzeniu niepowtarzalnego stylu muzycznego.

Książka Wydawnictwa Boch, "Śladami Chopina" jest świetnym przewodnikiem po miejscach związanych z wielkim Polakiem. Dzięki publikacji możemy zaplanować wycieczkę po Polsce tropami Fryderyka.

Kalendarium podróży kompozytora, pozwala na cofnięcie się w czasie i podróż dyliżansem, bryczką konną, czyli dokładnie takimi środkami lokomocji, jakimi na początku XIX wieku, młody kompozytor wybierał się na wakacje, podróże z przyjaciółmi, w odwiedziny do okolicznych dworów czy też na oficjalne wizyty w majątkach należących do rodziny.

Chopin jako dwudziestolatek wyjechał z Polski, żeby nigdy już do niej nie powrócić. Przez lata młodzieńcze zdążył przemierzyć i poznać różne regiony polskiej ziemi – od Gdańska po Kraków, od Poznania po Wrocław.

W przewodniku znajdziemy kalendarz podróży młodego kompozytora, mapki oraz informacje o miejscach odwiedzanych przez kompozytora, wszystkie opisy zilustrowane są pięknymi zdjęciami, których autorami są Waldemar i Zbigniew Panów.
Współczesne fotografie uzupełniają ilustracje, zdjęcia, reprodukcje obrazów rodzinnych Fryderyka.
Dzięki zamiłowaniu Chopina do pisaniu listów mamy doskonały ilustrację obserwacji, które czynił młody pianista podczas wypadów z rodzicami do krewnych czy znajomych. Zresztą cała jego twórczość pełna jest dźwięków kraju, w którym się urodził, a który poznawał podczas swoich młodzieńczych podróży.
Każdy miłośnik twórczości pianisty może spędzić w przewodnikiem "Śladami Chopina" uroczy weekend, tropiąc ślady wielkiego Polaka.

Tak jak głosi napis na tablicy umieszczonej w Szkole Podstawowej w Poturzynie:
"Pamięci Fryderyka Chopina, który w Puturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 roku. Tutejsze pieśni ludu uwożąc w sercu, gdy niebawem opuszczał kraj na zawsze…" warto pojechać w miejsca, które kochał kompozytor, próbując odnaleźć w dźwiękach Jego muzyki klimat i charakter miejsc, które odwiedzał w czasach młodości.

Rozpoczynający się właśnie Rok Chopinowski będzie zapewne bogaty w wydawnictwa związane z najbardziej znanym kompozytorem polskim – Fryderykiem Chopinem. Geniusz polskiego kompozytora przejawił się w twórczym syntetyzowaniu elementów ówczesnej kultury muzycznej (styl brillant, polska muzyka ludowa) oraz wytyczeniu nowych dróg w twórczości fortepianowej poprzez nowatorstwo w dziedzinie harmoniki i techniki pianistycznej, a przede wszystkim w stworzeniu niepowtarzalnego stylu muzycznego.Książka Wydawnictwa Boch, "Śladami Chopina" jest świetnym przewodnikiem po miejscach związanych z wielkim Polakiem. Dzięki publikacji możemy zaplanować wycieczkę po Polsce tropami Fryderyka.Kalendarium podróży kompozytora, pozwala na cofnięcie się w czasie i podróż dyliżansem, bryczką konną, czyli dokładnie takimi środkami lokomocji, jakimi na początku XIX wieku, młody kompozytor wybierał się na wakacje, podróże z przyjaciółmi, w odwiedziny do okolicznych dworów czy też na oficjalne wizyty w majątkach należących do rodziny.Chopin jako dwudziestolatek wyjechał z Polski, żeby nigdy już do niej nie powrócić. Przez lata młodzieńcze zdążył przemierzyć i poznać różne regiony polskiej ziemi – od Gdańska po Kraków, od Poznania po Wrocław.W przewodniku znajdziemy kalendarz podróży młodego kompozytora, mapki oraz informacje o miejscach odwiedzanych przez kompozytora, wszystkie opisy zilustrowane są pięknymi zdjęciami, których autorami są Waldemar i Zbigniew Panów. Współczesne fotografie uzupełniają ilustracje, zdjęcia, reprodukcje obrazów rodzinnych Fryderyka. Dzięki zamiłowaniu Chopina do pisaniu listów mamy doskonały ilustrację obserwacji, które czynił młody pianista podczas wypadów z rodzicami do krewnych czy znajomych. Zresztą cała jego twórczość pełna jest dźwięków kraju, w którym się urodził, a który poznawał podczas swoich młodzieńczych podróży. Każdy miłośnik twórczości pianisty może spędzić w przewodnikiem "Śladami Chopina" uroczy weekend, tropiąc ślady wielkiego Polaka.Tak jak głosi napis na tablicy umieszczonej w Szkole Podstawowej w Poturzynie: "Pamięci Fryderyka Chopina, który w Puturzynie gościł u przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w 1830 roku. Tutejsze pieśni ludu uwożąc w sercu, gdy niebawem opuszczał kraj na zawsze…" warto pojechać w miejsca, które kochał kompozytor, próbując odnaleźć w dźwiękach Jego muzyki klimat i charakter miejsc, które odwiedzał w czasach młodości.

Tytuły powiązane:

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2009

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin etui

Mieczysław Tomaszewski

2009

Chopin etui

Mieczysław Tomaszewski

2009

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin. Plakat polski

Maria Kurpik

2010

Sur les pas de Chopin

Kazimierz Kunicki

2010

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót