Chopin etui

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Chopin etui

 • Liczba stron:

  360

 • Liczba zdjęć:

  400

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-084-2

 • EAN:

  9788375760842

 • Oprawa:

  twarda w etui

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2009

 • Język:

  polski

Chopin etui

Mieczysław Tomaszewski  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Wyjątkowy album przygotowywany na Rok Chopinowski. Teksty wybitnego muzykologa, chopinologa prof. Mieczysława Tomaszewskiego wprowadzają czytelnika w tajniki biografii i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Bogactwo zdjęć i reprodukcji – zarówno archiwalnych jak i współczesnych pozwala przenieść się wyobraźnią w świat, w którym żył ten genialny artysta.


Mieczysław Tomaszewski  – (ur. 1921), muzykolog, chopinolog. W 1952 roku rozpoczął pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, w latach 1965–1988 był jego dyrektorem. Zainicjował wydanie „Encyklopedii Muzycznej”. Od 1959 roku wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie. Był inicjatorem licznych sesji naukowych, a także interdyscyplinarnych Spotkań Muzycznych w Baranowie Sandomierskim. Jest doradcą naukowym Festiwali Beethovenowskich. Znawca muzyki romantycznej, autor wielu prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi, pieśni romantycznej i dwudziestowiecznym kompozytorom polskim, głównie Krzysztofowi Pendereckiemu. Autor wielokrotnie nagrodzonego albumu „Chopin”.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, „Dziennik Polski”, 11.02.2010 23-10-2012 11:12

Mapa życia Chopina

Na rynek trafił piękny album "Chopin", przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wydawnictwo BOSZ z okazji trwającego Roku Chopina. Album jest bogato ilustrowanym atlasem życia kompozytora i epoki, w jakiej przyszło mu tworzyć; jest mapą pokazującą najważniejsze miejsca związane z Chopinem. Autorem koncepcji albumu oraz tekstu jest prof. Mieczysław Tomaszewski, wybitny polski muzykolog i chopinolog, autor wielu książek o kompozytorze, m.in. nagradzanej wielokrotnie tzw. Biblii Chopinowskiej, czyli książki "Chopin. Człowiek - dzieło - rezonans". Album jest drobiazgową biografią Chopina, bogato dokumentowaną listami kompozytora, a także wypowiedziami jego współczesnych. W tej niezwykłej syntezie życie i twórczość Chopina splatają się z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi. Autor podejmuje próbę odpowiedzenia na pytania, jak rozwijał się geniusz kompozytora, a przede wszystkim, jaki wpływ miały na niego wydarzenia historyczne i kulturalne. Dziewiętnaście ułożonych chronologicznie rozdziałów zaczyna się od domu i korzeni kompozytora, a kończy nie na ostatnich dniach jego życia, na rezonansie, jaki wywołała działalność Chopina. W ostatnim rozdziale czytamy słowa Friedricha Nitzschego: "Za Chopina gotów byłbym oddać całą resztę muzyki", jak i Artura Rubinsteina: "Ten najbardziej narodowy z kompozytorów jest jednocześnie najbardziej uniwersalny. Spotkałem się z niezrozumieniem Bacha w pewnych kręgach, z małym wzięciem Mozarta we Włoszech, z dziwną antypatią dla Brahmsa w krajach łacińskich, z niechęcią do Czajkowskiego we Francji. Chopin panuje wszędzie". Uzupełnieniem niezwykle ciekawego tekstu jest ponad 450 doskonałych zdjęć - reprodukcji dokumentów, obrazów, rycin, rękopisów i dzieł sztuki oraz współczesnych fotografii, pokazujących, jak obecnie wyglądają miejsca, gdzie przebywał Chopin. Dzięki tym ostatnim możemy poczuć urodę przyrody, w jakiej kompozytorowi przyszło wzrastać, poczuć ciepło nagrzanych słońcem kamiennych zabudowań na terenie posiadłości w Nohant czy zobaczyć dom przy square d'Orleans w Paryżu, gdzie wynajmowali mieszkanie Chopin i George Sand. Autorem projektu graficznego albumu jest prof. Władysław Pluta. Album został wydany także w wersji angielskiej.

+

www.tvp.pl, 31.01.2010 01-01-1970 01:00

Chopinowska Biblia

Każda książka profesora Mieczysława Tomaszewskiego poświęcona Chopinowi odsłania przed czytelnikiem inne oblicze kompozytora. Pięknie wydany album „Chopin” to coś więcej niż biografia. To swoisty atlas, mapa po najważniejszych miejscach związanych z artystą. Profesor Mieczysław Tomaszewski należy do najwybitniejszych współczesnych chopinologów. Jest nie tylko muzykologiem i teoretykiem muzyki, ale przede wszystkim przenikliwym humanistą, który reprezentuje interdyscyplinarne podejście do dzieła Chopina. Walorem jego prac poświęconych Chopinowi jest syntetyzujące i integralne podejście do spuścizny wielkiego romantyka. Pokazuje on dzieło muzyka w kontekście czasów, w których tworzył i bliskich mu innych romantycznych artystów. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak formował się geniusz kompozytora oraz pokazuje rezonans jego dzieła. Na album składa się spektrum materiału zdjęciowego zawierający zarówno archiwalne materiały, jak i współczesne fotografie ukazujące najważniejsze miejsca oraz obiekty związane z życiem kompozytora.

Tytuły powiązane:

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2009

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin etui

Mieczysław Tomaszewski

2009

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin. Plakat polski

Maria Kurpik

2010

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót