Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

 • Liczba stron:

  160

 • Liczba zdjęć:

  126

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-100-9

 • EAN:

  9788375761009

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2010

 • Język:

  polsko-angielski

Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

Maciej Kluss  (tekst) | Jan Kruczek  (tekst) | Piotr Kłosek  (fot.) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.) | Jessica Taylor-Kucia  (tłum.)

Album przedstawia niezwykłej urody architekturę zamku z Pszczynie oraz bogate zbiory Muzeum Zamkowego, mieszczącego się w dawnej siedzibie książęcych rodów Śląska. Na zdjęciach Piotra Kłoska możemy podziwiać stylowo i ze znawstwem odrestaurowane wspaniałe wnętrza, wyposażone w oryginalne meble i dzieła sztuki. Przepych rezydencji podkreśla oryginalny projekt graficzny Tadeusza Nuckowskiego, który prowadzi czytelnika przez zamkowe komnaty i urokliwy park. Uzupełnieniem albumu są fotografie myśliwskiego zameczku w Promnicach, także należącego niegdyś do właścicieli pszczyńskiej posiadłości.

Fragment wstępu:

Pszczyna, malowniczo położona wśród lasów, łąk i stawów, bogata w zabytki, zachęcająca do odwiedzin osoby spragnione spotkania z przeszłością i widoku bujnej zieleni.

Największą atrakcją miasta jest powstałe w 1946 roku Muzeum Zamkowe, którego siedziba mieści się w książęcym niegdyś zamku, położonym po północno-zachodniej stronie Rynku. Od północy przylega do niego piękny, angielski park krajobrazowy, składający się z parków: Zamkowego, Dworcowego i Zwierzyniec (Dzika Promenada), o łącznej powierzchni 156 hektarów.

Udokumentowane początki zamku sięgają pierwszej połowy XV wieku, kiedy Helena (1424–1449), bratanica króla polskiego Władysława Jagiełły, wzniosła tu budowlę w stylu gotyckim, złożoną z dwóch równoległych do siebie budynków, połączonych murami, i dwóch wież od strony południowej. Wiadomo, iż to czworoboczne założenie obronne, uzupełnione wałami ziemnymi i fosą, ukończono przed rokiem 1433 na tyle, że husyci, mimo wielu prób, nie zdołali go zdobyć.

Zamek, a wraz z nim dobra pszczyńskie, często zmieniały swych właścicieli: do końca XIV wieku byli nimi książęta piastowscy z linii opolsko-raciborskiej, następnie Przemyślidzi z Opawy i książęta cieszyńscy – do roku 1517, w którym Kazimierz II sprzedał ziemię pszczyńską możnowładcy węgierskiemu, Aleksemu Turzo. W tym czasie Pszczyna została stolicą Wolnego Państwa Stanowego, obejmującego Pszczynę, Mikołów, Bieruń i do 1536 roku Mysłowice oraz wsie własne i lenne (…).

Macieja Klussa

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Tomasz Nowak, Gildia.pl 18-03-2011 01:00

Kiedy mówi się o najbardziej znaczącym przykładzie architektury Śląska, na myśl przychodzi zwykle zamek Książ ze spowijającą go gęstą mgłą tajemnic. Tymczasem, zarówno niegdyś, jak i obecnie, wspaniała architektoniczna perła (to nie tylko tytuł albumu) lśni w Pszczynie.

A to dlatego, że to tutaj mieściła się tak naprawdę główna siedziba potężnego rodu Hochbergów, nieprzypadkowo tytularnych „książąt na Pszczynie” (von Pless).
Obiekt ten  nie posiada już typowej „zamkowej” konstrukcji. Wielokrotnie przebudowywany, dostosowywany do wymogów kolejnych epok i nowych właścicieli, nie stracił jednak swoistego uroku. Co więcej, mimo przewalających się wokół burz historii, przetrwał w doskonałym stanie praktycznie do dziś. Obecnie dzięki zabiegom pracowników zlokalizowanego w nim muzeum, a także przychylności potomków rodu Hochbergów odrestaurowany  błyszczy w pełni niepowtarzalnym, wręcz unikatowym blaskiem dumnej, oryginalnej siedziby magnackiej, jakich mało zostało już w Europie.

Album – spacer po zamkowych wnętrzach – zawierający blisko sto trzydzieści zdjęć Piotra Kłoska wspaniale oddaje ducha rezydencji. W oczy bije przepych, ale nie w stylu nowobogackim. Wszystko tu jest dopasowane, wysmakowane. To nic, że w tych wnętrzach nikt już dziś nie mieszka – wyglądają tak, jakby książęcy ród mógł przybyć tu w każdej chwili.

Wspomniana „muzealność” zaś nie razi, co widać także w samym albumie, który nie tyle koncentruje się na poszczególnych eksponatach, ile bardziej na nastroju całości.
A jeśli ktoś jeszcze nie czuje się przekonany do tego, żeby Pszczynę odwiedzić osobiście, przy końcu książki odnajdzie smaczek wyjątkowy – fotografie zameczku myśliwskiego w pobliskich Promnicach.

Niezwykłej urody pszczyńskie okolice i budynki uchwycone zostały na fotografiach wspaniale. Poprzedzone wstępem o dziejach zamku i  uzupełnione nienachalnym opisem tworzą publikację, która stanowi adekwatny jakościowo portret tego niezwykłego miejsca.

Zamek w Pszczynie. Perła śląskiej architektury

Autor: Maciej Kluss, Piotr Kłosek
Wydawnictwo: BoSz
Wydanie polskie: 5/2010
Liczba stron: 160
Format: 245x305 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375761009
Wydanie: I
Cena z okładki: 89 zł

Tytuły powiązane:

Architektura

Wojciech Zabłocki

2007

Zamki. Kresowe strażnice Rzeczypospolitej

Adam Bujak

1998

Zamki. Kresowe strażnice Rzeczypospolitej miniatura

Adam Bujak

1998

Łańcut. Zamek, Powozownia, Park

Adam Bujak

2006

Łańcut. Zamek, Powozownia, Park miniatura

Adam Bujak

2006

Łańcut. Zamek, Powozownia, Park miniatura

Adam Bujak

2006

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót