Przewodnik Dolnośląskie

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Przewodnik Dolnośląskie

 • Liczba stron:

  420

 • Liczba zdjęć:

  ponad 330

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-063-7

 • EAN:

  9788375760637

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2010

 • Język:

  polski

Przewodnik Dolnośląskie

Krzysztof Bzowski  (tekst) | Michał Jurecki  (tekst) | Eliza Malawska-Kłusek  (tekst) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Przewodnik prowadzi czytelnika przez pełen zabytków i skarbów przyrody region Dolnego Śląska – od Wrocławia po malownicze sudeckie krajobrazy. Tematyczne trasy – szlakiem zamków i rezydencji, sanktuariów i klasztorów, przez przyrodnicze atrakcje – ułatwiają zaplanowanie wyprawy po tej bardzo ciekawej, a nie zawsze docenianej części Polski.
Pomocą dla turysty są też liczna mapy i plany oraz informacje praktyczne.


Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Cezary Rudziński, Globtroter Info, Kurier 365 10-12-2012 09:17

BOSZ: DOLNOŚLĄSKIE

 

Dolny Śląsk z mnóstwem znajdujących się na nim zabytków i ciekawych miejsc oraz obiektów, a także pięknymi krajobrazami i bogatą przyrodą, należy do najciekawszych regionów turystycznych Polski. Równocześnie, co słusznie zauważają autorzy przewodnika po nim:

 

„Wciąż wiele zagadek przeszłości pozostaje (na nim) nierozwiązanych, a sporo zabytków czeka na swoich odkrywców. I to właśnie w zwiedzaniu regionu jest najpiękniejsze”.

 

Podobnie jak inne przewodniki tej ciekawej serii Wydawnictwa BOSZ, także i ten prezentuje go w granicach obecnego województwa. Nie pokrywają się one jednak z historycznym obszarem Dolnego Śląska. Autorzy i wydawnictwo rozszerzyli więc ten przewodnik o Brzeg znajdujący się administracyjnie w woj. opolskim oraz o Bytom Odrzański, Zieloną Górę, Żagań z woj. lubuskiego. Pominęli natomiast miasto Nysę.

 

Uzasadnili to w ciekawie napisanym wstępie. Znalazły się w nim również krótkie informacje o przełomowych momentach w dziejach Dolnego Śląska podczas jego przynależności do kilku różnych państw. Roli kolonizacji prowadzonej przez tamtejszych książąt, zwłaszcza po wyludnieniu tego regionu w rezultacie najazdu tatarskiego w 1241 roku. Przy czym sprowadzanymi osadnikami byli nie tylko mieszkańcy zachodnich Niemiec, ale także Słowianie z sąsiednich Łużyc, a nawet specjaliści w zakresie górnictwa z Walonii.

 

I – przeskakuję o kilka wieków – diametralnej zmianie jaka w tym regionie zaszła w 1945 roku. Trochę szerzej historia Dolnego Śląska przedstawiona została w osobnym rozdziale. I to od pierwszych, potwierdzonych przez archeologów, śladów obecności na tych obszarach człowieka w okresie paleolitu (ponad 8 tys. lat p.n.e.) i neolitu (4-1,7 tys. lat p.n.e.) oraz budowy ufortyfikowanych grodów w okresie kultury łużyckiej (przełom III i II tysiąclecia p.n.).

 

Później zaś Scytów, Celtów, a podczas wędrówki ludów w IV-V w. n.e. Wenedów, Wandalów, Silingów i Hasdingów. Od VI w n.e. zaś Słowian. I pierwszej przynależności Dolnego Śląska do Polski około 990 roku. Szkoda, że brak kalendarium historycznego. Warto to uwzględnić w następnym wydaniu. W osobnych rozdziałach opisana została geografia regionu oraz jego świat zwierząt, roślin i ochrona środowiska.

 

Część przewodnikowa rozpoczyna się od proponowanych tras zwiedzania różnymi środkami przemieszczania się. Samochodowe to Szlak Cystersów i polski odcinek trans granicznej ( Czechy, Niemcy, Polska ) Via Sacra pokrywający się z Via Regia – europejskim pielgrzymkowym św. Jakuba. Piesze: Główny Szlak Sudecki, Międzynarodowy E-3, Zamków Piastowskich, Wygasłych wulkanów i św. Jakuba. Ponadto 6 szlaków rowerowych i ogólne informacje o szlakach konnych.

 

Osobny, 43 stronicowy rozdział, prezentuje Wrocław. W skrócie, ale dosyć dokładnie dzieje miasta, a następnie jego najważniejsze turystycznie części: Stare Miasto i jego okolice, Wzdłuż Odry, Ostrów Tumski, tereny zielone. Pozostałe ciekawe turystycznie miasta, miejsca i obiekty uwzględnione zostały, zgodnie z formułą tej serii przewodników, w układzie tematycznym.

 

Są to: „Miasta i miasteczka”; „Zamki, ruiny, fortece”; „Dwory, pałace, rezydencje”; „Klasztory i sanktuaria”; „Uzdrowiska i kurorty”, „Pod ziemią”, „Parki narodowe i krajobrazowe oraz inne atrakcje przyrodnicze”; „Inne atrakcje”. W rozdziałach tych generalnie zastosowano porządek alfabetyczny według nazw. Np. miasta i miasteczka od Bolesławca i Brzegu po Złotoryję i Żagań.

 

W pozostałych rozdziałach tematycznych uwzględniono te zamki, fortece, pałace, klasztory i sanktuaria itp. w miejscowościach, chyba tylko poza Twierdzą Kłodzką, nie omówionych wcześniej osobno. Są to krótkie, ale treściwe i ciekawie napisane informacje, przeważnie ze zdjęciami. Uwzględniono np. 15 zamków i fortec, 11 klasztorów i sanktuariów opisując równocześnie miejscowości w których się one znajdują. A także 17 pałaców, dworów i rezydencji, 12 uzdrowisk i kurortów oraz 21 parków narodowych, krajobrazowych, torfowisk i wodospadów.

 

Bardzo interesująco pomyślane zostały rozdziały: „Pod ziemią” i „Inne atrakcje”. W pierwszym z nich omówione dostępne dla turystów jaskinie, kopalnie złota i uranu, muzea górnicze, podziemia Gór Sowich oraz lochy pod miastami. W drugim natomiast Muzeum przemysłu i kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej; Muzeum Kargula i Pawlaka (bohaterów komedii „Sami swoi” z 1967 r.) w Lubomierzu; Domy Tyrolskie w Mysłakowicach; Były hitlerowski KL Gross-Rosen w Rogoźnicy i Stare zapory i elektrownie.

 

Na końcu są Informacje praktyczne i Indeks nazw miejscowości. Zaś w tekście przewodnika, podobnie jak w innych tej serii, ponad 330 kolorowych zdjęć oraz włamane w kolorowych ramkach informacje o charakterze ciekawostkowym.

 

Np. „Uniwersytet Wrocławski” (z trwającą ponad 3 wieki historią jego powstawania. Zgodę na jego założenie wydał w formie przywileju w 1505 r. czeski król Władysław Jagiellończyk, ale nie uzyskało to aprobaty papieża. W okresie kontrreformacji zabiegi jezuitów storpedowały protestanckie władze miasta. Pierwszy wydział powstał w 1702 roku, ale formalnie statut otrzymał uniwersytet dopiero w 1811 r.).

 

Sporo ciekawostek znajduje się również w innych informacjach tego typu: „Piastowie z bramy zamku brzeskiego”; „Pruskie Termopile” ( Bitwa pod Kamienna Górą w 1760 r podczas wojny 7-letniej, którą Prusacy sromotnie przegrali, ale dzięki umiejętnej propagandzie uznana ona została jako rzekomo bohaterski opór przeciwko Austriakom); „Kościoły Łaski” (protestanckie budowane w katolickim kraju);

 

„Czerwony baron” (o niemieckim pilocie, który podczas I wojny światowej zanim został zestrzelony, strącił 80 samolotów alianckich); „Day ut ia pobrusa a ti poziwai” ( Pierwsze zdanie zapisane, a przynajmniej tak zostało zrozumiane, po polsku w Księdze Henrykowskiej w 2 poł. XIII w.) i kilka innych.

 

Jest to więc przewodnik przydatny zarówno w trakcie przygotowywania się do wyjazdu w tamte strony i ich zwiedzania, jak i po prostu ciekawa lektura pozwalająca lepiej poznać przeszłość i współczesność Dolnego Śląska oraz jego najważniejsze atrakcje turystyczne.

 

DOLNOŚLĄSKIE. Przewodnik. Autorzy: Krzysztof Bzowski, Michał Jurecki, Eliza Malawska – Kłusek. Wydawnictwo BOSZ, wyd. I – Olszanica 2010, str. 415, cena 54 zł.

Tytuły powiązane:

Dolnośląskie

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Sudety

Andrzej Raj

2003

Sudety

Andrzej Raj

2003

Wrocław

Adam Hawałej

2002

Wrocław

Adam Hawałej

2002

aktualności

Nagroda Specjalna za podejmowanie tematów historycznie istotnych - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Kalendarzy ZoomArt 2019 ...

"Kalendarz Polska 100 lat" otrzymał Nagrodę Specjalną podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album poświęcony jest twórczości rysunkowej artysty, w której przejawiały się skrywane przez niego obsesje. W efekcie...

> więcej

Piotr Michałowski – malarz i rysownik, główny przedstawiciel romantyzmu w polskiej sztuce XIX wieku, a także...

> więcej

«powrót