Przewodnik Mazowsze

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Przewodnik Mazowsze

 • Liczba stron:

  372

 • Liczba zdjęć:

  335

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-099-6

 • EAN:

  9788375760996

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2010

 • Język:

  polski

Przewodnik Mazowsze

Przewodnik po Mazowszu, pełnego skarbów historii, kultury i przyrody niezwykłego regionu Polski, prowadzi czytelnika do miejsc, których ominąć nie można. Owiane legendami pola historycznych bitew, wiekowe zamki i pałace, zbiory muzealne, cuda natury i cała gama osobliwości w rodzaju lustra Twardowskiego czy jedynego w Polsce obrazu El Greca są magnesem dla każdego turysty. Dla zainteresowanych – szlaki tematyczne (sanktuaria, wielcy ludzie, natura i in.). Przewodnik bogato ilustrowany, zawiera także liczne mapy i informacje praktyczne. Projekt graficzny Tadeusz Nuckowski.
Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Cezary Rudziński, Globtroter Info, Kurier 365 10-12-2012 09:19

BOSZ: MAZOWSZE

 

Wiosna rozpoczęła się już na dobre, pora więc myśleć zarówno o wakacjach, jak i krótszych wycieczkach w bliższe i dalsze okolice. A w wyborze tras i miejsc pomagają przewodniki. Ciekawą ofertę przewodników po regionach i miastach Polski ma wydawnictwo BOSZ. Niektóre z nich już omawiałem, kilku nie chociaż ukazały się już jakiś czas temu.

 

Ale nadal są aktualne, np. „Gdańsk”, „Świętokrzyskie”, „Warmia i Mazury”, „Wielkopolska” czy „Mazowsze”. Przewodniki te różnią się od innych nie tylko wieloma szczegółami, ale przede wszystkim układem. Poza niewielkimi wyjątkami zawarte w nich informacje są w układzie tematycznym, a nie terytorialnym. W przypadku omawianego właśnie Mazowsza zaczyna się on od krótkiego rozdziału co o nim warto wiedzieć.

 

Autorzy zwracają uwagę, że obecne granice województwa mazowieckiego różnią się znacznie od historycznych tego regionu Polski. Znajduje się w nich bowiem także fragment Podlasia oraz niemal cała ziemia radomska. Z dawnego Księstwa Mazowieckiego do woj. łódzkiego przyłączono natomiast ziemie: rawską i łowicką, zaś do podlaskiego ziemie: łomżyńską i wiską.

 

Będąc największym obszarowo i pod względem liczby ludności z polskich województw, jest krainą niespójna cywilizacyjnie i kulturowo. Większa jego część jest słabo rozwinięta gospodarczo co, zauważają słusznie autorzy, dla turysty nie musi być wadą, lecz atutem. Konsekwencją tematycznego układu przewodnika są rozdziały merytoryczne.

 

Poza wyodrębnioną Warszawą z zarysem jej dziejów i kultury oraz prezentacją najważniejszych zespołów zabytkowych stolicy, placów i ulic, najpiękniejszych parków i ogrodów itp. inne uwzględnione miejscowości, miejsca, zabytki i obiekty w większości przedstawione zostały w rozdziałach tematycznych.To znajdziesz tylko na Mazowszu; Miasta, miasteczka i wsie; Sanktuaria Mazowsza; Zamki, pałace, dwory; Miejsca wielkich bitew; Sławni ludzie Mazowsza; Szlak Fryderyka Chopina; Bliżej natury oraz Pieszo i konno, rowerem kajakiem.

 

W pierwszym z nich autorzy przedstawili m.in. Teatr Stanisławowski w Łazienkach, Puszczę na granicy Warszawy, Szlak cudu nad Wisła, Redutę Napoleona w Modlinie, Skarby tysiącletniego Pułtuska, Szarżę konną nad Narwią, dawną stolicę Mazowsza czyli Płock i osobno legendarne Drzwi Płockie, Lustro Twardowskiego w Węgrowie, Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu itp.

 

W Miastach, miasteczkach i wsiach ciekawe miejsca dookoła stolicy oraz w poszczególnych częściach województwach. Sanktuaria – także warszawskie – w alfabetycznym układzie miejscowości. Zamki, pałace i dwory – najpierw książęce, następnie magnackie, wreszcie ciekawe według stylów architektonicznych, na końcu zaś wybrane dwory.

 

Sławni ludzie Mazowsza, to przybliżenie czytelnikowi miejsc z nimi związanych. Np. Reymontowskie Chlewiska, Wyprawa do Czarnolasu (Jan Kochanowski), Lipków pana Zagłoby, Kościuszkowskie Maciejowice, Przysucha Oskara Kolberga, Warka Kazimierza Pułaskiego, Sulejówek twórcy legionów, Czarodziej z ulicy Krochmalnej (Warszawa żydowska w twórczości Izaaka Bashevisa Singera), Gombrowiczowska Wsola i wiele innych.

 

Informacje są zwięzłe, poszczególnym miejscowościom, poza stolicą, autorzy poświęcili 1-2, rzadziej 3 strony, ale niekiedy omawiając 2-3 miejsca na jednej. Mocną stroną przewodnika, jak i całej tej serii są kolorowe zdjęcia (ponad 330), mapy i plany, informacje praktyczne oraz, oczywiście informacje merytoryczne. W tym kalendarium dziejów Mazowsza od V wieku n.e. do utworzenia w 1999 r. województwa w obecnych granicach.

 

A także niezliczone ciekawostki i fakty mało znane. Przykładów można przytoczyć wiele, ograniczę się do paru. * Zygmunt III Waza przenosząc siedzibę królewską do Warszawy, nie podniósł jej formalnie do rangi stolicy kraju. Zrobił to dopiero… car Rosji (i nie uznawany przez nas w tym charakterze król Polski, Aleksander I). * Głaz narzutowy z czerwonego granitu o wadze około 100 tys. ton i 17,7 metrowym obwodzie odkryty w 1985 r. i nazwany „Mazurem” przytoczony został przez lodowce z rejonu Wysp Alandzkich. * Kapela Praska – brązowy pomnik w prawobrzeżnej części stolicy zaczyna grać wybraną, ulubioną melodię, gdy na określony adres wyśle się SMS.

 

Mnóstwo krótkich ciekawostek znajduje się w rozmieszczonych w różnych częściach przewodnika kolorowych ramkach. Znowu tylko przykładowo wymienię: * Lustro Twardowskiego (W kościele Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.) * Najmniejszy domek w Warszawie. * Bursztynowe kadzidło ( Bursztyny wydobywano także z torfowisk na Kurpiach koło Kadzidła, a ich okruchy po obróbce mieszano z jałowcem i sypano do kościelnych kadzielnic.) * Cadyk Magid z Kozienic.

 

* Prekursor fantasy (Ernst A. Hoffman i jego dom w Płocku. Ten autor oper, bajek i baśni, m.in. „Dziadka do orzechów”, do której Piotr Czajkowski napisał słynny balet, miał polskie korzenie i żonę Polkę, znał nasz język, a do Płocka przeniesiono go karnie, gdyż będąc pruskim urzędnikiem rysował… karykatury zwierzchników.) * Wasyl Szujski. (Car moskiewski, od charakteru którego pochodzi polskie określenie szuja, zmarł na zesłaniu w Gostyninie, ale jego ciało przewieziono na Kreml, gdyż został… prawosławnym świętym.)

 

* Dawid z Płońska (Ben Gurion, twórca państwa Izrael). * Muzeum Gwizdka (W Gwizdałach k/ Łochowa, prawdopodobnie jedyne na świecie). * Rakietnicy Prądzyńskiego (Zastosowanie w Bitwie pod Olszynką Grochowską w 1831 r. nieznanej Rosjanom broni spowodowało popłoch w oddziałach gen. Dybicza i ich odwrót). Już na podstawie tych paru przykładów widać, że jest to książka ciekawa. Nie tylko do korzystania podczas zwiedzania, ale także po prostu do przeczytania.

 

MAZOWSZE. Przewodnik. Autorzy: Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Liliana Olchowik – Adamowska. Zdjęcia: Agnieszka i Włodek Bilińscy, Waldemar Panów, Zbigniew Panów, Maciej Pawluk. Wyd. BOSZ, wyd. I Olszanica 2010, str. 272, cena 49,90 zł.

Tytuły powiązane:

Mazowsze

Waldemar – PZ Studio Panów

2009

Museums of Warsaw. A guide

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea Warszawy. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2012

Warszawa

Jerzy Habdas

1999

Warszawa

Agnieszka i Włodek Bilińscy

2005

Warszawa miniatura

Jerzy Habdas

1999

Warszawa przedwczorajsza

Olgierd Budrewicz

2004

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach.

> więcej

Nowe wydanie niezwykłej urody albumu przedstawiającego współczesną Polskę z jej urokliwymi krajobrazami, zabytkami oraz...

> więcej

«powrót