Wertepy życia

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Wertepy życia

 • Liczba stron:

  374

 • Liczba zdjęć:

  80

 • Format:

  140 x 210 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-112-2

 • EAN:

  9788375761122

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2010

 • Język:

  polski

Wertepy życia

Stanisław Rusin  (autor)

Pełne humoru wspomnienia Stanisława Rusina – sportowca, narciarza, bieszczadzkiego pioniera, doskonała lektura na jesienne i zimowe wieczory.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

WALD, „Dziennik Polski”, 29 stycznia 2011, A18 01-01-1970 01:00

Literatura krajoznawcza to nie jest, literatura przewodnikowa tym bardziej, ale literatura górska, jak najbardziej.

 

Gdyby zaś ktoś nie chciał dać wiary skromnemu recenzentowi, powinien zaufać szefowi Centralnej Biblioteki Górskiej Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie Wiesławowi A. Wójcikowi, który oświadczył: - Znakomita lektura. Czytałem ją z zapartym tchem. Potoczysty styl, wspaniały język. I walor najważniejszy: jest w niej aura tych czasów, w których opisane zdarzenia się działy. To umiejętność nieczęsto spotykana i dlatego taka cenna. Świadectwo wybitnego krajoznawcy jest o tyle na miejscu, że książka, którą mam honor właśnie zachwalać, miała niedawno prezentację właśnie w COTG. I - co znowu podkreśla Wójcik - wzbudziła niespotykane zainteresowanie: wydawca dostarczył tyle egzemplarzy, ile zamawiano na podobne promocje, urządzane od 20 lat, i po raz pierwszy okazało się, że to o wiele za mało! Część uczestników wieczoru autorskiego musiała wyjść bez książki.

Ci, którym szczęście dopisało, są teraz górą: wspomnienia Stanisława Rusina to pyszna lektura. Począwszy od języka (jędrnego, gładkiego, soczystego i barwnego) poprzez tematykę (całożyciowe doświadczenia i przygody lwowiaka, zakopiańczyka, wrocławianina i osadnika bieszczadzkiego - narciarza, motocyklisty, inżyniera budowlanego, hodowcy bydła i nierogacizny, założyciela pierwszego w Polsce gospodarstwa agroturystycznego) po ów walor koronny: wyjątkowy weryzm relacji. A jeśli komuś mało, to - chronologicznie: Rusin urodzony w 1933 r. w Białymstoku, wychowany we Lwowie (ojciec był dyrektorem tamtejszych tramwajów i wiceprezesem legendarnej Pogoni), przeżył w 1939 r. najazd bolszewików, ewakuacje do Generalnego Gubernatorstwa, chudą i smutna okupację w Zakopanem, tzw. wyzwolenie tego miasta przez Armię Radziecką, szkolne lata w czasach stalinowskich, studia i pracę asystenta uczelnianego we Wrocławiu, występy narciarskie (także w kadrze narodowej!) i przeszło 40 lat w Dwerniczku w Bieszczadach. Wspomnienia obejmują wszystkie etapy jego życiorysu - a ponadto opis rodzinnych paranteli, sięgających… cara Rosji Aleksandra II (pradziadek), czeladnika ślusarskiego z Żarnówki pod Makowem Podhalańskim, który dzięki swej obrotności doszedł do pozycji przemysłowca na Ukrainie (dziadek), pułkownika RAF, kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego (ojciec), prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a (starał się o rękę ciotki) czy zgoła Brigitte Bardot (jej pierwszy mąż był zięciem owej ciotki). Ale - co tu dużo gadać! „Wertepy życia” przeczytać trzeba koniecznie. Opowiadania bowiem, pogrupowane w trzech częściach („Zaczęło się w Żarnówce”- o koligacjach; „Spowiedź szpicyfindra” - czasy lwowskie, zakopiańskie i wrocławskie; „Od Otyru wiater wieje…” - etap bieszczadzki), to cudowna całość, jako żywo przywodząca wspomnienie niegdysiejszych gawęd, snutych wieczorem przy ognisku lub kominku górskiego schroniska.

 

Piękna rzecz, naprawdę!

Tytuły powiązane:

Bieszczadzki Park Narodowy

Tadeusz Budziński

1996

Bruegel. The Mill and the Cross

Michael Francis Gibson

2010

Narciarstwo od amatorów do zawodowców

Marcin Szafrański

2011

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót