Przemyśl

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Przemyśl

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-57-2

 • EAN:

  9788387730574

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-niemiecki

Przemyśl

Marek Horwat  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Sabine Lipiński  (tłum.) | Krzysztof Lipiński  (tłum.)

Przemyśl, miasto o ponad 1000-letniej historii, położone malowniczo na wzgórzach nad Sanem wypełnia dziewiąty już album z serii Bosz Polska. Bogactwo architektury i zabytków Przemyśla gwarantuje różnorodność i bogactwo prezentowanych w albumie fotografii. Wieże kościołów wychylające się znad kamieniczek Starego Miasta, opływająca miasto rzeka, pełen uroku przemyski rynek, katedra i kazimierzowski zamek na wzgórzu – wszystko to sprawia, że ten, kto raz zobaczy Przemyśl, pozostaje pod wrażeniem tego wielokulturowego, niezwykłego miasta. Taki też jest Przemyśl na fotografiach Marka Horwata, o takim Przemyślu pisze w eseistycznym wstępie Olgierd Budrewicz, który zachęca do odwiedzenia miasta nad Sanem, kończąc grą słów „To propozycja. Przemyśl ją”.

Fragment wstępu:

Zawsze trochę mnie dziwiło, że z końca na koniec Polski – ze Szczecina do Przemyśla – jest tak daleko jak z Warszawy do Wiednia. W wyniku następstw drugiej wojny, piastowski niegdyś Szczecin znalazł się znowu w granicach Polski, a Przemyśl przemieścił się na peryferie państwa, odcięty teraz granicą od pobliskiego Lwowa.
Miasto, położone malowniczo nad Sanem, istnieje ponad tysiąc lat, a nie było to nigdy istnienie łatwe i spokojne. Specyficzne usytuowanie geograficzne wpłynęło na jego wielokulturowy i wielonarodowy charakter. Co najmniej od X wieku władcy Polski, Rusi i Węgier zabiegali o włączenie Przemyśla do swojej strefy wpływów. Przez wieki, obok najliczniej reprezentowanych Polaków, Rusinów i Niemców, mieszkali tutaj również Czesi, Ormianie i Żydzi. Do dziś Przemyśl to bogactwo w różnorodności. Tu znajduje się stolica Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego, obok zaś wznoszą się wieże rzymskokatolickiej katedry.
Miasto zajmuje strategiczną pozycję, docenianą przez polityków i wojskowych niejednego kraju. Stąd liczne konflikty i walki o zdobycie tego grodu – z Turkami, Tatrami, Szwedami, Niemcami, Rosjanami, Austriakami.
Wichry dziejowe przewiały Przemyśl dość dokładnie. Już w XVI wieku wzniesiono obronne baszty. W wieku XIX, za sprawą Austriaków, miasto stało się prawdziwą fortecą. W latach pierwszej wojny było dwukrotnie oblegane, zacięcie atakowane i bohatersko bronione – historycy porównywali wtedy Przemyśl do Verdun. Pozostałością po tej militarnej historii miasta, są unikatowe w skali europejskiej, przemyskie forty, resztki potężnego systemu umocnień, które jeszcze dziś można oglądać w samym Przemyślu i jego najbliższej okolicy. W czasie drugiej wojny miasto poniosło poważne straty, sięgające trzydziestu procent substancji materialnej.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Janusz Drzewucki, „Rzeczpospolita”, nr 243 (6623) z 17 października 2003 r. 01-01-1970 01:00

LEKTURY PODRÓŻNIKA

 

Przemyśl to sobie

 

Nie ulega wątpliwości, że Przemyśl należy do najpiękniejszych polskich miast. Przemyski rynek urodą dorównuje rynkowi w Chełmnie, a widok z brzegu Sanu na Przemyśl jest równie oszałamiający jak panorama Sandomierza z drugiej strony Wisły. Przekonują o tym wysmakowane fotografie Marka Horwata zamieszczone w albumie „Przemyśl”, wydanym w serii „Polska”. Kiedy Przemyśl powstał, Bóg jeden raczy wiedzieć. Jego nazwa pojawia się co prawda w latopisie Nestora z 981 roku i w kronikach Jana Długosza, tyle tylko, że Długosz, pisząc o Przemyślu, powoływał się na legendę, jakoby miasto założył książę Przemysław w VII wieku! Faktem jest, że przez wieki Przemyśl znajdował się na szlaku handlowym, stanowił wielonarodowościowy tygiel. Oprócz Polaków i Rusinów mieszkali tu Niemcy i Czesi, Ormianie i Żydzi. Dzisiaj leży na krańcu Rzeczpospolitej i wydaje się nieco zapomniany. Całkiem zresztą niesłusznie, bo jest się czym zachwycać. Na fotografiach Horwata, opatrzonych fachowym komentarzem Olgierda Budrewicza, podziwiamy bazylikę archikatedralną z przylegającą do niej kaplicą grobową rodziny Fredrów i wysmukłą dzwonnicą, kościoły Karmelitów, Reformatów, Franciszkanów oraz stojący obok kościół Jezuitów będący dzisiaj katedrą bizantyńsko-ukraińską (Przemyśl jest stolicą Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego). Ponadto: cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny na Wilczu, cerkiew przy klasztorze bazylianów, Pałac Biskupi, Muzeum Diecezjalne w dawnym kolegium jezuickim, Wieżę Zegarową, klasztor ss. karmelitanek bosych, Zamek Kazimierzowski, gdzie ma swoją siedzibę słynny teatr amatorski Fredreum. Nie mówiąc już o okolicach Przemyśla, czyli o fortach w Orzechowicach i Siedliskach, o zamku Hieronima Lubomirskiego w Bakończycach i o zamku w Krasiczynie. Na końcu albumu dwie perełki architektury: Kalwaria Pacławska i cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. O tym, czym Przemyśl był i czym jest, sporo mówią zamieszczone w albumie cytaty z Jana Pawła II, abp. Józefa Michalika, Zbigniewa Brzezińskiego oraz fragmenty wierszy Grzegorza z Sambora, Adriany Szymańskiej, Adama Ziemianina i Leszka Długosza. Dokąd się wybrać? Przemyśl to sobie!

Tytuły powiązane:

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

1997

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

2004

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

2007

Jarosław i okolice miniatura

Tadeusz Budziński

2007

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Józefa Kostek

2008

Podkarpacie

Mariusz Wideryński

2010

Przemyśl

Adam Bujak

2009

Przemyśl

Marek Horwat

2002

Przemyśl i Pogórze Przemyskie

Stanisław Kryciński

Przewodnik Podkarpackie

Stanisław Kłos

2005

San

Tadeusz Budziński

2003

aktualności

Maria Anna Potocka "150 lat malarstwa polskiego" spotkanie autorskie 12 grudnia 2019r

Wydawnictwo BOSZ oraz MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art zapraszają na spotkanie promujące...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Piłsudski” to kolejny po „Paderewskim” i „Mościckim” tom w serii poświęconej wybitnym politykom II...

> więcej

Wybór najważniejszych prac malarskich Józefa Pankiewicza, którego dzieła znajdują się w największych polskich...

> więcej

«powrót