Przemyśl

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Przemyśl

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-57-2

 • EAN:

  9788387730574

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2002

 • Język:

  polsko-niemiecki

Przemyśl

Marek Horwat  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Sabine Lipiński  (tłum.) | Krzysztof Lipiński  (tłum.)

Przemyśl, miasto o ponad 1000-letniej historii, położone malowniczo na wzgórzach nad Sanem wypełnia dziewiąty już album z serii Bosz Polska. Bogactwo architektury i zabytków Przemyśla gwarantuje różnorodność i bogactwo prezentowanych w albumie fotografii. Wieże kościołów wychylające się znad kamieniczek Starego Miasta, opływająca miasto rzeka, pełen uroku przemyski rynek, katedra i kazimierzowski zamek na wzgórzu – wszystko to sprawia, że ten, kto raz zobaczy Przemyśl, pozostaje pod wrażeniem tego wielokulturowego, niezwykłego miasta. Taki też jest Przemyśl na fotografiach Marka Horwata, o takim Przemyślu pisze w eseistycznym wstępie Olgierd Budrewicz, który zachęca do odwiedzenia miasta nad Sanem, kończąc grą słów „To propozycja. Przemyśl ją”.

Fragment wstępu:

Zawsze trochę mnie dziwiło, że z końca na koniec Polski – ze Szczecina do Przemyśla – jest tak daleko jak z Warszawy do Wiednia. W wyniku następstw drugiej wojny, piastowski niegdyś Szczecin znalazł się znowu w granicach Polski, a Przemyśl przemieścił się na peryferie państwa, odcięty teraz granicą od pobliskiego Lwowa.
Miasto, położone malowniczo nad Sanem, istnieje ponad tysiąc lat, a nie było to nigdy istnienie łatwe i spokojne. Specyficzne usytuowanie geograficzne wpłynęło na jego wielokulturowy i wielonarodowy charakter. Co najmniej od X wieku władcy Polski, Rusi i Węgier zabiegali o włączenie Przemyśla do swojej strefy wpływów. Przez wieki, obok najliczniej reprezentowanych Polaków, Rusinów i Niemców, mieszkali tutaj również Czesi, Ormianie i Żydzi. Do dziś Przemyśl to bogactwo w różnorodności. Tu znajduje się stolica Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego, obok zaś wznoszą się wieże rzymskokatolickiej katedry.
Miasto zajmuje strategiczną pozycję, docenianą przez polityków i wojskowych niejednego kraju. Stąd liczne konflikty i walki o zdobycie tego grodu – z Turkami, Tatrami, Szwedami, Niemcami, Rosjanami, Austriakami.
Wichry dziejowe przewiały Przemyśl dość dokładnie. Już w XVI wieku wzniesiono obronne baszty. W wieku XIX, za sprawą Austriaków, miasto stało się prawdziwą fortecą. W latach pierwszej wojny było dwukrotnie oblegane, zacięcie atakowane i bohatersko bronione – historycy porównywali wtedy Przemyśl do Verdun. Pozostałością po tej militarnej historii miasta, są unikatowe w skali europejskiej, przemyskie forty, resztki potężnego systemu umocnień, które jeszcze dziś można oglądać w samym Przemyślu i jego najbliższej okolicy. W czasie drugiej wojny miasto poniosło poważne straty, sięgające trzydziestu procent substancji materialnej.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Janusz Drzewucki, „Rzeczpospolita”, nr 243 (6623) z 17 października 2003 r. 01-01-1970 01:00

LEKTURY PODRÓŻNIKA

 

Przemyśl to sobie

 

Nie ulega wątpliwości, że Przemyśl należy do najpiękniejszych polskich miast. Przemyski rynek urodą dorównuje rynkowi w Chełmnie, a widok z brzegu Sanu na Przemyśl jest równie oszałamiający jak panorama Sandomierza z drugiej strony Wisły. Przekonują o tym wysmakowane fotografie Marka Horwata zamieszczone w albumie „Przemyśl”, wydanym w serii „Polska”. Kiedy Przemyśl powstał, Bóg jeden raczy wiedzieć. Jego nazwa pojawia się co prawda w latopisie Nestora z 981 roku i w kronikach Jana Długosza, tyle tylko, że Długosz, pisząc o Przemyślu, powoływał się na legendę, jakoby miasto założył książę Przemysław w VII wieku! Faktem jest, że przez wieki Przemyśl znajdował się na szlaku handlowym, stanowił wielonarodowościowy tygiel. Oprócz Polaków i Rusinów mieszkali tu Niemcy i Czesi, Ormianie i Żydzi. Dzisiaj leży na krańcu Rzeczpospolitej i wydaje się nieco zapomniany. Całkiem zresztą niesłusznie, bo jest się czym zachwycać. Na fotografiach Horwata, opatrzonych fachowym komentarzem Olgierda Budrewicza, podziwiamy bazylikę archikatedralną z przylegającą do niej kaplicą grobową rodziny Fredrów i wysmukłą dzwonnicą, kościoły Karmelitów, Reformatów, Franciszkanów oraz stojący obok kościół Jezuitów będący dzisiaj katedrą bizantyńsko-ukraińską (Przemyśl jest stolicą Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego). Ponadto: cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny na Wilczu, cerkiew przy klasztorze bazylianów, Pałac Biskupi, Muzeum Diecezjalne w dawnym kolegium jezuickim, Wieżę Zegarową, klasztor ss. karmelitanek bosych, Zamek Kazimierzowski, gdzie ma swoją siedzibę słynny teatr amatorski Fredreum. Nie mówiąc już o okolicach Przemyśla, czyli o fortach w Orzechowicach i Siedliskach, o zamku Hieronima Lubomirskiego w Bakończycach i o zamku w Krasiczynie. Na końcu albumu dwie perełki architektury: Kalwaria Pacławska i cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. O tym, czym Przemyśl był i czym jest, sporo mówią zamieszczone w albumie cytaty z Jana Pawła II, abp. Józefa Michalika, Zbigniewa Brzezińskiego oraz fragmenty wierszy Grzegorza z Sambora, Adriany Szymańskiej, Adama Ziemianina i Leszka Długosza. Dokąd się wybrać? Przemyśl to sobie!

Tytuły powiązane:

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

1997

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

2004

Jarosław i okolice

Tadeusz Budziński

2007

Jarosław i okolice miniatura

Tadeusz Budziński

2007

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Józefa Kostek

2008

Podkarpacie

Mariusz Wideryński

2010

Przemyśl

Adam Bujak

2009

Przemyśl

Marek Horwat

2002

Przemyśl i Pogórze Przemyskie

Stanisław Kryciński

Przewodnik Podkarpackie

Stanisław Kłos

2005

San

Tadeusz Budziński

2003

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót