Szable świata

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę

DZIAŁ: HISTORIA

 • Tytuł oryginalny:

  Szable świata

 • Liczba stron:

  264

 • Liczba zdjęć:

  281 rysunków

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-11-12033-4

 • EAN:

  9788311120334

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

Szable świata

Wojciech Zabłocki  (autor) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

Książka poświęcona jest szablom wielu państw i narodów. Wśród analizowanych egzemplarzy pojawiają się rosyjskie, węgierskie, armeńskie, mołdawskie, tureckie, arabskie, perskie, mongolskie, szwajcarskie, niemieckie, włoskie i oczywiście polskie.

Dotychczasowe klasyfikacje tej broni opierały się na wyglądzie zewnętrznym i dekorze, pomijając fakt, że szabla była skonstruowana głównie do walki. Dlatego też opracowanie Wojciecha Zabłockiego określa zasadnicze typy szabel bojowych przede wszystkim na podstawie ich charakterystycznych cech funkcjonalno-konstrukcyjnych; dekor pomaga tylko w umiejscowieniu ich w czasie i przestrzeni. Obok omówienia wyników wieloletnich badań własnych, autor dokonuje rekonstrukcji techniki władania różnymi typami szabel.

Pierwsza część opracowania obejmuje zarys historyczny (przegląd dawnych traktatów i regulaminów szpadzistów) oraz analizę działań szermierczych. W drugiej natomiast omówiono ogólne typy szabel, by następnie przejść do systematycznej prezentacji poszczególnych egzemplarzy.

Książka bogato ilustrowana oryginalnymi rysunkami autora.

Wojciech Zabłocki – jest z wykształcenia architektem (absolwent AGH), profesorem z bogatym dorobkiem akademickim, znawcą architektury sportowej. Jednocześnie przez długie lata zawodowo uprawiał sport: był szermierzem specjalizującym się w szabli. Wziął udział w czterech igrzyskach olimpijskich, zdobywając trzy medale. Na swoim koncie ma ponadto dziewięć medali mistrzostw świata i pięć tytułów mistrza Polski. Laureat wielu nagród i wyróżnień za dokonania sportowe i architektoniczne. Ceniony kolekcjoner oraz znawca starej broni.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

„Villa”, nr 10 (92), str. 92 10-12-2012 01:00

Wojciech Zabłocki jest architektem, ale trzeba wspomnieć, że zdobył trzy medale olimpijskie, dziewięć medali w mistrzostwach świata i pięciokrotnie tytuł mistrza Polski w szermierce. Ma więc doskonałe kwalifikacje, żeby pisać o szablach i fechtunku. Przygotowany wspólnie przez wydawnictwa BOSZ i Bellona album zawiera analizę różnych typów szabli m.in. polskich, rosyjskich, węgierskich, szwajcarskich, tureckich, włoskich. Autor zastosował podział według cech konstrukcyjnych, przygotował też część o technikach szpadzistów, odtwarzanych pracowicie na podstawie dawnych traktatów i regulaminów.

 

Bosz/Bellona, twarda okładka, 264 strony, wymiary 210x280 mm, cena 59 zł

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach.

> więcej

Nowe wydanie niezwykłej urody albumu przedstawiającego współczesną Polskę z jej urokliwymi krajobrazami, zabytkami oraz...

> więcej

«powrót