Sudety

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Sudety

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-66-1

 • EAN:

  9788387730666

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2003

 • Język:

  polsko-angielski

Sudety

Andrzej Raj  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Sudety – niezwykłe pejzaże Karkonoszy, bajkowe formy skalne Gór Stołowych, lasy i unikatowa przyroda, malownicze ruiny zamków i zabytkowa architektura uzdrowisk – to wszystko utrwalił na swoich zdjęciach Andrzej Raj, Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.


Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Małgorzata Matuszewska, „Gazeta Wyborcza” (Wrocław) 07-08-2003 01:00

Sudety na fotografiach Andrzej Raja są oszałamiającą krainą czerwonych i pomarańczowych zachodów słońca, mglistych poranków, zasypanych śniegiem drzew. A las Gór Stołowych wygląda tak, jakby fotograf podążył śladem Toma Bombadila z opowieści J.R.R. Tolkiena i spóźnił się tylko o mały krok. Artysta fotografował góry o świcie, o różnych porach roku. Mam wrażenie, że nie umknął mu żaden szczegół. Niekiedy bohaterem jego zdjęcia jest drzewo na torfowisku, kiedy indziej łagodność Sudetów podkreśla malownicza łąka lub łuskiewnik różowy, który z bardzo bliska „pozował„ do zdjęcia. Piękne fotografie (oprócz Śnieżki czy Książa są pokazane nieco mniej znane turystom zakątki, jak Kochanów czy Głazy Krasnoludków) opisane są m.in. cytatami z Gerharta Hauptmanna, laureata Nagrody Nobla mieszkającego w obecnym Jagniątkowie, Tadeusza Różewicza, Izabeli Czartoryskiej. Szkoda tylko, że w albumie nie znalazła się nota o autorze zdjęć.

Tytuły powiązane:

Dolnośląskie

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Dolnośląskie miniatura

Olgierd Budrewicz

2007

Polskie góry w fotografiach

Piotr Cieśla

2007

Przewodnik Dolnośląskie

Krzysztof Bzowski

2010

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album pokazuje wspaniałą twórczość Zofii Stryjeńskiej z wyróżniającą ją dynamiką ujęć, wielobarwnością,...

> więcej

Minialbum zawiera blisko 60 prac Józefa Mroszczaka, jednego z najznakomitszych przedstawicieli grafiki plakatowej, twórcy...

> więcej

«powrót