1000 muzeów w Polsce. Przewodnik

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  1000 muzeów w Polsce. Przewodnik

 • Liczba stron:

  1104

 • Liczba zdjęć:

  ponad 2100

 • Format:

  120 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-134-4

 • EAN:

  9788375761344

 • Oprawa:

  zintegrowana

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

1000 muzeów w Polsce. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Przewodnik „1000 muzeów w Polsce” to kompendium wiedzy o działających w Polsce muzeach wszelkiego rodzaju – od narodowych, okręgowych i regionalnych po prywatne i społeczne. Każda nota o muzeum zawiera dane teleadresowe, informacje o historii, zbiorach, stałych ekspozycjach oraz działalności dodatkowej. Przewodnik bogato ilustrowany, zawiera także indeks nazwisk oraz indeks muzeów według kategorii zbiorów.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Cezary Rudziński, Globtroter Info, Kurier 365 07-11-2011 10:59

1000 muzeów

 

O cennych zbiorach i skarbach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i zapewne paru innych, przynajmniej słyszeli, a przynajmniej powinni słyszeć, jeżeli nawet w nich nigdy nie byli, nawet absolwenci szkół podstawowych. Podobnie jak o Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie czy Pałacu Wilanowskim.

 

Muzeów mamy jednak o wiele więcej. Przy czym również takich o których, a nawet o miejscowościach w których znajdują się one, wie niewiele osób. Ilu bowiem rodaków przynajmniej słyszało o Gwoźnicy Górnej w woj. podkarpackim i znajdującym się w niej Muzeum biograficznym Juliana Przybosia?

 

O Grabonogu w woj. wielkopolskim i tamtejszym Muzeum im. bł. Edmunda Bojanowskiego? O Holi w woj. lubelskim i jej skansenie? O Jaraczu w woj. wielkopolskim i tamtejszym Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego?

 

Czy o Iwkowej w woj. małopolskim i Muzeum im. ks. Jana Piechoty w niej? A nawet o muzeum Celestat w Krakowie? A o nich wszystkich i jeszcze tysiącu innych można dowiedzieć się, i to bardzo dużo, z wydanego właśnie przez BOSZ przewodnika „1000 muzeów w Polsce”.

 

Wydanego pięknie, z ponad 2 tysiącami kolorowych zdjęć, a przede wszystkim mnóstwem kompetentnych informacji. Układ tego przewodnika w pierwszym momencie trochę zaskakuje. Zaczyna się on bowiem od Alwerni w woj. małopolskim i prezentacji tamtejszego Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa im. Zbigniewa Gęsikowskiego, a kończy na Żywcu i jego Muzeum Miejskim.

 

Ale wystarczy przejrzeć ten obszerny tom i chwilę zastanowić się, aby dojść do wniosku, że autorka oraz wydawnictwo przyjęły jasny i przejrzysty sposób prezentacji muzeów w Polsce w alfabetycznej kolejności nazw miejscowości, a w nich wszystkich rodzajów muzeów, także w alfabetycznej kolejności ich oficjalnych nazw.

 

I tak np. w Krakowie najpierw przeczytamy o Aptece pod Orłem, na koniec zaś o Żydowskim Muzeum Galicja. Podobnie w Warszawie zaczniemy od Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, aby blisko 90 stron dalej trafić na Zamek Królewski w Warszawie. Każdemu muzeum niezależnie od jego rangi poświęcono jedną stronę, z reguły z dwiema fotografiami. Wyjątków od tej zasady jest niewiele, dotyczą tylko placówek o szczególnie bogatych lub ciekawych zbiorach, na prezentacje których przeznaczono po 2 strony.

 

Dotyczy to Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu; Centrum Naukowego Kopernik w stolicy; Muzeów: Archeologicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego, Militariów we Wrocławiu, Tatrzańskiego w Zakopanem; Pałaców: Łazienkowskiego i Wilanowskiego w Warszawie; Zamków: w Krakowie, Malborku, Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. I to już chyba wszystko.

 

Poszczególne placówki zaprezentowano poczynając od wykazów stosowanych skrótów kategorii ich zbiorów, a bywa ich niekiedy wiele, umieszczonych zawsze z lewej strony szpalty. Następnie, po nazwie miejscowości, określenie województwa w którym ona się znajduje, jej dokładny adres, także e-mailowy, nr telefonu, strona internetowa.

 

Ponadto krótka historia: kiedy placówka powstała i jest czynna, do kogo należy, co posiada w zbiorach – w podkreśleniem pozycji najciekawszych lub najcenniejszych, ekspozycje stałe, czasowe, krótko o działalności, także pozamuzealnej, prowadzonych badaniach, wydawnictwach itp.

 

Pominięć, ale nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, znalazłem niewiele. Z muzeów, w których byłem ostatnio brak np. Maleńca ( woj. świętokrzyskie ) i tamtejszego muzeum – zabytkowego Zakładu Hutniczego dawnego Staropolskiego Zagłębia. Ale sądzę, że to raczej wyjątek.

 

Wszystko w opisywanych placówkach jest „w pigułce” aby czytelnik od razu mógł dowiedzieć się co jest w nich najważniejsze oraz zainteresować się nim. Na prezentację muzeów w Polsce przeznaczono – bagatela ! – 1066 stron.

 

Tom zamyka obszerny Indeks muzeów według kategorii ich zbiorów oraz Indeks nazwisk: artystów, których dzieła wymieniono w tym przewodniku oraz ludzi którym poświęcono placówki lub zbiory. W sumie świetny, wartościowy i bardzo potrzebny przewodnik. A przy tym – podkreślę jeszcze raz – pięknie wydany poczynając od obu okładek i grzbietu.

 

1000 MUZEÓW W POLSCE. Przewodnik, koncepcja, teksty, wybór zdjęć i redakcja naukowa Dorota Folga-Januszewska. Wydawnictwo BOSZ, wyd. I, Olszanica 2011, str. 1104, cena 119 zł.

+

Dziennik Polski, 17.09.2011 17-09-2011 00:00

56 z 1000

Wydawnictwo BOSZ opublikowało imponujący katalog polskich muzeów. Zastanawiam się, ilu z naszych Czytelników potrafiłoby podać dokładną liczbę krakowskich muzeów? Śpieszę więc z wyjaśnieniem -jest ich 56.

 

W każdym razie tyle znalazło się w opublikowanym przez Wydawnictwo BOSZ katalogu „1000 muzeów w Polsce”, opracowanym przez Dorotę Folgę-Januszewską. Jak pisze autorka pięknie wydanej książki, liczba 1000 nie wyczerpuje zapewne tematu. „Ile dokładnie jest tych instytucji - nie wiadomo, jak komórki żywego organizmu - powstają i giną” - stwierdza we wstępie. Liczba 1000 jest więc umowna, ale i - imponująca. Podobnie jak liczba 20 milionów - bo na tyle autorka szacuje ilość przechowywanych w Polsce muzealiów.

Tradycje muzealnictwa w Polsce sięgają roku... 1120. W spisanej właśnie mniej więcej wtedy „Kronice” czeskiego mnicha Kosmasa pojawia się informacja o bogatym skarbcu katedry gnieźnieńskiej. Znacznie bardziej precyzyjne są informacje z epoki nowożytnej... W 1802 r. w Puławach księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze w świecie muzeum historyczne. Książka Doroty Folgi-Januszewskiej to znakomity poradnik, przydatny przy planowaniu wycieczek.

+

Wojtek Duch, portal historia.org.pl 17-09-2011 00:00

Wydawnictwo Bosz nieprzypadkowo słynie jako wydawca książek o najwyższej jakości zarówno pod względem formy jak i treści. Czy przewodnik 1000 muzeów w Polsce potwierdzi tę opinię?

 

Forma

Przewodnik 1000 muzeów w Polsce to ponad 1000 zszytych kredowych stron. Na każde muzeum autorzy przeznaczyli od 1 do 2 stron, na których oprócz krótkiej notki o muzeum umieszczono przynajmniej dwa zdjęcia. Układ notki został sprytnie pomyślany. Z reguły to kilka akapitów wg kolejności: historia muzeum, ekspozycja stała i działalność edukacyjna. Wszystkie fotografie są wysokiej jakości i co ważne zawierają aktualne wizerunku opisywanych placówek. Przykładem może być Muzeum Armii Krajowej. Jego zdjęcie pochodzi co najwyżej sprzed kilkunastu tygodni. Szkoda jednak, że autorzy zrezygnowali - i to świadomie - z podpisów pod zdjęciami. Książkę, „czuć w ręku”, bo dzięki swojej objętości waży grubo ponad kilogram. Każdy rozdział przewodnika zawiera strony o innym, ciepłym kolorze. Dzięki czemu książka jest kolorowa i przyjemna dla oka. Zastrzeżenie można mieć do okładki, gdyż można ją łatwo złamać (sam testowałem - niestety). Pozostaje wówczas wzdłuż przełamania brzydka bruzda. Znacznie lepszym pomysłem byłoby zastosowanie bardziej plastycznego materiału pokrytego np. folią. Przy następnej edycji dobrym pomysłem byłoby dodanie zakładki w postaci tasiemki.

Treść

Atutem tego przewodnika jest przede wszystkim jego kompletność. Autorzy nie skupili się tylko na znanych i dużych muzeach, ale sięgnęli również po regionalne placówki, a nawet małe izby pamięci i zrobili to z benedyktyńską dokładnością.  Znajdują się tam zarówno plejada krakowskich placówek jak i Muzeum Lachów Sądeckich w małym Podegrodziu. Moje próby znalezienia luk w placówkach zawartych w 1000 muzeach w Polsce spełzły na niczym. Kolejnym atutem tego przewodnika jest aktualność informacji w nim zawartych. Posłużę się kolejny raz krakowskim przykładem, gdyż jest mi on doskonale znany. Otóż jego autorzy zauważyli, że w czerwcu tego roku nastąpiła zmiana stałej ekspozycji muzeum przy ul. Pomorskiej. Pokazuje to, że musiano do samego końca procesu wydawania książki aktualizować zawarte w nim informacje. Pamiętano także o muzeach w budowie jak warszawskie Muzeum Żydów Polskich. Duża w tym zasługa studentów Katedry Sztuki, Teorii i Muzeologii Współczesnej Instytutu Historii UKSW, dla których zamieszczono podziękowania w książce. Pozostaje mieć nadzieje, że książka doczeka się kolejnych uaktualnionych wydań.

Układ treści

Przewodnik jest znakomicie zorganizowany i czytelny, co w tego typu wydawnictwach jest bardzo ważną cechą. Dobrym pomysłem jest alfabetyczny - wg nazw miejscowości - układ treści. Czytelnik w mig może sprawdzić, czy w danej miejscowości znajduje się ciekawe muzeum. Muzea w zakresie danej miejscowości również ułożone są wg liter alfabetu. Szczegółowo koncepcję opisu wyjaśniono w nocie redakcyjnej.

Przy każdym muzeum skrótowo oznaczono jakiego rodzaju zbiory prezentuje. Dzięki temu powstał na końcu indeks tematyczny muzeów. Pomysł bardzo użyteczny. Jeśli ktoś fascynuje się dajmy na to archeologią korzystając z indeksu w mig znajdzie wszystkie muzea w Polsce mające w swoich zbiorach eksponaty o takiej tematyce.

Łyżka dziegciu

Spoza drobnych wad wymienionych wcześniej jedna jest bardziej poważna i warta osobnego akapitu. Mowa o cenie. Książka kosztuje, aż 119 zł (Przewodnik został również wydany w języku angielskim, ale tu cena jest jeszcze wyższa i wynosi 140 zł. Być może koszty tłumaczenia podbiły cenę o 20 zł.). To prawda, że przewodnik jest przepięknie wydany i aktualny, ale czy cena jest adekwatna do jego zawartości? Do jakości i tytanicznej pracy autorów na pewno tak. Jednak pozostaje pewien szkopuł. Wszystkie informacje zawarte w książce można znaleźć w internecie, który jest sporym konkurentem dla tego przewodnika. Jest jednak jedno ale. Nigdzie nie znajdziemy wszystkich tych informacji w jednym miejscu[1].

Podsumowanie

Przewodnik 1000 muzeów w Polsce to pierwszy w Polsce zbiór wszystkich muzeów w naszym kraju, jaki ukazał się w druku. Pomysł bardzo prosty, ale jednocześnie czasochłonny. Zrealizowany naprawdę znakomicie, wręcz z rozmachem. Książkę można spokojnie polecić osobom lubiącym turystykę historyczną. Wówczas żadna placówka muzealna nie umknie ich uwadze. Jednak dla instytucji naukowych lub takich portali jak historia.org.pl to pozycja wręcz obowiązkowa. Na ponad 1000 kartek otrzymujemy fantastyczny zbiór kontaktów i adresów wszystkich muzeów w Polsce i to w jakim wydaniu.

Plus minus:


Plus:

·         jakość wydania (kredowy papier i szyte strony)
+ jasny i czytelny układ książki
+ aktualność informacji i zdjęć
+ dokładne potraktowanie tematu (kilkaset muzeów od małych do największych)
+ pomysłowy i pomocny indeks


Minus:


- cena
- łamliwa okładka (w przewodnikach z racji używania go w przeróżnych miejscach okładka powinna być „pancerna”)
- brak podpisów pod zdjęciami

 

Tytuł: 1000 muzeów w Polsce
Wydawca: Bosz
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 9788375761344
Strony: 1108
Okładka: miękka
Cena: ok. 119 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Tytuły powiązane:

1000 museums in Poland. Guide

Dorota Folga-Januszewska

2011

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Museums of Warsaw. A guide

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea Podkarpacia. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2013

Muzea polskie

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea Warszawy. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Józefa Kostek

2008

Polish Museums

Dorota Folga-Januszewska

2012

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce

Jan Święch

1999

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce miniatura

Jan Święch

1999

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót