Polska poetów i malarzy

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Polska poetów i malarzy

 • Liczba stron:

  480

 • Liczba zdjęć:

  176

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-121-4

 • EAN:

  9788375761214

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

Polska poetów i malarzy

Franciszek Ziejka  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

„Polska poetów i malarzy” to wyjątkowa książka w dorobku wybitnego historyka literatury, znawcy historii, literatury i kultury XIX wieku, prof. Franciszka Ziejki. Panorama najważniejszych tematów i motywów poezji XIX wieku ukazuje zmagania pisarzy w walce o zachowanie tożsamości narodowej, niepodległości ducha i odzyskanie upragnionej wolności. Polska ziemia, magia Wigilii, wiara w opiekę Matki Bożej – Królowej Polski, losy poetów-żołnierzy – już same tytuły poszczególnych rozdziałów wskazują na ważkie symbole i wartości tworzące ideowy horyzont naszych przodków. Uzupełnieniem pełnego faktów i interpretacji literatury, a zarazem doskonale napisanego tekstu są liczne reprodukcje dzieł najwybitniejszych polskich malarzy, powiązane tematycznie z przedstawianymi utworami i poruszanymi problemami.

Prof. Franciszek Ziejka – historyk literatury polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005 (pełnił też funkcje prorektora i dziekana Wydziału Filologicznego) członek Polskiej Akademii Umiejętności i polskiego PEN-Clubu, od 2005 roku przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, autor wielu publikacji naukowych, książek, artykułów, rozpraw. Laureat licznych nagród i odznaczeń polskich i zagranicznych, w tym doktoratów honoris causa, m.in. Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Rita Pagacz-Moczarska, „Alma Mater”, nr 142-143, str. 96-97 10-12-2012 09:01

WOKÓŁ POLSKICH SYMBOLI

 

Miłość do ojczyzny, sakralizacja polskiej ziemi, polski dom, język ojczysty, magia polskiej wigilii, kult Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – to tematy, z których prof. Franciszek Ziejka stworzył obszerną księgę zatytułowaną Polska poetów i malarzy. Z dziejów walki o tożsamość narodu w czasach niewoli. Liczący 486 stron tom ukazał się na początku listopada 2011 nakładem wydawnictwa BOSZ.

 

– Pomysł napisania książki zrodził się po 11 września 2000 roku. Tamtego dnia w Sali Pawła VI Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął delegacją z Uniwersytetu Jagiellońskiego, składająca się z ponad czterystu pracowników i studentów, która przybyła do niego w ramach obchodu jubileuszu 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej – opowiadał prof. Franciszek Ziejka podczas promocji tomu, zorganizowanej 5 listopada 2011 w ramach krakowskich Targów Książki. – Podczas audiencji, jako rektor UJ, zwróciłem się do papieża z uroczystym adresem. Jan Paweł II wygłosił wówczas przemówienie, w którym położył akcent na obowiązki, jakie spadają na nauczycieli akademickich, nie tylko w kwestii przekazywania wiedzy, ale także jeśli chodzi o kształtowanie zdrowego ducha patriotyzmu. Słowa te każdy z uczestników pielgrzymki odczytał z pewnością na swój własny sposób. Ja podjąłem wówczas zobowiązanie, że po zakończeniu urzędowania na stanowisku rektora spróbuję odpowiedzieć na apel papieża jako historyk literatury polskiej zajmujący się piśmiennictwem XIX wieku.

 

Dzieło jest efektem wieloletniej pracy profesora, wnikliwych badań i wielogodzinnych kwerend w Bibliotece Jagiellońskiej. Ma imponującą objętość. Autor jednak wciąż czuje niedosyt i we wstępie zaznacza, że książka nie wyczerpuje w całości zasygnalizowanego w podtytule zagadnienia. Dla osób znających profesora nie było więc zaskoczeniem, gdy podczas spotkania zakomunikował, ze ma w planach napisanie drugiego tomu! – Mam już sporo materiałów, dotyczących na przykład motywu polskiego chleba, który ma bardzo zróżnicowany obraz w polskiej literaturze. Jest to biały lub czerstwy chleb. Chleb, którego poszukują ludzie, i chleb, „za którym” udają się gdzieś na drugą półkulę. Ciekawym tematem są także polskie zaduszki, które stały się niezwykle popularnym motywem w poezji i w literaturze, i które również miały nie tylko aspekt religijny, ale także bardzo ważny aspekt narodowy – podkreślał prof. Franciszek Ziejka.

 

W wydanej właśnie księdze można natomiast przeczytać, miedzy innymi, jak ważnym symbolem miłości do ojczyzny dla Polaków w epoce rozbiorów była ziemia. Polscy tułacze, idąc na wygnanie, brali ze sobą woreczek z garścią rodzinnej ziemi, pochodzącej najczęściej z grobów przodków. Ta ziemia była dla nich skarbem, relikwią. Gdy nadchodził kres ich drogi, prosili towarzyszy niedoli o złożenie na ich sercu woreczka z tą ziemią lub o posypanie nią ich trumny, co miało stanowić symboliczny powrót do ziemi ojców.

 

W szczególny sposób opisana została tu także polska Wigilia. – Żaden naród nie wykształcił takiego zwyczaju wigilijnego, jaki posiadamy my, Polacy. Specjalne znaczenie w obrzędowości mają tu opłatek i puste miejsce przy stole, przy którym zasiadają wszyscy domownicy. Jak pisze Wincenty Pol, czasem zostawiano i trzy puste miejsca – dla zbłąkanego wędrowca oraz dla dwóch członków rodziny, którzy odeszli. Symbolicznie łamano się z nimi opłatkiem, by nawiązać wyjątkową więź, w nadziei, że wrócą – mówił autor.

 

Motyw powrotu właśnie w noc wigilijną pojawia się w literaturze dość często, bo wówczas znika między ludźmi nienawiść, mija złość. Wrogowie stają się przyjaciółmi…

 

Jest również w księdze jeden rozdział, który odbiega nieco od pozostałych, zatytułowany Poeci-żołnierze. Przywołanych w nim zostało kilkudziesięciu poetów, którzy za ojczyznę, za wolność zapłacili własnym życiem, ginąc z karabinem w ręku podczas powstania kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego lub na frontach pierwszej wojny światowej.

 

Niewątpliwą zaletą publikacji jest to, że zarówno formatem, jak i liczbą ilustracji przypomina bardziej album niż typowa książkę. Wzrok przyciąga ponad 260 reprodukcji obrazów pędzla takich mistrzów jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jacek Malczewski, Artur Grottger, Józef Chełmoński, Jan Stanisławski, Władysław Podkowiński, Leon Wyczółkowski, Juliusz Kossak, Julian Fałat, Ferdynand Ruszczyc i wielu, wielu innych.

 

– Gdy wraz z Urszulą Kozakowską-Zauchą dobierałyśmy te obrazy do tekstu profesora, byłyśmy zaskoczone, że dzieła malarskie, które nie powstawały przecież jako ilustracje do tej książki, pasują do niej w sposób idealny – podkreślała prowadząca spotkanie dr Joanna Kułakowska-Lis.

 

– To dlatego, że poeci i malarze prowadzą tu specyficzny dialog – akcentował prof. Ziejka. – Efektem specjalnym książki mogłaby być jeszcze dołączana do niej płyta z utworami muzycznymi, które wówczas powstały. Byłby to dodatkowy element, świadczący o współgraniu stuki polskiej w czasach niewoli.

 

Z płytą czy bez płyty – ten szczególny album będzie z pewnością doskonałym prezentem, który w wigilijny wieczór znajdzie się pod choinką w niejednym polskim domu.

Tytuły powiązane:

Polska

Adam Bujak

2009

Polska

Adam Bujak

2000

Polska etui

Adam Bujak

2009

Polska od morza do gór

Olgierd Budrewicz

2011

Polska w starej fotografii

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć

Daria Nałęcz

2012

Polska wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót