Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

Cena:

49.00 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

 • Liczba stron:

  78

 • Liczba zdjęć:

  12

 • Format:

  162 x 232 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-147-4

 • EAN:

  9788375761474

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

Krzysztof Droba  (autor) | Mieczysław Tomaszewski  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Książka jest wywiadem z Mieczysławem Tomaszewskim – muzykologiem, znawcą twórczości Fryderyka Chopina i edytorem muzycznym. Prof. Tomaszewski jest autorem ponad dwieście pięćdziesiąt tekstów naukowych, dotyczących między innymi pieśni romantycznej, chopinologii czy polskiej muzyki współczesnej. W książce wspomina zarówno swoje dzieciństwo, jak i czas nauki, pracy, sukcesów, współpracowników i znanych artystów. Uzupełnieniem wywiadu jest wykaz prac profesora.

Krzysztof Droba (ur. 25 VII 1946 w Mielcu) – teoretyk muzyki, krytyk, pedagog związany z macierzystą Akademią Muzyczną w Krakowie. Twórca festiwali - w latach 1975-1989 kolejno: „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, „Wrzesień Muzyczny na Zamku" w Baranowie, „Collectanea" w Sandomierzu. Od 1989 kieruje (ze strony polskiej) Polsko-Litewskimi Konferencjami Muzykologicznymi. Autor artykułów i szkiców o muzyce współczesnej tłumaczonych na wiele języków. Ostatnio wydał: „Warszawska Jesień w zwierciadle polskiej krytyki muzycznej” (Warszawa 2007), „Chopinspira. Współcześni kompozytorzy polscy o Chopinie”” (Warszawa 2009).

Mieczysław Tomaszewski  – (ur. 1921), muzykolog, chopinolog. W 1952 roku rozpoczął pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, w latach 1965–1988 był jego dyrektorem. Zainicjował wydanie „Encyklopedii Muzycznej”. Od 1959 roku wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie. Był inicjatorem licznych sesji naukowych, a także interdyscyplinarnych Spotkań Muzycznych w Baranowie Sandomierskim. Jest doradcą naukowym Festiwali Beethovenowskich. Znawca muzyki romantycznej, autor wielu prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi, pieśni romantycznej i dwudziestowiecznym kompozytorom polskim, głównie Krzysztofowi Pendereckiemu. Autor wielokrotnie nagrodzonego albumu „Chopin”.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Jerzy Skarżyński. Chwile z życia malarza i scenografa

Katarzyna Filimoniuk

2004

O wszystkim

Olgierd Budrewicz

2010

Słownik warszawski

Olgierd Budrewicz

2011

Wertepy życia

Stanisław Rusin

2010

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach.

> więcej

Nowe wydanie niezwykłej urody albumu przedstawiającego współczesną Polskę z jej urokliwymi krajobrazami, zabytkami oraz...

> więcej

«powrót