Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

Cena:

49.00 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

 • Liczba stron:

  78

 • Liczba zdjęć:

  12

 • Format:

  162 x 232 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-147-4

 • EAN:

  9788375761474

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim

Krzysztof Droba  (autor) | Mieczysław Tomaszewski  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Książka jest wywiadem z Mieczysławem Tomaszewskim – muzykologiem, znawcą twórczości Fryderyka Chopina i edytorem muzycznym. Prof. Tomaszewski jest autorem ponad dwieście pięćdziesiąt tekstów naukowych, dotyczących między innymi pieśni romantycznej, chopinologii czy polskiej muzyki współczesnej. W książce wspomina zarówno swoje dzieciństwo, jak i czas nauki, pracy, sukcesów, współpracowników i znanych artystów. Uzupełnieniem wywiadu jest wykaz prac profesora.

Krzysztof Droba (ur. 25 VII 1946 w Mielcu) – teoretyk muzyki, krytyk, pedagog związany z macierzystą Akademią Muzyczną w Krakowie. Twórca festiwali - w latach 1975-1989 kolejno: „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, „Wrzesień Muzyczny na Zamku" w Baranowie, „Collectanea" w Sandomierzu. Od 1989 kieruje (ze strony polskiej) Polsko-Litewskimi Konferencjami Muzykologicznymi. Autor artykułów i szkiców o muzyce współczesnej tłumaczonych na wiele języków. Ostatnio wydał: „Warszawska Jesień w zwierciadle polskiej krytyki muzycznej” (Warszawa 2007), „Chopinspira. Współcześni kompozytorzy polscy o Chopinie”” (Warszawa 2009).

Mieczysław Tomaszewski  – (ur. 1921), muzykolog, chopinolog. W 1952 roku rozpoczął pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, w latach 1965–1988 był jego dyrektorem. Zainicjował wydanie „Encyklopedii Muzycznej”. Od 1959 roku wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie. Był inicjatorem licznych sesji naukowych, a także interdyscyplinarnych Spotkań Muzycznych w Baranowie Sandomierskim. Jest doradcą naukowym Festiwali Beethovenowskich. Znawca muzyki romantycznej, autor wielu prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi, pieśni romantycznej i dwudziestowiecznym kompozytorom polskim, głównie Krzysztofowi Pendereckiemu. Autor wielokrotnie nagrodzonego albumu „Chopin”.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Chopin

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Jerzy Skarżyński. Chwile z życia malarza i scenografa

Katarzyna Filimoniuk

2004

O wszystkim

Olgierd Budrewicz

2010

Słownik warszawski

Olgierd Budrewicz

2011

Wertepy życia

Stanisław Rusin

2010

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót