Euro. Miasta i areny w Polsce 2012. Przewodnik

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Euro. The cities and arenas in Poland 2012. A guide

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  62

 • Format:

  119 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-151-1

 • EAN:

  9788375761511

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Euro. Miasta i areny w Polsce 2012. Przewodnik

Kazimierz Kunicki  (tekst) | Tomasz Ławecki  (tekst) | Liliana Olchowik-Adamowska  (tekst) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Euro. Miasta i areny w Polsce 2012 to przewodnik nie tylko dla entuzjastów futbolu.
Jest tu oczywiście „niezbędnik kibica”, prezentowane są również wszystkie polskie stadiony przygotowane na Euro 2012. Ale książka przynosi konkretne propozycje dla przyjezdnych także w przerwach pomiędzy kolejnymi meczami. Kiedy i gdzie skorzystać z lokalnych rozrywek? Które atrakcje konkretnego miasta gospodarza mistrzostw zobaczyć? A może  zwiedzić najbliższą okolicę?
Przejrzysty projekt przewodnika, zwarte opisy, piękne fotografie oraz praktyczne plany i mapki sytuacyjne podsuną odpowiedzi na takie pytania. Dodatkowo każdy rozdział - poświęcony konkretnemu miastu - uzupełniono o informator praktyczny („wybrane hotele, hostele i campingi”, „warto zobaczyć – kulturalnym szlakiem”, „rozrywka i rekreacja”).


Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Michał Mazik, www.wiadomosci24.pl 07-12-2012 13:14

Największe europejskie wydarzenie sportowe - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej - już niedługo. W Polsce fani futbolu od dawna elektryzują się wszelkimi informacjami związanymi z Euro 2012. Wydawnictwo BOSZ wyszło im naprzeciw wydając przewodnik - "Euro miasta i areny w Polsce". Czego można się z niego dowiedzieć?

 

"Euro miasta i areny w Polsce" autorstwa Kazimierza Kunickiego, Tomasza Ławeckiego i Liliany Olchowik-Adamowskiej zawiera podstawowe informacje ułatwiające poruszanie się po czterech miastach (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław) - gospodarzach tegorocznych ME 2012 i po Krakowie. Przy każdym z nich dodano mapy z dojazdem do kluczowych miejsc, w tym oczywiście również stadionów. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się o interesujących zabytkach, atrakcjach kulturalnych, wartych polecenia restauracjach, pubach, basenach oraz innych miejscach, gdzie można się rozerwać i miło spędzić czas. W informatorze podano także link i adresy hoteli i tańszych hoteli - wedle uznania gościa.

 

I sprawa najważniejsza - "Euro miasta i areny w Polsce", to wiedza w pigułce o czterech polskich stadionach, które uważane są za jedne z najnowocześniejszych w Europie. W przewodniku można dowiedzieć się, że o wyposażeniu Stadionu Narodowego (m.in. centrum konferencyjne na 1,6 tys. osób, mniejsza sala konferencyjna na 300 osób, fitness club, fun pub, kaplica wielowyznaniowa). Po opisaniu obiektu nie mogło zabraknąć informacji o samej Warszawie i jej historii.

 

Kolejno czytelnik przenosi się na Stadion PGE Arena w Gdańsku. Obiekt liczy 42 tysiące miejsc jest również wielofunkcyjny: z centrum rozrywkowym, rekreacyjnym oraz salami biznesowo-konferencyjnymi. Nie dziwne, przy słabo grającej Lechii Gdańsk i rzadko zapełnionych w zadowalającym stopniu trybunach, że stadion musi generować dodatkowe zyski... Sam Gdańsk oferuje liczne atrakcje, a określony został jako Światowa Stolica Bursztynu.

 

Następne Poznań może pochwalić się Stadionem Miejskim o pojemności również 42 tys. osób. Obiekt został przygotowany do Euro 2012 jako pierwszy. Nie dziwne zresztą, stadion nie powstał od nowa, lecz został zmodernizowany. Poznań zaś uchodzi za jedno z najprężniej rozwijających się miast w Europie i ma dużo do zaoferowania dla turystów, nie tylko zabytki, ale również miejsca rozrywki i rekreacji.

 

Wrocław posiada nowoczesny obiekt o poj. 44 tys. miejsc. Mieszkańcy mają powody do świętowania - oprócz organizacji Euro2012, miejscowa drużyna piłki nożnej Śląsk Wrocław została świeżo upieczonym mistrzem Polski. We Wrocławiu jest klimat na wielką piłkę i być może za kila lat doczeka się drużyny, która będzie coś znaczyła w Europie.

 

Kraków, goszczący drużyny Anglii, Holandii i Włoch to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, popularny kierunek dla turystów. Miasto ubiegało się również o organizację turnieju, niestety nieskutecznie. Ostatecznie Kraków i tak przygotował się na rzesze kibiców, którzy będą chcieli go odwiedzić przy okazji imprezy sportowej.

 

Podsumowując, poradnik będzie przydatny dla kibiców, którzy wybierają oglądać Euro2012 na żywo i dla pasjonatów futbolu. Niestety informacje podane są jedynie w wersji polskojęzycznej. Kibice, którzy przyjadą tłumnie z całej Europy będą musieli poszukać innych źródeł... Mimo tego, wydanie jest godne polecenia.

 

Mam jednak nadzieję, że te braki uzupełnią w strefach kibica już sami polscy fani (coraz lepiej znamy wszak języki obce) i właśnie na takie kontakty między miłośnikami różnych nacji najbardziej liczę. Chciałbym, żeby to były mistrzostwa przyjaźni, międzynarodowego zrozumienia i zdrowej rywalizacji, przecież to świetna okazja, by wypromować Polskę bez względu na wyniki sportowe naszej kadry. Warto o tym pamiętać. O tym i o wzięciu ze sobą przewodnika wydawnictwa Bosz, który z pewnością ułatwi nam funkcjonowanie na Euro (tym bardziej, że wydano cztery wersje językowe).

+

Dariusz S. Jasiński, kontury.net 07-12-2012 13:13

Euro. Miasta i areny w Polsce 2012. Przewodnik

 

Zbliżające się coraz szybciej Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to impreza, nad którą praktycznie nikt nie przechodzi obojętnie (moja żona coraz częściej mówi, że mogłyby się już skończyć). Miliony wpompowane w stadiony i budowę dróg nie zawsze przełożyły się na efekty w postaci ukończonych obiektów. Stadiony na szczęście zbudowano, a, że z dojazdem do nich będą problemy... Żaden kłopot dla kibica. Grupa niemieckich maniaków ruszyła już biegiem z Osnabrück. Ci mieli chyba jakiś dobry cynk, że autem jechać się nie opłaca... Raz, że nie ma po czym, dwa, że ukradną...

 

Hotelarze i wszyscy, którzy będą wynajmować pokoje kibicom z całej Europy zacierają ręce. Równie mocno cieszą się właściciele pubów. Wiadomo - kibic wieczorem chce obejrzeć mecz, popić i iść spać. Problem pojawia się rano, kiedy nie do końca wiadomo, co robić w obcym mieście.

 

Jak zawsze w takiej sytuacji warto zerknąć, co w ofercie przewodnikowej ma wydawnictwo Bosz. Nie będziecie zawiedzeni. Jak zawsze stojąc na wysokości zadania laureat konkursu Teraz Polska przygotował specjalną książkę „Euro. Miasta i areny w Polsce 2012. Przewodnik”.

 

O jakości produktów Bosza wypowiadałem się już wielokrotnie. Część wizualna przygotowana jest perfekcyjnie. Nic nowego, do tego już zdążyłem się przyzwyczaić. Masa zdjęć, kolorowe, estetyczne strony oraz mapki przyciągające wzrok stanowią znakomitą ilustrację części merytorycznej.

 

Kiedy już nacieszyłem oczy rozpocząłem wnikliwą lekturę. Na plus każdy kibic zaliczy, że nie zapomniano o najważniejszym, czyli terminarzu rozgrywek. Później już przechodzimy do prezentacji stadionów i miast - gospodarzy turnieju. Autorzy opisują obiekty zwracając uwagę na ich funkcjonalność oraz sposób dostania się do nich. Następnie dostajemy garść informacji o strefie kibica (bardzo ważne, sam planuję odwiedzić taką we Wrocławiu), a następnie możemy poznać garść faktów o danym mieście - co warto w nim zobaczyć i gdzie można się zabawić. Świetnym pomysłem było zaproponowanie czytelnikom wyjazdu w okolice miejscowości, w których Euro się odbywa. I tak kibicom przebywającym w Warszawie zasugerowano wycieczkę do Łodzi, na ulicę Piotrkowską i do Manufaktury. No cóż, jako rodowity łodzianin (choć już w Łodzi nie mieszkam) - dziękuję za to wyróżnienie. Na koniec każdej wizytówki otrzymujemy dwie strony danych teleadresowych wybranych hoteli, pubów i muzeów, o których mogliśmy przeczytać wcześniej.

 

Ten schemat pozwala zapoznać się z Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem. Na tym też powinien zakończyć się przewodnik, ale autorzy nie chcieli pominąć miasta, które jest niewątpliwie jedną z Polskich wizytówek - Krakowa. Określono je jako „centrum pobytowe”. Dzięki temu, stolica Małopolski, która przegrała walkę o prawo bycia współgospodarzem samych mistrzostw dostała się na karty przewodnika.

 

Mnie, zagorzałemu kibicowi piłkarskiemu pozostał mały niedosyt. Brakowało mi w przewodniku więcej ducha sportowego. Opisując poszczególne lokacje autorzy powinni wspomnieć choć odrobinę o historii futbolu w prezentowancyh miastach. Kibic z Europy wjeżdżając do stolicy nie będzie zdawał sobie sprawy z rywalizacji Legii i Polonii, że święte wojny piłkarskie Gdańska nie dotyczą tylko tego miasta, ale odwiecznej walki między tamtejszą Lechią, a gdyńskimi Arką i Bałtykiem. Nie dowiedzą się, że Kraków miał najwięcej drużyn w polskiej ekstraklasie w jednym sezonie (bo aż cztery). Szkoda...

 

Mam jednak nadzieję, że te braki uzupełnią w strefach kibica już sami polscy fani (coraz lepiej znamy wszak języki obce) i właśnie na takie kontakty między miłośnikami różnych nacji najbardziej liczę. Chciałbym, żeby to były mistrzostwa przyjaźni, międzynarodowego zrozumienia i zdrowej rywalizacji, przecież to świetna okazja, by wypromować Polskę bez względu na wyniki sportowe naszej kadry. Warto o tym pamiętać. O tym i o wzięciu ze sobą przewodnika wydawnictwa Bosz, który z pewnością ułatwi nam funkcjonowanie na Euro (tym bardziej, że wydano cztery wersje językowe).

 

A sportowo - powiada się: „niech wygra lepszy”. Patrząc jednak na ranking FIFA, według którego nasza reprezentacja jest 65-ta, a wyprzedzają nas między innymi Ormianie i reprezentanci Sierra Leone ciśnie się na usta „niech wygra najgorszy”. Czy aby na pewno jesteśmy tak słabi? Wydaje mi się, że zaprzeczają temu dokonania choćby naszej genialnej trójki z Dortmundu. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

 

Dziękujemy Wydawnictwu BOSZ za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

+

portal lekturaobowiazkowa.pl 07-12-2012 13:12

Wydawnictwo Bosz minimalistycznie, ale i skutecznie prezentuje naszą skromną ojczyznę w wydanym przez siebie przewodniku “Euro – miasta i areny w Polsce”.

 

Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Wrocław będą gościć piłkarzy i kibiców. Czy są na to przygotowani? Bosz proponuje nam krótki acz konkretny przewodnik po tych stolicach europejskiej piłki w 2012 roku.

 

Mamy więc krótkie charakterystyki miast, ważne adresy i telefony oraz areny, na których rozgrywane będą mecze. Wszystko to ozdobione jest dobrymi jakościowo zdjęciami pomagającemu zlokalizować się zagranicznemu turyście. To ważne, bo Euro swoją drogą a Polska swoją i nie do końca wierzę, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik.

 

Tekst opisujący jest esencją tego, co każdy o danym mieście – jego historii i zabytkach wiedzieć powinien. To dobra książeczka dla wolontariuszy, którzy chcą budować chwałę polskiego imienia za darmo. Gdy turysta zapyta się ich o dobrą restaurację, autobus czy toaletę – ta ściąga może im pomóc.

 

Edytorski majstersztyk jest też ciekawym prezentem dla każdego kibica. Wiadomo wszak, że Euro nie zdarza się w Polsce często, tyle stadionów i dróg również nie buduje się co roku. Pod ręką warto więc mieć takie wydawnictwo w kolorze najlepszej murawy.

 

Użyteczne, tanie i skuteczne. Książka, która choć na chwilę powoduje wzrost narodowej dumy.

+

portal noga.pl 07-12-2012 13:12

Poznaj rodzime stadiony Euro 2012 i inne atrakcje miast gospodarzy!

Właśnie ukazała się książka Euro.Miasta i areny w Polsce, której jednym z autorów jest Tomasz Ławecki,  znany z biografii legendarnego trenera Kazimierza Górskiego.  To pierwsze wydawnictwo pozwalające poznać wszystkie rodzime stadiony mistrzostw Europy w piłce nożnej, a zarazem niesztampowy przewodnik po innych atrakcjach miast-gospodarzy. Książkę uzupełniają efektowne fotografie aren 

 

W książce "Euro" każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnik piłki nożnej poszukujący dokładnych informacji na temat mistrzostw, turysta, który chciałby skorzystać z atrakcji okolicy i miło spędzić czas, a także przeciętny mieszkaniec jednego z czterech miast organizatorskich, pragnący zdobyć najważniejsze informacje o stadionach. Areny przedstawione zostały w sposób przekrojowy, z uwzględnieniem danych technicznych i praktycznych. Zawarte są tu opisy dotyczące procesu powstawania stadionów, ich projektów i historii, a także liczby miejsc dla niepełnosprawnych czy dostępnych miejsc parkingowych.

 

Kibice znajdą w niej dokładne informacje na temat dat i godzin rozpoczęcia meczy mistrzostw Europy w piłce nożnej, przejrzyste tabele spotkań grupowych, uporządkowane informacje na temat stref kibica oraz czytelne mapki dojazdowe do stadionów i plany, łącznie z informacjami o numerach autobusów dojeżdżających z dworca.

 

Z kolei dla turystów pragnących zobaczyć coś więcej niż mecze, przewodnik zawiera niezbędne informacje o zabytkach i atrakcjach okolicy. Porady gdzie się udać, znajdą tu dla siebie zarówno amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy preferują sport, jak i ci zainteresowani kulturalnym obliczem miast.

 

Publikacja wydawnictwa Bosz dostępna będzie w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i greckiej.

+

portal granice.pl 07-12-2012 13:11

"Euro. Miasta i areny w Polsce" to pierwsze wydawnictwo pozwalające poznać wszystkie rodzime stadiony mistrzostw Europy w piłce nożnej, a zarazem niesztampowy przewodnik po innych atrakcjach miast-gospodarzy. Książkę uzupełniają efektowne fotografie aren. Jednym z jej autorów jest Tomasz Ławecki, twórca biografii legendarnego trenera Kazimierza Górskiego.
 

W "Euro" każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnik piłki nożnej poszukujący dokładnych informacji na temat mistrzostw, turysta, który chciałby skorzystać z atrakcji okolicy i miło spędzić czas, a także przeciętny mieszkaniec jednego z czterech miast organizatorskich, pragnący zdobyć najważniejsze informacje o stadionach. Areny przedstawione zostały w sposób przekrojowy, z uwzględnieniem danych technicznych i praktycznych. Zawarte są tu opisy dotyczące procesu powstawania stadionów, ich projektów i historii, a także liczby miejsc dla niepełnosprawnych czy dostępnych miejsc parkingowych.
 

Kibice znajdą w książce dokładne informacje na temat dat i godzin rozpoczęcia meczy mistrzostw Europy w piłce nożnej, przejrzyste tabele spotkań grupowych, uporządkowane informacje na temat stref kibica oraz czytelne mapki dojazdowe do stadionów i plany, łącznie z informacjami o numerach autobusów dojeżdżających z dworca.
 

Z kolei dla turystów pragnących zobaczyć coś więcej niż mecze, przewodnik zawiera niezbędne informacje o zabytkach i atrakcjach okolicy. Porady gdzie się udać, znajdą tu dla siebie zarówno amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy preferują sport, jak i ci zainteresowani kulturalnym obliczem miast.
 

Książka dostępna będzie w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i greckiej.

+

Grzegorz Micuła, portal Globtroter.pl 07-12-2012 13:10

Kibice liczą dni do rozpoczęcia  tegorocznych mistrzostw Europy  w piłce nożnej, atmosfera robi się  coraz bardziej gorąca. Pojawiają się pytania; czy stadiony są naprawdę gotowe?, czy drogowcy zdążą przed nadciągającą nawałą kibiców? Czy dla wszystkich wystarczy miejsc noclegowych? Rozgrywane co cztery lata futbolowe  mistrzostwa Europy stały się  wielkim międzynarodowym widowiskiem w którym biorą bezpośredni udział setki tysięcy kibiców. Nie dla wszystkich wystarczy miejsc na stadionach.

 

Organizatorzy przygotowują dla nich Strefy Kibica, gdzie będzie można oglądać zmagania piłkarzy na olbrzymich telebimach. O rolę gospodarza EURO toczy się ostra rywalizacja, bowiem impreza ta zapewnia wielką promocję krajowi i jego turystyce przyjazdowej, trwale wzbogaca infrastrukturę kraju gospodarza mistrzostw a ponadto – pomimo – wielkich nakładów finansowych stwarza szansę na ich zwrot z naddatkiem.

 

Ze względu na wysokie wymagania organizatora mistrzostw, Unii Europejskich Związków Piłkarskich UEFA w stosunku do kraju gospodarza, musi on spełnić wiele wymogów; zbudować supernowoczesne stadiony piłkarskie i inne obiekty zaplecza sportowego, infrastrukturę hotelowo-gastronomiczną oraz transportową (sieć dróg i autostrad, linii kolejowych oraz lotnisk) a także zapewnić bezpieczeństwo przybyłym kibicom i turystom, którzy przybędą na to piłkarskie święto.

 

Bieszczadzkie wydawnictwo BOSZ  przygotowało dla kibiców i turystów specjalny przewodnik po polskich miastach EURO 2012. Trójka autorów opisała zarówno stadiony na których odbywać się będą mecze jak i same miasta pod kątem potrzeb i zainteresowań kibiców, którzy przybędą do nas na mistrzostwa. Jest tu oczywiście „niezbędnik kibica”, gdzie znajdziemy podział zespołów na grupy eliminacyjne, kalendarz samych eliminacji i finałów.

 

Prezentowane są również wszystkie polskie stadiony przygotowane na Euro 2012 z warszawskim Stadionem Narodowym, najpiękniejszym polskim „bursztynowym” stadionem PGE Arena w Gdańsku, czy nowoczesnymi stadionami w Poznaniu i Wrocławiu. Ale w książce znajdziemy też konkretne propozycje dla przyjezdnych także w przerwach pomiędzy meczami turniejowymi.

Które atrakcje konkretnego miasta gospodarza mistrzostw zobaczyć? A może zwiedzić najbliższą okolicę? Poręczny format i przejrzysty układ przewodnika, zwarte w nim opisy, piękne fotografie oraz praktyczne plany i mapki pomogą odpowiedzieć na takie pytania. Dodatkowo każdy - poświęcony konkretnemu miastu rozdział – uzupełniony jest o informator praktyczny („wybrane hotele, hostele i campingi”, „warto zobaczyć – kulturalnym szlakiem”, „rozrywka i rekreacja”).

 

Pozycja dostępna jest w wersjach polskiej oraz angielskiej, w przygotowaniu wersje niemiecka, francuska oraz hiszpańska. Poza czterema miastami, gdzie rozgrywane będą mecze piłkarskie, omówiony został także Kraków, który będzie bazą dla kilku reprezentacji.

Tytuły powiązane:

Euro villes et stades en Pologne. Guide

Kazimierz Kunicki

2012

Euro. Städte und Stadien in Polen. Reiseführer

Kazimierz Kunicki

2012

Euro. The cities and arenas in Poland 2012. A guide

Kazimierz Kunicki

2012

Poland

Adam Bujak

2009

Poland

Adam Bujak

2000

Poland etui

Adam Bujak

2009

Poland in Old Photographs

Janusz Tazbir

2005

Poland wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Poland. From sea to mountains

Olgierd Budrewicz

2011

Poland. From sea to mountains

Olgierd Budrewicz

2005

Polen

Adam Bujak

2009

Polen

Adam Bujak

2000

Polen auf alten Photographien

Janusz Tazbir

2005

Polen etui

Adam Bujak

2009

Polen. Von den Bergen bis zum Meer

Olgierd Budrewicz

2007

Pologne

Adam Bujak

2000

Pologne. De la mer a la montagne

Olgierd Budrewicz

2011

Pologne. De la mer a la montagne

Olgierd Budrewicz

2007

Polonia

Adam Bujak

2000

Polonia

Adam Bujak

2001

Polonia. Dalla montagna al mare

Olgierd Budrewicz

2011

Polonia. Dalla montagna al mare

Olgierd Budrewicz

2007

Polonia. Desde las montañas hasta el mar

Olgierd Budrewicz

2007

Polska

Adam Bujak

2009

Polska

Adam Bujak

2000

Polska etui

Adam Bujak

2009

Polska od morza do gór

Olgierd Budrewicz

2011

Polska wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Polskie góry w fotografiach

Piotr Cieśla

2007

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót