Muzea Warszawy. Przewodnik

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Muzea Warszawy. Przewodnik

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  ok. 180

 • Format:

  119 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-159-7

 • EAN:

  9788375761597

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Muzea Warszawy. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Muzea Warszawy to kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych zbiorami warszawskich muzeów. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera opis 84 muzeów mających swoją siedzibę w stolicy Polski. Książka ma przejrzystą kompozycję – alfabetyczny układ oraz opis muzeum według schematu: historia, zbiory, ekspozycje i działalność dodatkowa. Wartości praktycznej dodają książce dane teleadresowe muzeów, mapy z zaznaczonymi siedzibami muzeów oraz indeks według kategorii zbiorów.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Cezary Rudziński, Globtroter Info, Kurier 365 07-12-2012 01:00

BOSZ: MUZEA WARSZAWY

 

W Warszawie mamy 84 muzea. Tylu doliczyła się autorka przewodnika po nich wydanego przez BOSZ. Co prawda część z nich jest tylko oddziałami innych, większych. Mają jednak oddzielne nazwy, adresy i zasoby, słusznie potraktowane zostały więc jako samodzielne byty.

 

To zaskakująco dużo, zważywszy na ogromne straty, jakie w naszych zasobach muzealnych spowodowała wojna i grabieże niemieckiego okupanta. Ale również zaskakująco wiele w porównaniu z innymi, sławnymi także z muzeów, europejskimi stolicami.

 

Pamiętam, że gdy na podstawie dostępnych informatorów turystycznych starałem się policzyć muzea wiedeńskie, to chyba tylko nieznacznie przekroczyłem liczbę 60. Uwzględniając oczywiście także muzea – mieszkania lub domy sławnych ludzi. Podobnie było w Paryżu, gdy dysponując czasem postanowiłem podczas kolejnych tam pobytów „zaliczyć” wszystkie.

 

I niewiele brakuje mi już do ich kompletu, chociaż przede wszystkim wracam do tych najznamienitszych. Bo zawsze trafiam w nich na wystawy okolicznościowe lub coś nowego. „W ciągu ponad dwustu lat rozwoju warszawskich muzeów pojawiło się ich i przestało istnieć wiele instytucji” – napisała we wprowadzeniu do przewodnika po nich autorka.

 

I dalej: „Zwykliśmy za pierwsze warszawskie muzeum uważać wybudowaną przez Stanisława Kostkę Potockiego (1755 – 1821) neogotycką galerię w Wilanowie, w której w 1805 roku udostępniona została publicznie znakomita kolekcja starożytności”. Przedstawiając następnie w ogromnym skrócie dzieje warszawskiego muzealnictwa, położyła nacisk na ogromne straty w nim po Powstaniu Listopadowym, a zwłaszcza Styczniowym. Zaś w XX wieku w wyniku wojny i rabunków lat 1939 – 1945.

 

„W latach 1945 – 2012 – dodała – odtworzono lub powołano na nowo osiemdziesiąt pięć muzeów”. W tym od przełomu XX i XXI wieku po chwilę obecną 25, a tylko w latach 2005 – 2006 aż 10. Gdyż, zauważa słusznie, „Dzisiaj coraz częściej muzea stają się także źródłami – generatorami nowych historii, tworzą formy, opowieści, działania wchodzące w przestrzeń miasta, są nie tylko ośrodkami wiedzy i estetycznej przyjemności, ale również miejscami spotkań towarzyskich i bardzo osobistej, twórczej aktywności”.

 

Omawiany przewodnik ma dobrą szatę graficzną, wykonanie poligraficzne i poręczny format. A także logiczny, przejrzysty układ i zawiera to, co turyście bądź mieszkańcowi jest potrzebne przede wszystkim. Oficjalną, pełną nazwę placówki – muzea prezentowane są w ich porządku alfabetycznym. Jej adres – także e-mailowy, telefony, strony internetowe. Ponadto krótką historię każdego muzeum, jego charakterystykę, zwrócenie uwagi na najcenniejsze pozycje w zbiorach.

 

A na marginesach symbole kategorii zbiorów. Brak co prawda informacji o dniach i godzinach otwarcia, nie mówiąc już o cenach biletów. Ma jednak rację autorka, że to zmienia się często, a aktualne informacje są na stronach internetowych placówek. Podobnie – dodam, jak w Internecie można dowiedzieć się, jak do poszczególnych muzeów dojechać komunikacją miejską.

 

Jako zasadę – z dwoma wyjątkami w przypadku Łazienek Królewskich i Pałacu w Wilanowie, które zaprezentowano każde na 2 stronach, przyjęto – że każde muzeum omawiane jest na 1 stronie z dwoma zdjęciami. Chociaż zdarzają się również po 3, a nawet 4 zdjęcia. W tym przewodniku – katalogu warszawskich muzeów nie brak ciekawostek.

 

Tak np. status muzeum ma Fotoplastikon założony w 1905 roku. Podobnie działy specjalne niektórych bibliotek, gabinety – np. Rycin Biblioteki UW czy Numizmatyczny Mennicy Polskiej SA. Są w Warszawie dwa muzea geologiczne nie licząc Muzeum Ziemi PAN. Oprócz najbardziej znanych, jak Muzeum Narodowe i jego samodzielne oddziały, istnieją muzea poszczególnych branż, korporacji, czy kręgów zainteresowań.

 

M.in. muzea: Adwokatury, Łowiectwa i Jeździectwa, Kowalstwa, Nurkowania, Legii Warszawa, Erotyki (wstęp tylko dla osób pełnoletnich), Karykatury, Sztuki Dziecka czy nawet Diabła Polskiego. Niektóre nazwy placówek niewiele mówią przeciętnemu czytelnikowi czy turyście. Np. Muzeum Tyflologiczne.

 

Trochę wyjaśnia dopiero druga część nazwy – Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych. Jest więc w czym wybierać. I zapewne tylko nieliczni warszawiacy, nie mówiąc już o gościach stolicy, byli już w nich wszystkich. A większość o co najmniej sporej części tych placówek nawet nie słyszała. Przewodnik ten pozwala więc nadrobić braki w tym zakresie.

 

A przede wszystkim znaleźć to, co zgodnie z indywidualnymi preferencjami i zainteresowaniami, jest dla potencjalnych zwiedzających najważniejsze. Dodam, że wszystkie muzea zlokalizowane są na planie miasta, a na końcu przewodnika znajduje się ich indeks według kategorii zbiorów.

 

MUZEA WARSZAWY. Przewodnik. Autorka: Dorota Folga – Januszewska. Wydawnictwo BOSZ. Wyd. I, Olszaniaca 2012, str. 95, cena 24,90 zł.

Tytuły powiązane:

1000 museums in Poland. Guide

Dorota Folga-Januszewska

2011

1000 muzeów w Polsce. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2011

Ale zabawki

Anna Maga

2008

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Museums of Warsaw. A guide

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea polskie

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Józefa Kostek

2008

Polish Museums

Dorota Folga-Januszewska

2012

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce

Jan Święch

1999

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce miniatura

Jan Święch

1999

Warszawa

Agnieszka i Włodek Bilińscy

2005

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50. outlet

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz

2012

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót