Zielniki

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Zielniki

 • Liczba stron:

  64

 • Liczba zdjęć:

  49

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-158-0

 • EAN:

  9788375761580

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  VI

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Zielniki

Wisława Szymborska  (autor) | Elżbieta Hołoweńko-Matuszewska  (autor) | Lech Majewski  (proj. graf.) | Eugeniusz D. Łukasiak  (proj. graf.)

Wiersze Wisławy Szymborskiej splecione zostały z „Zielnikami” Elżbiety Hołoweńko-Matuszewskiej, tworząc oryginalne kompozycje plastyczne. Całość staje się dzięki temu unikatowym połączeniem słowa poetyckiego i obrazu – zasuszonych kwiatów, liści, tkanin i grafiki. Projekt graficzny i wysoki poziom edytorski podkreślają wyjątkowość tej publikacji.

 

NOWE WYDANIE!

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Portal: Lubimy czytać 02-04-2015 08:54

Darya: Małe dzieło sztuki. Bardziej do oglądania niż czytania, jako, że odręczne pismo może być trudne do odszyfrowania. Nie przeszkadza to, ale w delektowaniu się tym zbiorem. Osobiście uwielbiam twórczość Szymborskiej i wydanie jej wierszy w takiej oprawie bardzo mi przypadło do gustu.

 

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/67190/wiersze-zielniki

+

Maria Kurowska-Gwizdoń, panacea.pl 02-04-2015 08:50

Oficyna "Bosz" przygotowała wydawnicze cacko, którym jest wybór wierszy Wisławy Szymborskiej i Zielniki Elki Hołoweńko-Matuszewskiej. Artystki, która mieszkała na Spiszu przez dwadzieścia lat i jak sama mówi: "Ponieważ dookoła były wyłącznie łąki, kwiaty i zioła, zaczęłam je suszyć. Później zaczęłam się interesować ich nazwami. A w końcu zaczęłam robić zielniki. Najpierw takie dla przyjaciół, przesyłane w listach. Potem pomyślałam. że właściwie to mogą być takie osobne dzieła sztuki..."
Grafiki-kolaże Hołoweńko - Matuszewskiej stylistyką nawiązują do dawnych zielników. Zasuszone zioła, roślinne elementy rozwinięte w obraz delikatną kreską artystki, przypominają XIX wieczne kolorowe ryciny; przy niektórych odręcznie zapisane polskie i łacińskie nazwy roślin, w inne wpisane fragmenty wierszy Wisławy Szymborskiej. Obrazki zda się pachnące lawendą i macierzanką, zatrzymują ulotne piękno łąki, często spływa po nich kropla rosy, a może łza? Delikatny roślinny ornament współbrzmi ze strofami wierszy Szymborskiej. Na album składają się 23 utwory, wybrane z dorobku poetki. Tom otwiera Żona Lota z Wielkiej liczby, a zamykają Urodziny z Wszelkiego wypadku. Z najnowszego tomiku Chwila zamieszczono dwa wiersze: pełne pokory Milczenie roślin i niepokojące w swej dociekliwości W zatrzęsieniu. Wszystkie teksty poetyckie zostały przez plastyczkę odręcznie wpisane do Zielników. Zapomniany i nieco staroświecki urok kaligrafii sprawia, że obcowanie z poezją staje się bardzo osobistą rozmową. Szymborska i Hołoweńko niczym koronczarki z materii słów i roślinnych kolaży, tkają ażurową rzeczywistość artystycznej wizji, w której odbija się nasz świat. Kanwą dla tej materii jest pajęcza nić uczuć, pytań o trwanie świata przyrody i ludzi. Kultura i natura harmonijnie współistnieją
na kartach Zielników:
Czemu w zanadto jednej osobie? Tej a nie innej? I co tu robię? W dzień co jest wtorkiem? W domu nie w gnieździe? W skórze nie w łusce? Z twarzą nie liściem? Dlaczego tylko raz osobiście (Zdumienie)
Słowo i obraz stwarzają mnogość bytów, nie tylko roślinnych. Zdarzenia codzienne, istnienia polno-łąkowe, czasem delikatnie uśmiechnięte jak zielne anioły z wiersza Komedyjki, kiedy indziej łzą lub rosą spływające spomiędzy palców na zasuszone płatki - Nie oskarżaj mnie duszo, że rzadko cię miewam. (Pod jedną gwiazdką)
Nad opadającym płatkiem fiołka trójbarwnego zakneblowane usta pytają:
Jak żyć - spytał mnie w liście ktoś, kogo ja zamierzałam spytać o to samo (Schyłek wieku)
Pytania ważne i ostateczne wplecione w: Zawiły jest i gęsty haft okoliczności. Ścieg mrówki w trawie. Trawa wszyta w ziemię (...) Na taki widok zawsze opuszcza mnie pewność, że to co ważne ważniejsze jest od nieważnego. (Może być bez tytułu)
Piękną i urokliwą książkę podarowały nam autorki. Choć nie jest to zielnik klasycznie katalogujący roślinne byty, jeśli tylko zechcemy, odnajdziemy w nim zioła serdeczne, warte zasuszenia w "zielniku pamięci".
 

http://www.panacea.pl/articles.php?id=110

+

Marek Mikos, wyborcza.pl 02-04-2015 08:45

Jednostronna znajomość między mną a wami/ rozwija się nie najgorzej./ Wiem co listek, co płatek, kłos, szyszka, łodyga - pisze w "Milczeniu roślin" Wisława Szymborska.

 

To jeden z 22 wierszy zamieszczonych w wydanym właśnie tomiku-zielniku. Nie ma w tej pięknej książce nowych utworów poetki, ale wykaligrafowane przez Elkę Hołoweńko-Matuszewską splatają się w niej w niepowtarzalną całość z jej kolażowymi pracami, które nazwała "zielnikami".

 

http://wyborcza.pl/1,75475,1608737.html#ixzz3W8ETxj5C

Tytuły powiązane:

Może to wszystko

Wisława Szymborska

2012

aktualności

Nagroda Złotego Gryfa 2019

1 czerwca 2019 r. zostali wyłonieni laureaci konkursu "Złoty Gryf".

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Janusz Kusociński” – pierwszy minialbum z serii Medaliści, której bohaterami będą wybitni polscy sportowcy,...

> więcej

Album poświęcony jest twórczości rysunkowej artysty, w której przejawiały się skrywane przez niego obsesje. W efekcie...

> więcej

«powrót