Polska wydanie luksusowe

Cena:

450.00 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Polska wydanie luksusowe

 • Liczba stron:

  400

 • Liczba zdjęć:

  670

 • Format:

  280 x 375 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-140-5

 • EAN:

  9788375761405

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Polska wydanie luksusowe

Lech Wałęsa  (wstęp) | Jerzy Buzek  (wstęp) | Michał Kleiber  (tekst) | Henryk Samsonowicz  (tekst) | Franciszek Ziejka  (tekst) | Leszek Szurkowski  (proj. graf.)

Elegancki, ekskluzywny album ukazujący piękno polskiego krajobrazu, skarby przyrody, ślady tradycji i historii, bogactwo zabytków, ale też obraz współczesnego kraju i kierunki jego rozwoju.

Dla jak najlepszego zobrazowania tych niezwykle różnorodnych tematów publikację podzielono na cztery części – rozdziały. „Zawsze” – poświęcony przyrodzie, „Wczoraj” – dotyczący historii i tradycji, „Dzisiaj” – przedstawiający naszą współczesność oraz „Jutro” – w którym poruszono temat przyszłości Polski.

Słowem wstępnym publikację opatrzyli prezydent Lech Wałęsa i prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Do współpracy zaproszono także wybitnych naukowców – prof. Henryka Samsonowicza, prof. Michała Kleibera i prof. Franciszka Ziejkę, którzy przygotowali teksty poprzedzające część ilustracyjną.  Zgromadzono bogaty zbiór doskonałych fotografii wybitnych polskich fotografików, jak też reprodukcji i zdjęć archiwalnych, które pozwolą jak najlepiej zobrazować podjętą tematykę.


Prof. Franciszek Ziejka – historyk literatury polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005 (pełnił też funkcje prorektora i dziekana Wydziału Filologicznego) członek Polskiej Akademii Umiejętności i polskiego PEN-Clubu, od 2005 roku przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, autor wielu publikacji naukowych, książek, artykułów, rozpraw. Laureat licznych nagród i odznaczeń polskich i zagranicznych, w tym doktoratów honoris causa, m.in. Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

AirGo 30-01-2013 13:02

+

Cezary Rudziński, Globtroter Info, Kurier 365 10-12-2012 08:59

POLSKA W WERSJI BOSZ

 

Kto ten album zobaczy, nie może nie pozostać pod ogromnym wrażeniem w jak pięknym kraju żyjemy. Jest to wielki manifest patriotyzmu – powiedział prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber podczas konferencji prasowej w Warszawie poświęconej najnowszemu albumowi Wydawnictwa BOSZ – „Polska”.

 

Ukazała się rzeczywiście pozycja niezwykła, z najwyższej wydawniczej półki. Równolegle w językowej wersji polskiej i angielskiej. Album ten, wydany na znakomitym papierze i wydrukowany w Słowenii w jednej z najlepszych obecnie drukarni na świecie.

 

W dużym formacie 28 x 37,5 cm, ma objętość 400 stron i zawiera 780 zdjęć. Prezentowane były one na ekranie, a równocześnie w wersji papierowej podobnie jak średniowieczne inkunabuły: w księdze rozłożonej na specjalnych pulpitach. Waży ona bowiem 5 kg.

 

Z ekskluzywnych wydawnictw BOSZ-a cięższy – waży 6,5 kg – jest tylko album „Chopin”. Uznany za najpiękniejszą książkę roku 2009 i nagrodzony Medalem Europejskim oraz „Piórem Fredry”. Oglądając „Polskę” trudno wyobrazić sobie, aby i to dzieło nie zostało również zauważone i wyróżnione.

 

Album ten składa się z czterech części: ZAWSZE – zawierającej przepiękne zdjęcia naszej przyrody i krajobrazów. WCZORAJ – skarby polskiej kultury i tradycji. DZISIAJ – współczesny obraz Polski. I JUTRO – wizja przyszłości. Teksty do nich napisali prof. prof. Michał Kleiber, Henryk Samsonowicz i Franciszek Ziejka. Wprowadzenie zaś prof. Jerzy Buzek i prezydent Lech Wałęsa. Projekt graficzny albumu jest dziełem Leszka Szurkowskiego.

 

Prowadzący prezentację i dyskusję nad albumem Jerzy Kisielewski rozpoczął ją od stwierdzenia, że… wbrew logice ekonomicznej, BOSZ postanowił wydać piękny album prezentujący nasz kraj. Przypomniał również, że Wydawnictwo BOSZ – jego nazwa to zbitka dwu pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela, a zarazem szefa, Bogdana Szymanika – działa od 1994 roku w sercu Bieszczadów.

 

Dysponuje nowoczesną cyfrową drukarnią w pospółdzielczym gospodarstwie w Lesku. A w dorobku ma ponad 400 tytułów wydawniczych o wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim oraz wiele cennych nagród. Przy czym stawia sobie za cel wydawanie pięknych książek promujących Polskę – i to bez wsparcia, chociażby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bogdan Szymanik opowiedział, jak widząc przedstawiciela Włoch wręczającego wysokim gościom przepiękny album poświęcony jego krajowi pomyślał: przecież my nie musimy być gorsi. Dodał, że praca nad najnowszym „dzieckiem” wydawnictwa trwała 2 lata. Opowiedział o niektórych jej szczegółach, np. o tym, jak pozyskiwał autorów tekstów i zdjęć. Mówiąc o treści albumu podkreślił jedność tych zdjęć ze zdjęciami. Zwracając uwagę, że w przypadku ostatniej jego części: JUTRO, jest to wizualizacja obiektów w trakcie budowy, jak np. Muzeum Żydów Polskich, albo będących jeszcze w fazie projektowania.

 

Leszek Szurkowski, wykładowca akademicki, fotograf, grafik i autor projektu graficznego albumu „Polska” ( a także „Chopin” ) mówił o tym jak dobierano – w sumie kilkunastu – autorów kilkunastu tysięcy zdjęć, z których ostatecznie w albumie znalazło się 780, spośród najlepszych według ich specjalności oraz regionów kraju w których działają. Wykorzystano również trochę zdjęć archiwalnych.

 

Wybieraliśmy zdjęcia – powiedział – wychodząc z założenia oraz projektu albumu pragnąc pokazać Polskę taką, jaką ona jest. Mimo kilkunastu tysięcy zdjęć będących do dyspozycji, ich wybór nie był łatwy, bo musiały one stworzyć jedną całość. Gdy pokazywałem te zdjęcia i album studentom słyszałem: to niemożliwe, aby to była Polska. A przecież album prezentuje tylko fragmenty naszego kraju. Pokazanie w tej formie całego wymagałoby ponad tysiąca stron albumu. W rezultacie jednak trudno znaleźć na rynku wydawniczym polskim, a nawet światowym, wielu książek tej klasy.

 

Prof. Michał Kleiber, którego już zacytowałem na wstępie, powiedział również, że oglądając ten album jest pod autentycznym wrażeniem. Jego zadaniem jest promowanie Polski, ale ma on o wiele większe znaczenie. Uświadomiłem sobie – stwierdził – w jak pięknym kraju mieszkam. Przecież trzech czwartych tych miejsc nie widziałem.

 

Podzielił się również niektórymi szczegółami pracy nad wstępem do rozdziału JUTRO. – Pisanie o Polsce przyszłości – wyznał – jest bardzo trudne. Nie wiadomo bowiem co wydarzy się nawet w najbliższym czasie. Uznałem to jednak za ciekawe wyznanie. Wyszedłem z założenia, że przyszłość Polski zależy od sytuacji gospodarczej i międzynarodowej. Zaś przyszłość narodu od szeroko rozumianej kultury. Uzyskiwanej od domów, żłobków i przedszkoli – po nieustanne kształcenie, które jest obecnie koniecznością. Wiedza i nauka rzutują bowiem na wszystko.

 

Podczas prezentacji albumu i dyskusji nad nim padały pytania m.in. jakie ma on szanse na rynku oraz dlaczego na wykorzystanych zdjęciach miast i miasteczek nie ma ludzi. Wydawca stwierdził, że widzi szansę dla „Polski” na rynku czytelniczym. W poprzednim systemie – powiedział – najbardziej nienawidziłem siermiężności na każdym kroku.

 

Poza – dodał – naszymi kobietami, które zawsze, nawet w ówczesnych warunkach, potrafiły ładnie się ubrać i czymś zaskoczyć. Sądzę, że album ten i kraj, który przedstawia, zainteresuje nie tylko zagranicę, ale również Polaków.

 

– Jest miejsce na rynku na takie książki – dodał Leszek Szurkowski. Bo za pośrednictwem ekranów telewizyjnych czy komputerowych nie jesteśmy w stanie przekazać wielu wartości. Ludzie chcą to i owo „dotykać”, rośnie zapotrzebowanie na ekskluzywność. I – dodam od siebie – trudno się z oboma panami nie zgodzić. Natomiast kwestię „braku ludzi” na zdjęciach miast czy obok zabytków architektury wyjaśnił, że był to świadomy wybór.

 

– Po paru latach – powiedział – zdjęcia takie byłyby nieaktualne, szybko zestarzały by się. Chcieliśmy natomiast aby było one ponadczasowe. Oglądając ten album i zdjęcia z niego oraz słuchając dyskusji przypomniało mi się odległe dzieciństwo. W roku 1938 ukazała się ogromna księga, większa i cięższa od prezentowanej przez BOSZ.

 

Album „20 lat Polski Niepodległej” przedstawiający dorobek międzywojennego dwudziestolecia w różnych dziedzinach. W twardych, płóciennych, tłoczonych i złoconych okładkach koloru bordo, z setkami zdjęć, oczywiście nie kolorowych, lecz w sepii i mnóstwem tekstów. Dzieło to moi rodzice szybko kupili.

 

A ponieważ zainteresowałem się nim i jako uczeń drugiej klasy szkoły powszechnej umiałem już czytać, w nagrodę za dobre sprawowanie księga ta rozkładana była na biurku taty. I po dokładnym umyciu rąk mogłem ją czytać oraz – co interesowało mnie najbardziej – oglądać zamieszczone w niej zdjęcia i ilustracje.

 

Myślę, że „Polska” w wersji BOSZ ma szansę wzbudzić nie mniejsze zainteresowanie bez względu na wiek i narodowość. Przy czym, jak zapewniono podczas prezentacji, przed przeglądaniem tego albumu nie trzeba nawet myć rąk. Wszystkie strony pokryte są bowiem cieniutką warstewką specjalnego lakieru, któremu nie zaszkodzi nawet parę kropel dobrego wina.

 

Najnowsze dzieło bieszczadzkiej oficyny wydawniczej kosztuje 450 zł. Ukazało się, jak już wspomniałem, w – do wyboru – wersji angielskiej lub polskiej. Sprzedawane jest przez Internet lub w najlepszych księgarniach. Więcej na jego temat oraz wydawnictwa i jego innych publikacji znaleźć można na: www.bosz.com.pl.

Tytuły powiązane:

Poland

Adam Bujak

2009

Poland

Adam Bujak

2000

Poland in Old Photographs

Janusz Tazbir

2005

Poland wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Poland. From sea to mountains

Olgierd Budrewicz

2011

Polen

Adam Bujak

2000

Polen

Adam Bujak

2009

Polen auf alten Photographien

Janusz Tazbir

2005

Polen. Von den Bergen bis zum Meer

Olgierd Budrewicz

2007

Pologne. De la mer a la montagne

Olgierd Budrewicz

2011

Polonia

Adam Bujak

2000

Polonia. Dalla montagna al mare

Olgierd Budrewicz

2011

Polonia. Desde las montañas hasta el mar

Olgierd Budrewicz

2007

Polska

Adam Bujak

2000

Polska

Michał Kleiber

2014

Polska od morza do gór

Olgierd Budrewicz

2011

Polska przyroda

Renata Krzyściak-Kosińska

2011

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót