Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański

 • Liczba stron:

  48

 • Liczba zdjęć:

  103

 • Format:

  198 x 211 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-163-4

 • EAN:

  9788375761634

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański

Anna Chudzik  (autor) | Izabela Marcinek  (ilustr.) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)
Seria książeczek edukacyjnych „Chomik Wincent i świat sztuki” to:  
 • łatwy i przyjazny sposób na zainteresowanie dziecka światem sztuk pięknych – malarstwa, grafiki, rzeźby, sztuk użytkowych;
 • dostosowane do wieku dziecka (9-12 lat)  informacje o epoce, życiu i twórczości poszczególnych artystów;
 • reprodukcje najwybitniejszych prac malarskich, graficznych i innych;
 • wprowadzenie w tajniki technik malarskich i graficznych;
 • zajmujące ćwiczenia praktyczne, rozwijające wiedzę estetyczną oraz umiejętności manualne dziecka.

Tom pierwszy poświęcony jest Stanisławowi Wyspiańskiemu.

Patroni medialni:

Izabela Marcinek – (urodzona w 1963 roku) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, malarka, designerka, pedagog, w latach 1990 i 1991 stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Specjalizuje się w temacie portretu. Do jej najważniejszych wystaw można zaliczyć: „Portrety” – wystawione w 2007 roku w Hotelu Maritim Reichshof w Hamburgu, „Portrety dzieci” – wystawione w 2008 roku w Urzędzie Miasta w Hamburgu. Autorka Sztuki portretu. Podręcznika dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

www.agaczyta.blox.pl 10-12-2012 01:00

To pierwsza z serii książeczek dla dzieci mających na celu przybliżać im sztukę. Bohaterem tej odsłony jest Stanisław Wyspiański. Opowiada o nim chomik Wincent, świetnie orientujący się w historii sztuki, z racji tego, że mieszka w sali wykładowej ASP. To, czego się tam nasłuchał jest podstawą do snucia historii o życiu i twórczości malarza i pisarza.
 
Mamy więc Kraków, krótką biografię artysty, przykłady jego rysunków oraz innych dzieł - witraży, polichromii z kościołów Mariackiego i Franciszkanów. Przy okazji omawiania różnych technik, chomik zachęca młodych czytelników do wykonywania zadań - kolorowania, wykonania witraża wg instrukcji i innych prac plastycznych. Na końcu książki jest również quiz sprawdzający zrozumienie i pamięć czytelnika.
Mój prawie, że gimnazjalista - syn, również chętnie przeczytał książeczkę, chociaż wiekowo wyrasta już ponad normę przewidzianą przez autorki i wydawcę. Oczywiście nie garnął się do wykonywania prac plastycznych, ale gdyby był młodszy, to też nie udałoby się go do nich namówić.
 
Mnie podobało się to, że autorki nie traktują młodego czytelnika jak małego ignoranta, podają i wyjaśniają trudniejsze hasła, ale nie wytykają niewiedzy. Język książki jest przystępny. Dobrym pomysłem jest wskazanie miejsc, w których można obejrzeć dzieła artysty. Odniosłam jednak wrażenie, że odbiorcą docelowym jest mały Krakus, bo wskazuje się głównie na to miasto. Na końcu książki dowiadujemy się, że Muzeum Narodowe w Krakowie przyczyniło się do powstania tej pozycji, i wszystko jest już jasne.
 
Naszła mnie jeszcze jedna myśl - co by było gdybym miała dzieciaka, zapalonego plastyka, który musi od razu wykonać zadania plastyczne? Z kolorowaniem nie ma problemu, bo kredki w domu są. Gorzej z pastelami i kolorowymi bibułami. Dlatego dobrze byłoby dodać w widocznym miejscu listę zakupów uzupełniających do książki, aby początkujący artysta mógł od razu przystąpić do pracy i nie czekać aż mama w weekend skoczy do marketu na zakupy. Przez ten czas to i dorosły straciłby zapał...
 
Moja ocena: 5/6

+

www.ksiazkinaczacie.blox.pl 10-12-2012 01:00

SERIA Z CHOMIKIEM NIE TYLKO DLA ARTYSTÓW
czyli „Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański”,  Anna Chudzik, Izabela Marcinek,  wydawnictwo Bosz, stron 48, 20,5x21,5x1cm, twarda okładka.
 

Nie chcę zostać artystą, a tym bardziej malarzem, ale lubię książki o artystach, bo są oni najczęściej bardzo ciekawi. Uwielbiam też chomiki, bo kiedyś miałem chomika i od tamtej pory po prostu mam do nich słabość. Dlatego bardzo mi się spodobała książka z chomikiem Wincentym, który opowiada o malarzu Stanisławie Wyspiańskim. Chomik ten doskonale zna się na sztuce, bo przez wiele lat mieszkał w klatce na Akademii Sztuk Pięknych (to studia uczące o sztuce).

 

Chomik Wincent opowiada nam po kolei o życiu i działach Wyspiańskiego. Czyli jakim był człowiekiem (na przykład, że fascynowała go wieś) i co robił (na przykład portrety, witraże, autoportrety). Ale teksty są bardzo krótkie i jest wiele chomikowych żartów, ciekawostek, a do tego – co może wiele osób zachęcić – jest wiele fajnych zabaw. Trochę jak kolorowanka dla starszych dzieciaków, czy młodzieży. Można nauczyć się robić wiele fajnych rzeczy – robić witraż, rysować włosy, dorysowywać rożne fryzury, projektować okładkę książki. Albo można nie robić nic, a samo przeczytanie też jest fajne. Oczywiście są też prace artysty. Mnie spodobała się bardzo strona z zielnika.

 

Na końcu książki jest test – zabawa, która pozwala sprawdzić ile się zapamiętało. Miałem jeden błąd, więc chyba nieźle.  Jest też spis miejsc w których można się dowiedzieć więcej o artyście.
Książka dostaje 6,5 bomby.  To jest pierwsza część serii o artystach.Ja chętnie przeczytam następne, mimo że nie chcę zostać artystą.  Dla osób, co się interesują malowaniem, rysowaniem i innymi sztukami, ta seria na pewno będzie bardzo ciekawa! Myślę, że wiek jest dobrze określony, tak od 8 lat, chociaż poleciłbym książkę nawet osobom z gimnazjum, jeśli interesują się sztuką.

+

www.rodzinne-miasto.pl 10-12-2012 01:00

Właśnie ukazała się książeczka "Chomik Wincent i świat sztuki" o malarzach dla dzieci, pierwsza część serii wydawnictwa Bosz. Ta publikacja sprawi, że każde dziecko pokocha sztukę.
 
Ta publikacja sprawi, że każde dziecko pokocha sztukę. „Chomik Wincent i świat sztuki” to seria książek dla dzieci, która będzie w przystępny i zabawny sposób pokazywać dokonania największych polskich artystów. To wydawnictwo stworzone dla dziecięcego rozwoju, zabawy i nauki. Uzupełnione o praktyczne ćwiczenia. Pierwsza z książek serii będzie poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu.

W świat wielkiego malarstwa wprowadza rysunkowa postać zabawnego chomika Wincenta. Opracowanie zawiera wysokiej jakości, kolorowe reprodukcje obrazów – zwanego Czwartym Wieszczem Polskim – Wyspiańskiego. Pomiędzy nie wplecione został tekst dotyczący życia i twórczości artysty. Merytoryczny przekaz o charakterze edukacyjnym uzupełniają barwne ramki z ciekawostkami na temat malarstwa i zdjęcia miejsc związanych z życiem bohatera książki.
 
Wyjątkowym elementem publikacji są zabawy, które zachęcają do samodzielnego odkrywania technik warsztatowych jakimi posługiwał się artysta. Prowadzą one do nawiązania dialogu z jego twórczością. Dziecko może między innymi odkryć, czym jest w sztuce wizjer służący do malowania pejzaży i jak go samodzielnie zrobić. Doświadczy też radosnych chwil tworząc własny witraż według zamieszczonej instrukcji. Interaktywny wymiar książeczki podkreślony jest przez pytania sprawdzające, które zabawę ze sztuką czynią również nauką. Na ostatnich stronach znajduje się treściwy informator wskazujący jak dalej poznawać postać Wyspiańskiego. Wydawnictwo staje się dzięki temu pierwszym krokiem w stronę rozbudzania wśród najmłodszych pasji do sztuki.

+

Ewa Świerżewska, Qulturka.pl 10-12-2012 01:00

Książki ze śladem obecności czytelnika – rozmowa z Anną Chudzik
 

 

Dzieci w wieku 5-10 lat chętnie i z własnej woli tworzą fikcyjne światy, wymyślają historie, malują fantastyczne scenerie. To dobry czas, aby do tej kreatywności dodać nieco wiedzy i techniki - nie po to, aby tę odwagę tworzenia stłamsić, ale by pomóc w wyrażaniu siebie, także poprzez przykład wielkiego artysty - mówi Anna Chudzik, autorka książki „Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański".

 

Ewa Świerżewska: Chomik przewodnikiem po świecie sztuki? Przyznam, że to dość oryginalny pomysł. Skąd się wziął?

Anna Chudzik: Burza mózgów wśród współpracowników, znajomych i dzieci znajomych. Ja miałam pomysł na serię książeczek o sztuce dla dzieci, osoby, z którymi się dzieliłam tym pomysłem, sugerowały, że dobrze byłoby, aby ktoś osobowy o tej sztuce opowiadał. Początkowo faworytem, jako szczególnie „artystyczne" zwierzę, był kot, ostatecznie wygrał nieco zarozumiały, ale sympatyczny chomik. Jest on zresztą w książce nie tyle narratorem, co humorystycznym komentatorem opowieści o sztuce.
 

EŚ: Z radością obserwuję pojawianie się na rynku kolejnych książek dla dzieci poświęconych sztuce. Czy to moda, czy wreszcie dostrzeżona została potrzeba wprowadzanie najmłodszych w tajniki kultury i sztuki?

ACh: Jeśli to moda, to bardzo mnie ona cieszy - na wyższych poziomach edukacji premiuje się dziś głównie wiedzę ścisłą, inżynieryjną, jeśli humanistyczną, to mierzalną testami. To dobrze, że choć w młodszym wieku dzieci mogą rozwijać wyobraźnię i zdolności plastyczno-manualne. Dzieci w wieku 5-10 lat chętnie i z własnej woli tworzą fikcyjne światy, wymyślają historie, malują fantastyczne scenerie. To dobry czas, aby do tej kreatywności dodać nieco wiedzy i techniki - nie po to, aby tę odwagę tworzenia stłamsić, ale by pomóc w wyrażaniu siebie, także poprzez przykład wielkiego artysty.

EŚ: Bohaterem pierwszego tomu serii jest Stanisław Wyspiański. Co zadecydowało o takim wyborze?

ACh: To, po pierwsze, wybitny i wszechstronny artysta, na którego przykładzie łatwo pokazać korespondencję sztuk, przenikanie się tematów i technik plastycznych. Po drugie, każdy chyba zna serię świetnych portretów dziecięcych tego malarza, więc choćby za nie - należało mu się.
 

EŚ: Wyspiański często portretował dzieci. Czy liczy Pani na to, że dzięki temu, iż czytelnicy zobaczą na obrazach swoich rówieśników, chętniej sięgną po tę książkę i zainteresują się sztuką?

ACh: Właśnie. Nawet nie wiem, czy chodzi tu o kwestię rówieśnictwa, czy bardziej o ogólną urodę i nastrój tych portretów. Te umorusane, śpiące, zakatarzone czy naburmuszone dzieci są sympatyczne i naturalne. Myślę, że młodzi odbiorcy sztuki rozpoznają i pozytywnie oceniają takie cechy, docenią też fakt, że dziecko może być tematem wielkiej sztuki.
 

EŚ: W książce znajduje się nie tylko tekst i ilustracje, ale jest też miejsce na własną twórczość dzieci. Czy to znaczy, że dopuszczalne jest rysowanie i malowanie po stronach, a nawet wycinanie ich?
 

ACh: No tak. Z jednej strony uczymy dzieci szacunku do książek jako przedmiotów, z drugiej - czy książka bez znaków używania to książka czytana? Nasze „chomiki" mają być książkami używanymi, ze śladem obecności czytelnika. Wśród wielu proponowanych zadań praktycznych kilka dotyczy kolorowania obrazków w książce - specjalnie dobraliśmy do tego papier, aby nie był śliski, a „pijący". Można też z książki wyciąć figurki do domowego teatrzyku - bez straty dla niej jednak, bo przeznaczono na nie osobną, pustą po drugiej stronie kartkę.

EŚ: Jakie znaczenie, Pani zdaniem, ma w przypadku dzieci aktywny udział w poznawaniu sztuki? Nie tylko oglądanie obrazów, ale samodzielne działanie?
 

ACh: Myślę, że jest nawet wartościowsze niż samo przyswajanie wiedzy, bo twórcze, a nie odtwórcze. Jak już wspomniałam, książka ta pokazać ma, jak wyrażać siebie w sztuce, uczy konkretnych umiejętności technicznych, ale to także trening kreatywności, wyobraźni, spostrzegawczości, planowania i myślenia syntetycznego - a więc kompetencji przydatnych w wielu dziedzinach życia.
 

EŚ: Czy mogłaby Pani zdradzić naszym Czytelnikom, jaki artysta będzie bohaterem kolejne książki z serii „Chomik Wincent i świat sztuki"?

ACh: Jeszcze na moment zostaniemy w Krakowie i poznamy twórczość Jana Matejki, później powędrujemy w inne czasy i regiony Polski.

 

Z Anną Chudzik rozmawiała Ewa Świerżewska

Tytuły powiązane:

Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

Anna Chudzik

2012

Licho i inni outlet

Agnieszka Taborska

2014

Muchy

Kinga Grabowska-Bednarz

2014

Stanisław Wyspiański

Marta Romanowska

2009

Stanisław Wyspiański. Myśli i obrazy

Elżbieta Morawiec

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót