Szczecin

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Szczecin

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  91

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-74-2

 • EAN:

  9788387730741

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2003

 • Język:

  polsko-niemiecki

Szczecin

Jerzy Undro  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Sabine Lipiński  (tłum.) | Krzysztof Lipiński  (tłum.)

Stolica Pomorza Zachodniego zachwyca zwiedzających starymi kościołami, książęcym zamkiem, rozległymi parkami, ale też nowoczesnym, przypominającym Paryż układem urbanistycznym miasta.


Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Wojciech Jachim, „Gazeta Wyborcza Szczecin”, nr 258 (2400) 28-11-2003 01:00

Co się wydaje

 

Szczecin

 

Kolejny piękny album o Szczecinie – tym razem nakładem wydawnictwa Bosz – ukazał się w księgarniach. Wstęp, podobnie jak do wszystkich z tej serii, firmuje Olgierd Budrewicz. Autor nie ustrzegł się kilku drobnych nieścisłości. Bramę Królewską nazywa Hołdu Pruskiego, Puszczę Bukową Bukowińską, a most Długi najdłuższym mostem zwodzonym w Polsce (nie jest już zwodzony, a choćby dziwnowski jest o wiele dłuższy). Pisze też, że Katarzyna II urodziła się w budynku, którego już nie ma. Owszem jest, ale gruntownie przebudowany. Budrewicz powiela mit o tym, że autorem gwiaździstego układu ulic Szczecina jest Francuz Georges Haussman, który jakoby podjął się tego zadania po roku 1873 na polecenie Napoleona III (w 1870 Francuzi dostali baty od Prusaków, Cesarz abdykował, a sam Haussman prawdopodobnie nigdy nie bawił w Szczecinie). Niewątpliwie ozdobą albumu są rewelacyjne zdjęcia Jerzego Undry. Undro pokazał znane i mniej znane szczecinianom miejsca, umiejętnie wkomponowując w kadr charakterystyczne detale; a to zieloną pompę na Rynku Siennym, nowe lampy na Taczaka, imponujący herb pruski na Bramie Królewskiej. Większość zdjęć została zrobiona podczas letnich, słonecznych dni. Powstał bajkowy obraz Szczecina, szczególnie miły dla oka jesienną słotą. Polecam wszystkim, którzy w codziennym zabieganiu nie mają czasu, by dostrzec urodę naszego miasta.

Tytuły powiązane:

Baltic

Jarosław Swajdo

2007

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Szczecin

Jerzy Undro

2003

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót