Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

 • Liczba stron:

  48

 • Liczba zdjęć:

  106

 • Format:

  205 x 275 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-185-6

 • EAN:

  9788375761856

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

Anna Chudzik  (autor) | Izabela Marcinek  (ilustr.) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Seria książeczek edukacyjnych „Chomik Wincent i świat sztuki” to:

 • łatwy i przyjazny sposób na zainteresowanie dziecka światem sztuk pięknych – malarstwa, grafiki, rzeźby, sztuk użytkowych;
 • dostosowane do wieku dziecka (9-12 lat)  informacje o epoce, życiu i twórczości poszczególnych artystów;
 • reprodukcje najwybitniejszych prac malarskich, graficznych i innych;
 • wprowadzenie w tajniki technik malarskich i graficznych;
 • zajmujące ćwiczenia praktyczne, rozwijające wiedzę estetyczną oraz umiejętności manualne dziecka.


Tom drugi poświęcony jest Janowi Matejce.

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni:

Izabela Marcinek – (urodzona w 1963 roku) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, malarka, designerka, pedagog, w latach 1990 i 1991 stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Specjalizuje się w temacie portretu. Do jej najważniejszych wystaw można zaliczyć: „Portrety” – wystawione w 2007 roku w Hotelu Maritim Reichshof w Hamburgu, „Portrety dzieci” – wystawione w 2008 roku w Urzędzie Miasta w Hamburgu. Autorka Sztuki portretu. Podręcznika dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Portal czasdzieci.pl 29-08-2013 12:30

Recenzja rodzica
Drogi chomiku Wincencie...

(Gdybym w dzieciństwie poznała chomika Wincenta, wytrawnego znawcę sztuki, dziś z pewnością byłabym bardziej doinformowana, obeznana z artystycznymi trendami i nazwiskami, a przede wszystkim byłaby szansa na rozbudzenie we mnie kreatywności i malarskiej pasji. Bo pamiętam, że takową w sobie posiadałam. Do czasu, gdy dorośli zniechęcili mnie, notorycznie nie rozpoznając w moich rysunkach autentycznych intencji. I zostałam jak ten narrator w Małym Księciu, który potrafi naszkicować węże boa otwarte i zamknięte. Ja mam swoje modelowe kwiatki, pieski, świnkę z literek i cyfry, ewentualnie domek z kominem, płotek, sadzawkę, budę i jabłonkę, o!)


Drogi chomiku Wincencie,
czemu wcześniej nie skrzyżowały się nasze drogi? Jakieś dwadzieścia parę lat temu… Jesteś genialnym przewodnikiem po artystycznym półświatku. Nie tylko w jasny, klarowny, przejrzysty, czytelny i przystępny sposób dzielisz się wiedzą, ale też masz świetne podejście pedagogiczne: wiesz jak zachęcić do nauki, w jaki sposób podać informacje o epoce, życiu i twórczości, by były atrakcyjne i zjadliwe, a także zarażasz pasją i miłością do artyzmu wysokich lotów. Podane przez ciebie ćwiczenia są zajmujące i doskonale rozwijają umiejętności oraz poczucie estetyki. Strzałki, ramki, kolory, zróżnicowane litery, odnośniki i zadania opatrzone podpisami: "popatrz", "a to ciekawe!", "zrób to sam" – wszystko to sprawia, że wiedza sama wchodzi do głowy… i aż się jej łaknie.
Ehh, chomiku Wincencie, czemuż nie zaprzyjaźniliśmy się wcześniej? Bardzo miło było cię poznać, dotrzymywać ci kroku w tej wędrówce śladami Jana Matejki. Drobiłam jak tylko mogłam, by rozkoszować się twą obecnością jak najdłużej. Zostań nam przyjacielem. Prowadź nas ku kulturze i sztuce, bowiem piękne to chwile. Z radością oddaję pod twą kuratelę moich najmilejszych synów, ufając, że wyprowadzisz ich na ludzi (w tej gęstwinie przepastnych pokus i bylejakości).
Do zobaczenia, Wincencie, w kolejnym tomie z cyklu "Chomik Wincent i świat sztuki". Już nie mogę się doczekać, tym mocniej, iż podoba mi się nie tylko formuła, ale i piękne, estetyczne wydanie w twardej oprawie oraz bogactwo barwnych, znamienitych reprodukcji.
Dziękuję za niezwykłe doznania, składam na twe łapki wyrazy uznania i poważania.

 mama Anna         Recenzja bibliotekarza
Dla wszystkich ciekawych świata, historii i sztuki

Czy wiecie, ile sióstr i braci miał Jan Matejko? Na których obrazach umieścił swój autoportret? Oraz ile lat powstawała słynna Bitwa pod Grunwaldem? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście "NIE" koniecznie musicie przeczytać książkę pt.Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko.
Książka Anny Chudzik i Izabeli Marcinek w ciekawy sposób wprowadza nas w świat Jana Matejki. Autorki skupiły się nie tylko na życiorysie jednego z najsłynniejszych polskich malarzy, ale również ukazały tło historyczne epoki, w której on żył. Bardzo ciekawe jest pokazanie poszczególnych dzieł autora i wyjaśnienie, jakich ważnych chwil one dotyczą. Dodatkowym atutem jest przybliżenie fragmentów dzieł i omówienie zawartych tam symboli. Młodzi czytelnicy mogą przy okazji dowiedzieć się, kim byli Stefan Batory, Bona Sforza czy też Władysław Jagiełło.
Dzieciom na pewno spodobają się zadania, które można samodzielnie wykonać (m.in. pokolorowanie munduru żołnierza, tworzenie własnych szkiców kostiumologicznych czy też zrobienie sztandaru). Umieszczony na końcu książki test z pewnością utrwali zdobytą wiedzę. Książka nie tylko dla pasjonatów malarstwa, ale dla wszystkich ciekawych świata, historii czy też sztuki.

 Karolina Pawlak

 

  Recenzja rodzica
Chomik jak wytrawny przewodnik

To już druga pozycja wydawnictwa Bosz, w której narratorem jest Chomik Wincent. Pierwsza opowiadała o Stachu Wyspiańskim, kolejna jest o jego nauczycielu, Janie Matejce. Dzieci poznają życie i dzieła tego mistrza wyobraźni, ale mają też szansę spróbować swoich sił, malując postać Stańczyka, czy tworząc "dzieła" malarskich odbitek symetrycznych.
Książka nie nudzi, gdyż Chomik jak wytrawny przewodnik zmienia tematy i porusza się płynnie w świecie krakowskich dygresji. Mówi o architekturze, zbrojach, projektowaniu strojów, a nawet o technice malowania guzików. Na obrazach widzimy Kraków z czasów prezydentury Mikołaja Zyblikiewicza (kto wie, gdzie jest jego pomnik?), którego mistrz wspaniale portretuje. Na koniec quiz, żeby sprawdzić, czy młody czytelnik był odpowiednio skupiony podczas lektury.
A potem nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na ulicę Floriańską do domu Matejki i sprawdzić, jak zmieniło się umeblowanie salonu, w którym gościł cesarz oraz stwierdzenie, które obrazy z pokazanych w książce wiszą na swoich miejscach w rodzinnym domu pana Jana. Nawiasem mówiąc, to ulubione muzeum mojego syna, w którym oprowadzał gości jako przewodnik już w czasach, gdy był przedszkolakiem. W ostatnią niedzielę ferii zimowych byliśmy tam również, tym razem oprócz ekspozycji można było oglądać warsztaty robótek ręcznych. Panie z różnych kółek tworzyły koronkowe cudeńka jak z obrazów gospodarza.  Gdy zrobi się cieplej proponuję również wycieczkę do dworku w Krzesławicach.
Osobiście, jeżeli chodzi o twórczość Jana Matejki, to najbardziej lubię: wnętrze kościoła Mariackiego, poczet królów polskich, Wernyhorę  Batorego pod Pskowem. Jan Matejko to osoba, która wywarła niezatarte piętno na naszym widzeniu historii Polski, za co wielu Krakowian każdego roku, w dniu 1 listopada składa mu hołd na Cmentarzu Rakowickim. Dzięki niemu nie musimy się zastanawiać, jak wyglądał Bolesław Chrobry czy na czym polegał hołd pruski, on nam to udokumentował. Jan Matejko to symbol, człowiek ze spiżu, ale kto po skończeniu wycieczki z chomikiem byłby ciekawy i chciał poznać tę postać bliżej, polecam lekturę Jan Matejko wszystkim znany.

 Mama MałGocha

Tytuły powiązane:

Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański

Anna Chudzik

2012

Jan Matejko

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2005

Licho i inni outlet

Agnieszka Taborska

2014

Matejko. Malarstwo OUTLET

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2014

Muchy

Kinga Grabowska-Bednarz

2014

Teodora, moja miłość. Życie codzienne Jana i Teodory Matejków

Jolanta Antecka

2014

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót